banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

08.11.2019, 09:37

İşsize yaramayan fon…

İşini yitirenlere katkıda bulunma amacıyla hayata geçirilen İşsizlik Sigortası Fonu’nun işsize çok yararı olmuyor, cimri davranılıyor.

Fonda biriken paranın amacı dışında kullanılmasından ötürü işsizler beklediğini  alamadı. Kurulduğu 2002 yılından bu yana fonda biriken 130 milyar liradan işsize yapılan ödeme “devede kulak” kaldı. 2002’den bu yana kendi kusuru olmaksızın işini yitiren 5 milyon 765 bin kişiye 8 milyar lira ödeme yapıldı. Geriye kalan para ekonomik yatırımlarda, ya da başka alanlarda kullanıldı. Yani fonda biriken para, işsize maaş ödemekten çok başka alanlarda değerlendirildi.

On yedi yılda sigortalı kişi başına ödenen işsizlik ödeneği yaklaşık iki bin lira düzeyinde oldu. Bu para ile işsiz en az üç ay, en çok on ay ailesiyle birlikte  yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu’nun durumu ortada iken buna benzer Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulması gündemde. İşçi sendikalarının bu yöndeki itirazları görmezden geliniyor. Bakalım kıdem tazminatında nasıl bir uzlaşma sağlanacak? İşsizlik Sigortası Fonu’nun yararlanma koşullarının ağır olmasından ötürü işsize çok katkı sağlamadığı, amacı dışında kullanıldığı ortada iken yeni fon kurmak ne denli doğru? İzaha muhtaç durum.

Fondan her yere para harcanıyor, ancak asıl ödenmesi gereken işsize cimri davranılıyor. Yararlanma koşullarının ağırlığından ötürü uzun süreli ödeme yapılamıyor. Kendi kusuru olmaksızın işini yitirenlerin uzun süreli yüksek miktarda aylık alabilmesi için koşulların revize edilmesi kaçınılmaz.

Mevcut şartlar günümüzde yasanın uygulanmaya başladığı 2002 yılına göre  daha katı. Malum işsizlik oranı çift hanelere ulaştı. İş arayanların büyük çoğunluğu da üniversite mezunu gençlerden oluşuyor.  Dört  gençten biri işsiz. Son rakamlar neredeyse üç gençten birinin işsiz olduğunu gösteriyor. Yanı sıra işten çıkarmalar hayli yaygın. Ekonomik koşullardan dolayı fabrikalar, işletmeler, işyerleri kepenk indiriyor, insanlar işsiz kalıyor, ekmek parasından oluyor.

Resmi rakamlar hariç 8 milyonu aşkın kişi işsiz. Böylesine duyarlı ortamda İşsizlik Sigortası Fonu ne yazık ki işsize çok katkı sağlamıyor. Asıl bugünlerde fon etkisini göstermeli, işsize katkı sağlamalı ki amacına ulaşsın. Ama yok.

Bu yıl bütçeden SGK’ya 192 milyar lira transfer yapılması öngörülüyor. Bu paranın büyük bölümünün de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan aktarılacağı  kesin. Yine kamu bankaları bu fondan aktarılan paralarla besleniyor, otoyol yapımına harcanıyor. Her yere, bütçe açığını kapatmaya, bankalara para var, işsize yok.

Daha çok kişiye daha fazla aylık ödenebilmesi için fondan yararlanma koşulları mutlaka  kolaylaştırılmalı. Asıl fonda biriken paranın amacı dışında kullanılması engellenmeli. Gerekli düzenleme yapılmazsa işsizin parası daha çok başka yerlerde harcanır, amacı dışında kullanılır.

Yorumlar (0)