doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

İnternette Satış Mı Yapmak İstiyorsunuz?

İnternette-Satış-Mı-Yapmak-İstiyorsunuz
Daha Fazla Göster

İnternette Satış Mı Yapmak İstiyorsunuz? Ürün ve hizmetlerin tüketiciyle dijital ortamda buluşması, hayatlarımıza son yıllarda girmiş çok büyük bir kolaylık. Pandeminin başlangıcından bu yana e-ticaret hacmi katlanarak büyüyor. Doğru stratejiler sayesinde sadece parlak fikirlerin değil rutin mal ve hizmet satışının da ciddi oranda karşılık bulduğu e-ticarete başlamak girişimciler için hiç de zor değil. İşte e-ticarete başlamak için 5 öneri…

Ürünlerini İnternet’ten satmak isteyenler için öneriler

Türkiye’de de pazara giren yeni oyuncular, kobilerin bu sektöre adım atması ve gelişen tüketici davranışları ile birlikte 2021’in ilk dokuz ayında Türkiye’de e-ticaret pazarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %75 büyüdü.

Küresel e-ticaret hacminin ise 2021 yılında %14 büyüyerek, 5 trilyon dolar seviyesine gelmesi ön görülüyor.

Özellikle ülkeler arası ihracat anlamında da efektif bir pazara dönüşen e-ticaret, farklı ülkelerden ürünleri tek bir tıkla almanıza olanak sağlıyor.

Küçük işletmelerin bile kısa sürede büyük işletmelere dönüştüğü e-ticaret pazarında ilk adımı atmak, yani şirket kurmak çok önemli.

Şirket kuruluşlarında çözüm ortağı olan Cem Baytok e-ticarete başlangıç için gerekli olan şirket kuruluş prosedürlerini anlattı.

1. Ürüne karar verin

Öncelikli olarak satılacak ürüne karar verilmesi gerekiyor. Türkiye’de 2020 yılında satılan e-ticaret ürünlerinin %85’i giyim kategorisinde.

Perakende sektörü e-ticaret için büyük bir alan. Ama burada ürünün satılabilmesi için kalite, marka algısı, ürün özelliği gibi birçok faktör karşımıza çıkıyor.

 

617ea90566a97c053349f544 Güncel

2. İş planı yapın, büyüme hedefi koyun

Ürün belirlendikten sonra iş planı hazırlamak ve buna uygun olarak aksiyonlar almak önemli.

Ürünü doğru konumlandırmak, satış planını kurgulamak ve e-ticaret konusunda yeniyseniz, sosyal medya kanallarında ve pazaryerleri konusunda yeterince deneyiminiz yoksa profesyonel bir iş ortağı bulmak gerekiyor.

3. E-ticaret yapabilmek için şirket kurmanız şart

E-ticaret yapabilmeniz için şirket kurmanız, dolayısıyla da sabit bir adresi şirket adresiniz olarak göstermeniz gerekiyor.

Bu eviniz olabilir, açtığınız iş yeri olabilir ya da sanal ofis gibi profesyonel hizmetler aracılığıyla da bu adresi temin edebilirsiniz.

Özellikle e-ticaret satıcıları için güven yaratan unsurlardan biri olan adres, iyi bir lokasyonda olduğu zaman satıcının prestiji de yükseliyor.

Şirket kurmak geçmişten günümüze hep karmaşık ve zor olarak algılanıyor. Ancak şirketler kolay kurulup kolay kapatılabilen yapılar. Özellikle de şirket türü şahıs işletmesiyse. Bir günde şirket kurup faaliyetlerinize başlayabilir, aynı şekilde kapanış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

4. İthalat için tercih edebileceğiniz pazaryerleri

Bunun için özellikle yabancı pazar yerlerine girmek gerekiyor. Etsy, Amazon gibi uluslararası faaliyet gösteren pazar yerleri ihracatın ilk adımı için iyi bir tercih olabilir.

Ek olarak ürünlerin yurtdışına kargolanması noktasında da Türkiye’de tercih edilebilecek, iyi girişimler var.

6152d125ae298b39e3e85a39 Güncel

5. Mobil olun! E-ticaretin geleceği mobil ekranlarda

2015 yılından bu yana dünya genelinde e-ticaret sektörüne giren kobi sayısı %50’nin üzerinde arttı.

Toplumsal dijitalleşmenin yanı sıra, satın alma işlemlerinin %68’i mobil ekranlar üzerinden gerçekleşiyor.

Farklı ürün dikeylerinde kategori ve segmentasyon olarak bir ayrışma süreci başladı.

Satışları artırabilmek adına var olan ürünleri farklılaştırmaya çalışan üreticiler için pazar payı almak daha önemli bir hale gelecek.

E-ticarete başlamadan önce,

İyi bir pazar araştırması yapmanız,
Satmayı düşündüğünüz ürün dikeyinde rakiplerinizi incelemeniz gerekiyor.
İyi olan her zaman fark yaratıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir