İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmren Nilay Tüfekci, göreve geldiklerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet Köyü Projesi'ni kente kazandıracaklarının sözünü verdi.

"1937'DE ÇİZDİRİLDİ"

Tüfekci, Kanal S ekranlarında Kanal S Haber Müdürü Gürkan Sarıkaya'nın sunduğu Seçim Vitrini programının konuğu oldu. Tüfekci, göreve geldiklerinde hayata geçirecekleri projeleri anlattı. Özellikle Cumhuriyet Köyü Projesi ile Türkiye'ye örnek olacaklarını kaydeden Tüfekci, "Büyükşehir Yasası ile köy kavramının içi tamamen boşaltılmış durumda. Cumhuriyet Köyü Projemiz 1937'de Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdirdiği bir şehir planlaması. Çok istemesine rağmen uygulayamadığı bir şehir planlaması" dedi.

Samsun'da uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Samsun'da uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

"TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK"

Cumhuriyet Köyü Projesi'nin Samsun'a çok yakışacağını dile getiren Tüfekci sözlerini şöyle sürdürdü: "19 Mayıs'ın şehrindeyiz, kuruluşun ve kurtuluşun şehrine yakışır bir proje. 1990'dan sonra Danimarka'da uygulanmış, gerçekleşmiş Atatürk'ün projesi olarak karşımıza çıkıyor. Biz bu gururu yaşayamamışız ama Danimarka bunu uygulamış. Biz de Samsun'dan Türkiye'ye ayna olma noktasında bu projeyi hayata geçirerek, hem yeşille insanları bir araya getirmek hem de kuş bakışı baktığımızda denizin yanında beton değil de nasıl bir düzen görülebilir buna en iyi örneği bu dairesel planlamalarla vermeyi düşünüyoruz. Burası bir pilot uygulama olacak ve inanıyorum ki tüm Türkiye bu projeyi uygulayacak. Yuvarlak adaların hepsinde herkese eşit alan ayrılacak. Ortasında sosyal alanları, okullar, sağlık ocakları olacak." 

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.