banner1365

banner1345

Tso Üyeleri Amerika’dan Döndü

banner1357

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri 9 günlük Amerika iş gezisinden döndü.1-9 Nisan tarihleri arasında Amerika Birleşik Devleti ve Meksika’ya iş gezisi düzenleyen Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve üyeleri yurda döndü.Karabük...

KARABÜK 14.04.2014, 16:42
Tso Üyeleri Amerika’dan Döndü
banner1353
banner1343
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri 9 günlük Amerika iş gezisinden döndü.

1-9 Nisan tarihleri arasında Amerika Birleşik Devleti ve Meksika’ya iş gezisi düzenleyen Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve üyeleri yurda döndü.

Karabük TSO Başkanı Sedat Namal, 9 gün süren iş gezisinin hem oda olarak hemde üyelerinin ufuk niyetinde olduğunu söyledi.

Namal, Türkiye ve Dünyada 186 ülkede her gün gündem olan bir tek ülkenin ABD olduğunu da belirterek, “ Bu ziyaretimizin nedenleri genelde dünyayı yöneten bir ülke olması ve Fas’tan sonra en fazla ithalat ihracat yaptığımız ikinci ülke. Ziyaretlerimizde ABD’nin Los Angeles ve Las Vegas şehirleri ile Meksika’da Ticaret Sanayi Odaları ve Ataşeliklerimizi ziyaret ettik. Orada TSO seçim esaslı değil gönüllülük esası bir sistemle yöneltiliyor. ABD’nin ticari portföyünü önümüze koydular. ABD ve Çin birbiri ile rakip görünen ülkeler ama bütçesini ve ticaretinin yüzde 25’ini Çin’le yapıyorlar. Ürünlerin yüzde 50’si Çin üretimi. Irak ile ilgili 250 milyon dolar olan ticari hacmi 5 yılda 5.5 milyar dolara yükselmiş. Bizler ziyaretimizde ihracatımız olan birkaç firma ile görüşmeler yaptık. İş yapacak olan işadamlarımızın kentimize yapacakları yatırımlarla ilgili ufukları gelişti” dedi.

Karabük Gündemi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Namal, yapacakları yeni binaları ile ilgili olarak ise, “ Öğlebeli alanında 49 yıllığına anlaşma yapılan bir arazi vardı. Biz buna sıcak bakmadık ve atın alma yoluna gittik. Milli Emlak Genel Müdürlüğü buraya 2,8 milyon lira fiyat çıkarttı. Bütçemizin tamamı bu kadar olacağından OSB’nin girişin de kendi yerimiz var. 100- 150 bin lira bedelle OSB binası ile ikisini yapalım diye bir düşüncemiz oluştu. İlk gelen tepkilerin yüzde 80’ini olumlu. Olumsuz gelen tepkilerde günlük sicil kayıt belgelerini almak için OSB’ye gidilemeyeceğinde mevcut binamızın bulunduğu yerde bunla ilgili şube tutmayı hedefliyoruz” dedi.

Filyos liman Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Sedat Namal, şunları söyledi:

“TSO odaları taraftır ve ideolojimiz de vardır. Tarafımız istikrar ve güven ortamıdır, ideolojimiz ise yatırım yapan sanayicimizin arkasında durmaktır ve para kazanmaktır. Biz bu noktada karamsar değiliz. Başbakan’a filyos liman projesi ile ilgili konuyu dile getiren insanlardan biriyim. Seçim atmosferinde yanlış anlaşırız diye konuşmadık. Filyos liman projesini yakından takip ediyoruz. Bu noktada geçen hafta Zonguldak Valisini özel olarak ziyaret ederek buradaki parsellerin fazla bölünmemesi yönünde görüş alışverişinde bulunduk. Filyos limanını biz takip edeceğiz ama objektif bakmak lazım. Çünkü burası 2017-2018’den önce faaliyete geçmez. Altyapı ihalesi yapıldı ve bittikten sonra bu işin yap işlet devret şeklinde ihaleye çıkması bekliyor. Burada KARDEMİR faktörü olacaktır. KARDEMİR noktasında sıcak ilişkilerimiz yok. Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Yardımcısı noktasında değil ama idari noktada bu sıcaklığımız yok. Zonguldak’tan yer isteme noktasında Zonguldak TSO’ya yazı yazmış. Sonuçta bizim can damarımız ve her zaman arkasında oluruz. KARDEMİR’in alması noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Yorumlar (0)
banner1363
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22