Kamudaki savurganlık

“Köprüler için vatandaşımızın cebinden 5 kuruş çıkmayacak vatandaşlarımız müsterih olsun.” Bu taahhütlerin ardından yaklaşık 1 milyar dolara hizmete sunulan TL, bazında yaklaşık 5 milyara eski para ile katrilyona mal olan köprülerimiz yılın ilk çeyreğinde ne yazık ki araç geçişlerinin yeterli olmaması nedeniyle zarar etmiş ve vatandaşın cebinden 5 kuruş yerine yılsonuna kadar bu tablonun sürmesi halinde 2,5 milyar çıkacaktır. İstanbul’da yaşamak yani köprüyü kullanıp kullanmamak önemli değildir. Ömründe hiç İstanbul topraklarına ayak basmamış veya basmayacak olan vatandaşlarda bu külfetin ortağıdır. Devlet bankalarının garantörlüğünde müteahhitlere yap işlet devret modeli ile ihale edilen ve geçiş garantileri verilerek köprüler sözleşmede yer alan Köprü otoyollardaki gişelerden elde edilen gelirlerin toplamı garanti edilin araç sayılarına karşılık hesaplanması gelirden düşük olmasa halinde aradaki fark genel bütçeden yani hazineden görevli şirkete ödenecektir maddesi gereği yılda bir sefer ödenmektedir. 
Geçişinin yeterli olmaması nedeniyle 141 milyar ödeme yapılacaktır. Yıl sonunu kadar 2.5 milyarlık bir fatura ne yazık ki vatandaşın sırtına yük olarak binecek müteahhitlerin işi hiçbir zararı söz konusu olmayacaktır.Yazılarımız iktidara muhalefet içeriğine sokmak akıl dışı bir davranış olacaktır. Elbette herkesin olduğu gibi benimde bir dünya görüşüm vardır. Ancak rakamlar gerçeklerin aynasıdır.
Köprüler dışında ortada birde Beştepe’deki saray gerçeği bulunmaktadır. Maliyetler üzerinde çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Cumhurbaşkanlığına göre bizzat Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan rakam 1 milyar 370 milyondur. Ancak bu rakamın afaki olduğu reel maliyetin 4,5 milyar olduğu TMMOB tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği 150 milyon Cumhurbaşkanı şahsi ödeneği 43 milyon ve sarayın aylık giderlerinin de 21 milyon civarında olduğu düşünüldüğünde bu rakamlar alt alta toplandığında çıkan rakam yaklaşık 30 milyon kişinin1 aylık giderini karşılamaktadır. Kısaca yüzde 3,5 zam alan memur zammının maliyeti 6.7 milyar olarak hesaplandığında yüzde 3,5 yerine yüzde 7 zam yapılmış olsa idi. Saray ve köprü maliyetleri tutarında hazineye bir maliyet ortaya çıkacaktı.
OVP ile yapılacak zamların menşei vatandaşın cebi değil kamu harcamalarının disipline edilmesi zaruretini meydana çıkarmaktadır. Nitekim kamu harcamalarındaki savurganlık ortaya koyduğumuz rakamlar ile teyit edilmektedir. Bu zamlara gerekçe olarak Milli Savunma giderleri gibi hassas bir çerçeveye oturtmak ve haklı gerekçeler yaratmaya çalışmak sadece siyasi ranta dönük eylemlerdir. Faturasını ödeyecek olan siyasiler değil vatandaşlardır. Kamuda binlerce son model araçlar siyasilerin emrindedir. Bu araçların MTV’sini araçlara binen bakan ve bürokratlara ödetmeye kalktığınızda Mercedes , BMW ve Audi marka araçların yerini Renault, Ford gibi araçlar alacaktır. Bu sadece bir örnektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Çetin
Osman Çetin - 12 ay Önce

güzel yazı ama köşenizin sonu olabilir bundan önce bir arkadaş eleştide bulunmuşto o gün bu gündür yok gazetede bunlar pembe gazete

Osman Çetin
Osman Çetin - 12 ay Önce

yorumumu yayınlayıp şaşırtın beni

banner650

banner826