banner1223

Özel Tasarım Takılar Göz Kamaştırdı

Çeşme Boyalık’taki Rooms Smart Luxury Hotel beş sanatçının çalışmalarının yer aldığı bir takı sergisine ev sahipliği yaptı. Katılımın hayli yoğun olduğu Luce By Yeşim Kopmaz adlı serginin küratörlüğünü de üstlenen takı tasarımcısı...

Özel Tasarım Takılar Göz Kamaştırdı
banner1227
Çeşme Boyalık’taki Rooms Smart Luxury Hotel beş sanatçının çalışmalarının yer aldığı bir takı sergisine ev sahipliği yaptı. Katılımın hayli yoğun olduğu Luce By Yeşim Kopmaz adlı serginin küratörlüğünü de üstlenen takı tasarımcısı Yeşim Yemişçi Kopmaz’ın yapıtlarıyla birlikte tanınmış tasarımcılar Semra Ecer, Mine Akın, Gamze Taner ve Leyla Tekbulut’a ait yaklaşık 150 parça sergilendi. Fiyatları 150 lira ile 2 bin lira arasında değişen tasarımlara İzmirliler ve tatilini Çeşme’de geçiren turistler büyük ilgi gösterdi.
‘LUCE’ MARKASI İLE YILLAR ÖNCE İZMİR’DEN YOLA ÇIKTIK
Dokuz Eylül Üniversitesi Taş ve Metal İşlemeciliği bölümünden 1995 yılında mezun olan Yeşim Kopmaz, Luce’nin İtalyanca’da ışıltı, ışık anlamına geldiğini, taşların ışıl ışıl olmasından esinlenerek yıllar önce İzmir’de bu adı taşıyan bir marka ile yola çıktıklarını söyledi. Kopmaz, “O yıllarda zaman zaman üniversite arkadaşlarımla ortak küçük atölyeler kurduk, minik minik üretimler ve satışlar yaptık. Değerli taşlar ile altın ve gümüşü işleme, takı üretimi ve tasarımı üzerine adeta bir okul gibiydi Luce. Sonra ben İstanbul’a taşındım. Orada başka bir arkadaşımla bir atölye açtık ve tasarımlarımızı sürdürdük. Bir taraftan sergiler düzenleyerek satış yaparken, diğer taraftan tasarımlarımızı tanıdık arkadaşlarımızın mağazalarına veriyorduk” diye konuştu.
İZMİR’İ, ÇEŞME’Yİ ÖZLEMİŞİM
Bu yıl Luce markasının bir ivme kazandığını ve Mine Akın, Semra Ecer, Gamze Taner ve Leyla Tekbulut isimli dört tasarımcı arkadaşıyla birlikte çalışmaya başladıklarını belirten Yeşim Korkmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hepimiz İzmir’de bir ortak sergi açalım dedik. Amaç aslında uzun süredir görmediğimiz arkadaşlarla bu vesileyle bir araya gelip özlem gidermek, aynı zamanda tasarımlarımızı tanıtmaktı. Ben de zaten İstanbul’da neredeyse iki ayda bir sergi açıyorum. Örneğin bu sergiden sonra, yine küratörlüğünü üstlendiğim, Eylül ayında ‘Sonbahar Hoş Geldin’, Aralık’ta ‘Yeni Yıl’, 14 Şubat’ta ‘Sevgililere Özel’ adlı sergiler olacak. Bu çalışmalarımızı İzmir’deki arkadaşlarımız da merak ediyorlardı. Onların talebi üzerine bu sergiyi düşündük ve burası yazlık bir mekan olduğu için daha spor, daha yaza yönelik tasarımlar getirdik. Zaten mevsime göre de koleksiyon değişiyor. Yaklaşık 150 parça sergilendi, dileyenler satın aldı. Fiyatlar tasarıma göre 150 - 2 bin lira arasındaydı. İlgiden hayli memnun kaldım. İzmir’i, Çeşme’yi özlemişim.”
TASARIMCI ARKADAŞLARIM ALANLARINDA TANINMIŞ İSİMLER
Kendisine ait gümüş ve minik pırlanta ağırlıklı küpe ve kolye üzerine tasarımlarının, renkli taş kullanılmadan daha spor tarzında olduğunu vurgulayan Yeşim Kopmaz, çalışmaları sergide yer alan tasarımcı arkadaşlarıyla ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Gamze Taner’in ürünleri altın ve pırlanta ağırlıklı. Özellikle kolye uçları dizayn ediyor. Üstlerine minik minik küçük pırlantalar, swarowski taşlar ve pembe safir kullanıyor. Burada gümüş koleksiyonu da yer aldı. Heykeltraş tasarımcımız Mine Akın da gümüşe heykelimsi formlar veriyor. Deri üzerine yaptığı kolye uçlarını, bileklikleri getirdik. Leyla Tekbulut sadece gümüş üzerine çalışmalar yapıyor. Hem uygun fiyatlı, hem de değerli taşlarla kombine ettiği çalışmalarını sergiledik. Tasarımlarında pembe safir, yakut ve zümrüt kullanıyor. Heykeltıraş ve resim bölümü mezunu Semra Ecer’in eşi Birol Bey tanınmış marka Urart’ın 30 yıllık eski ustalarındandı. Semra’nın Nişantaşı’nda bir atölyesi var. Ben de becerilerim kaybolmasın diye haftanın iki günü orada işin mutfağında çalıyorum. Semra Ecer’in de gümüş üzerine tasarımları çok güzel. İçinde Urart ezgileri, esintileri var. Ayrıca eskiden anneannelerimizin, babaannelerimizin takıları vardı, elmaslı gül yüzükler ve küpeler. Onları çok değişik modernize etti. Örneğin bir gül küpeyi aldı, onun etrafına heykelimsi bir form verdi. O eski anneanne, babaanne küpesi, etrafı gümüşle işlenmiş modern bir takı dönüştü. Bu tasarımı İstanbul’da yapacağımız Eylül ayındaki sergimize koyacağız.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148