banner1496

banner1345

banner1334

07.07.2020, 10:05 19

İSLAMDA ”İSRA” VE “MİRAÇ” OLAYI

26 Receb`i 27`ye bağlayan gece Miraç Olayı, Hz. Muhammed Mekke’den Medine’ye göç etmeden önce 621 yılında Mekke’de olmuştur.

 “İsra” Olayı

İslamda “Miraç” olayı ile ilgili olan iki aşamalıdır: İsra ve Miraç.

“İsrâ, sözcük olarak, “geceleyin yürümek” anlamında Arapça bir sözcüktür.

İslam bilginlerinin çoğunun oluş biçiminde değişik yorum ve görüşler bildirdiği “İsra” olayı, Hz. Muhammed’i yüce Allah, Mekke'den Kudüs'e Mescid_i Aksa’ya kısa zamanda yürütmüştür. Hz. Peygamber (s.a.), Hz.Cebrail`in rehberliğinde manevi binit Burak`la Mekke`deki Mescid-i Haram`dan Kudüs`teki Mescid-i Aksa`ya gitmiştir. Hz. Peygamber (s.a.), Kudüs`te kaldığı bu kısa bir sürede Mescid-i Aksa`da iki rekat namaz kıldı. İsra olayı o kadar önemlidir ve alınacak dersler olmalı ki, yüce Allah Kur’ân’da bu adla geçen sure indirmiştir. “İsra” Suresi. Bu surenin ilk ayetinde de “İsra” olayını açıkça bildirmektedir:

Kur’ân: İsra 17/1

سُبْحَانَ الَّذ۪ٓي اَسْرٰى بِعَبْدِه۪ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذ۪ي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاۜ اِنَّهُ هُوَ السَّم۪يعُ الْبَص۪يرُ

Anlamı:

“1-. Aydınlık veren O (yüce Allâh) ki gecenin bir vaktinde kulu (Hz. Muhammed’i), ayetlerimizden bir bölümünü, kendisine göstermemiz için, Mescid-i Harâm'dan, çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya yürüttü. Gerçekten o, işitendir, görendir.” (Kur’ân: İsra 17/1).

“Miraç” Olayı:

“Miraç” ise, Hz. Muhammed’in “İsra”dan (Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan gökleri aşarak “Sidre–i Müntehâ”ya, “ âlem–i imkân ile âlem–i vücub” sınırına ve daha ötesine ulaştığı bir yolculuğudur.

İsra ve Miraç olayıyla ilgili ayetlerde belirgin ayrıntılı açıklamalar yoktur. Daha çok Hz. Muhammed’e dayandırılan hadislerde açıklamalar yapılmıştır.[1].

Önceleri sabah ve akşam olarak günde iki vakit kılınan NAMAZ, “Mi’râc’da, sabah-öğle-ikindi-akşam-yatsı olarak günde beş vakte çıkarılmıştır. Önceleri 2 rekat kılınan farz namazı öğle-ikindi-yatsı dörde, akşam üç rekata çıkarılmıştır.

***

MASKEYİ TAM TAKIN BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ . BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!

 MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ

Yüce Allah’ın buyurduğu “kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)

Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan kurtaracak ve de her sorunumuz çözmede bizi kucaklaştıracak

O’dur O(Hu Allah Hu).

 

[1] Kısa dpnt. İbn Ebi Şeybe (Öl.: 235/849)  ابن أبي شيبة , Kitâbu’l-Musannef fi’l-Hadis ve’l-Âsâr الكتاب المصنف في الأحاديث والآثار , e’l-Mektebetu’ş-Şâmile programı, Muhakkik: Kemal Yusuf e’l-Hût, Yayınlayan: Mektebetu’r-Rüşd, Birinci Basım, C.: 1-7, Riyad, H. 1409, 7/335 Hadis No: 36573; Kısa dpnt Ahmed bin Hanbel ( Öl.: H. 241), e’l-Müsnedu’l-İmâm Ahmed b. Hanbel مسند الإمام أحمد بن حنبل , e’l-Mektebetu’ş-Şâmile programında, e’l-Muhakkik : Şu’ayb e’l-Arnavût – Adil Mürşid ve Aharûn (diğerleri), Yayınlayan): Müessesetu’r-Risâle, 1. Bas., Beyrut, H. 1421, / M. 2001, 38/357 Hadis No: 23333

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:31
Öğle 12:45
İkindi 16:37
Akşam 19:49
Yatsı 21:23