doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

İYİ Partili Yaşar’dan Kritik Uyarı! ‘Enerji Krizi Kapıda’

İYİ-Partili-Yaşar'dan-Kritik-Uyarı!
Daha Fazla Göster

İYİ Partili Yaşar’dan Kritik Uyarı! ‘Enerji Krizi Kapıda’ İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, enerji krizinin kapıda olduğunu söyledi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Türkiye’de talebi karşılayacak düzeyde elektrik üretimi sağlanamadığı için sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor” dedi.

‘DIŞA BAĞIMLIYIZ’
Yaşar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, elektrik taleplerine yetersiz kalan kamunun, özel sektörden enerji almak zorunda kaldığını ifade etti. Yaşar, enerji fiyatları hızla artarken, birincil enerji tüketiminde yüzde 72, petrolde yüzde 92 ve doğal gazda yüzde 99’a yakın oranda dışa bağımlı ve enerji tüketimi sürekli artan Türkiye’nin, enerji piyasalarındaki artışlardan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

KESİNTİLER YAŞANIYOR
“2020’de Türkiye’nin 48 milyar metreküp olan doğal gaz tüketimi 2021 Eylül sonu itibarıyla 40 milyar metreküpü geçti” diyen Yaşar şöyle devam etti: “2021’de gaz tüketiminin 58-59 milyar metreküp seviyesine yükselmesi, kuraklığın ve yağışlardaki azalışın önümüzdeki aylarda da devam etmesi durumunda ise 2022’de 60-61 milyar metreküp seviyelerine ulaşması beklenmektedir. Türkiye’de talebi karşılayacak düzeyde elektrik üretimi sağlanamadığı için sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor”

‘ARTIŞ OLARAK YANSIYACAK’
Yaşar, enerji ithalatçısı Türkiye’de, enerji fiyatlarındaki yüksek oranlı artışın maliyetlere, bunun da nihai tüketim ürünlerine fiyat artışı olarak yansıyacağını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir