doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Kahvenin Şoke Eden Faydaları!

kahvenin-soke-eden-faydalari-1711
Daha Fazla Göster

Kahvenin Şoke Eden Faydaları! Kahvenin faydalarıyla ilgili hepimiz bir şeyler duymuşuzdur. Bunların şehir efsanesi olmadığını kanıtlayan çarpıcı bir araştırmaya imza atıldı. Buna göre kahvenin alzaymır’dan felç oranını düşürmeye kadar birçok faydası bulunuyor. İşte kahvenin faydaları

Uzmanlar, “Yine de fazlası zararlı” uyarısında bulunuyor.

Türkiye’de tüketimi en çok gerçekleştirilen ürünlerin başında kahve geliyor. PLOS Medicine bülteninde yayınlanan bir araştırmada kahvenin faydalarına ilişkin dikkat çeken bilgiler verildi. Geniş çaplı yürütülen araştırmada günde en az 2 fincan kahvenin unutkanlık ve felç riskini azalttığı ortaya konuldu.

KAHVE İÇMEYEN KİŞİLERDE DAHA YÜKSEK GÖRÜLDÜ

Uzmanlar, günde ne kahve ne de çay içen kişilerde yüzde 32 ile felç, yüzde 28 ile de alzheimer tehlikesinin daha fazla olduğunu belirtti. Araştırmacılar yine de bu durumun abartılmaması gerektiğini ve fazla kahvenin vücuda zararlı olduğunu dile getirdi.

ÖLÜMLERİN YÜZDE 10’UNDA ETKİLİ

İnme veya felç, dünya genelindeki ölümlerin yüzde 10’unda etkili. Kahve ayrıca, inmeden sonra gelişen unutkanlığa karşı da koruma sağlıyor. Hayatlarında düzenli kahve içenlerin inme sonrası demansa daha az yakalandığı kaydedildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir