KAMUDA TASARUFUN TÜM DETAYLARI BELLİ OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyu ile bir tasarruf paketi paylaşmaya hazırlanıyor.

Paket, kamuda tasarruf ve verimlilik olmak üzere iki ayrı ayağa sahip olacak ve bir takip sisteminin devreye girmesi planlanıyor. Bu sistemle, kamuda tasarruf sağlayamayan veya bu yönde yeterli çaba göstermeyen kurum ve kişilere yaptırımlar uygulanacak.

Yarın kamuoyuyla paylaşılacak olan paketin detayları, kamu kurumlarında maliyetleri düşürmeyi ve kaynakların daha verimli kullanılmasını hedefliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte tasarruf ve verimlilik paketinin 13 Mayıs Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

Kamuda tasarruf için birçok adımın atılacağı pakette harcamaların yüzde 10 oranında kesintiye uğrayacağı söylendi. Kamuda tasarrufa uymayanların yaptırımlara maruz kalacağı da gündemde olan konulardan biri…

Kamuda yapılan tüm harcamaların kalem kalem çıkaracağı detayı paylaşıldı. Böylece tasarruf planı ortaya çıkacak. Yapılan tüm harcamalar ortaya dökülecek.

Kamuda tasarruf paketi kapsamına girecek kalem kalem harcamaların içerisinde kırtasiye giderleri, yeni araç alımı, bina alımı ya da kiralanması, ağırlama ve temsil giderleri, demirbaş harcamaları, elektrik ve su giderleri, hizmet içi eğitimler olmak üzere pek çok gider değerlendirilerek yüzde 10’luk kesintiye gidilecek.

Yapılan bu kesintilerle birlikte yılın ikinci yarısında 100 milyar liradan fazla tasarruf edileceğinin altı çizildi.

UYMAYANLARA YAPTIRIM UYGULANACAK

Tasarruf kurallarına uyulmadığı takdirde kamu yöneticilerine de yaptırım uygulanacak. Yaptırımlar idari nitelikte olacak. Kurallara uyulmadığı takdirde yöneticilere disiplin soruşturması başlatılacak veya görevi ihmal etme suçuyla yaptırım uygulanabilecek.

Araç muayeneleri için yeni karar! O zorunluluk kalktı Araç muayeneleri için yeni karar! O zorunluluk kalktı

Verimlilik paketiyle ilgili iki farklı yol uygulanacak. Yasa değişikliği gerektiren adımlarda devreye TBMM girerek yasal düzenlemelerin Meclis’e sevk edilmesi sağlanacak.

Bu adımların, devletin genel bütçesine katkı sağlayacağı ve kamu harcamalarının daha şeffaf şekilde yönetilmesini sağlayacağı bekleniyor. Detaylar yarınki açıklamada netleşecek.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy