banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

18.08.2019, 09:14 45

İNSAN SOSYAL BİR HAYVAN MI?

GÜL TURAN’DAN  DENEMELER                                          18.Ağustos.2019,

Hayvanlara yapılan zulüm o toplumun cehalet ve aczinin göstergesidir.

Tolstoy, der ki,”Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.” Gerçekten doğru bir söz bu. Sustukça tahammül sınırlarımız hepten yıpranıyor. Hastalıklı ve depresif bir toplum oluyoruz.

Hayvan ihlalinde resmin geneline bakılırsa çok acı bir tablo ortaya çıkar.

İnsan da sosyal bir hayvandır. Sosyal olduğu için, vurur, kırar, ,öldürür, keser, çalar anlayacağınız her türlü sosyal hareketi yapar. İnsan sosyal bir hayvandır demiştik ya, balık hafızalıdır hemen unutur. Gerçekten ne kadar çabuk unutuyoruz. Oysa unutmasaydık bu gün daha müreffeh bir toplum olurduk.

İnsan sosyal bir hayvan olduğu için, bukalemun gibi renk değiştirir. Her ortama uyum sağlar renk değiştirip sosyalleşir. Renkten renge giren ne renkli insanlarımız var siz biliyorsunuz.

İnsan sosyal bir hayvandır. Bazıları timsah gibidir. Acımasızca saldırır sonra da timsah gözyaşı döker. Bugünler de hele ne çok var bu timsahlardan.

İnsan sosyal bir hayvandır. Hele bazılarımız zücaciye dükkânına giren fil gibidir. Kırar döker, kaş yapıcaz derken gözünü çıkarırız halkın.  Eh, gözü çıkan halk daha sonra üç maymunu oynamaya başlar. Dedim ya insan sosyal bir hayvandır.

Bazılarımız, arı gibidir. Bal alacağı çiçeği çok iyi bilirler. Balı alıp kovan yerine bankalara götürürler. Milli servetimizin artmasına katkıda bulunurlar. Ah! Doğru bir de at sinekleri vardır. Kovaladıkça kaçmazlar. Karınca gibi çalışıp didinenlerimiz olduğu gibi yaz, kış demeden şarkı söyleyen ağustos böceklerini unutmayalım. Keneleri unutursam bana kızarlar. Bazıları da kan emmeye bayılırlar. Domuz bağı yapanlarına ise Hizbullah denir.

Bazıları horozlanıp dururken, bazıları da sülük gibi yapışırlar. Kendini beğenmiş tavus kuşlarına benzeyen ne çok öz güvensiz insan vardır etrafımızda. Konuşurken, onlar sizin gözlerinize bakamazlar.

Akrep gibi sokanlar ise çok tehlikeli olup sonradan intihar etmeyen onursuz insanlardır.

Gariban, çilekeş, sabırlı eşekler ise halktır. Evet, insan sosyal bir hayvandır.

Hayvanlar ise asosyal bir toplum olduğu için bizden farklıdırlar. Hiçbir hayvan dişisini dövmez, hırsızlık yapmaz. Gasp, işkence yapmaz. Banka hortumlamaz… Uyuşturucu, kaçakçılık, Şantaj, mahalle baskısı yapmayı bilmez. Yalan, dolan, riya hiç bilmezler.

Oyunu doğanın kanunlarına göre oynarlar. Oyun bitince şah ile piyonun aynı kutuya konacağını en iyi bilenler onlardır. Biz insanların onlardan öğreneceği çok şey vardır. Sadakat, sevgi, vefa, dostluk, paylaşmak bütün güzel duygular onlardadır. Ben şimdiye kadar arkadaşını sırtından bıçaklayan bir köpeğe hiç rastlamadım. Ama çok Brütüs’ler gördüm kendi hayatımda.

İçindeki kötü dürtüleri ve güdüleri kontrol edebilen insan gerçek insandır. İnsan kitap gibidir. Ciltlerine kalınlıklarına ve rengine itibar etmeyin. Asıl değerini kitabı okumaya başladıkça anlarsınız. Gerçi biz toplum olarak çok kitaplar okuduk, okuduk. Ama bir türlü adam olamadık. D emek ki hala anlayabilme yetisini bulamadık.

Sonuç olarak hayvanlarımıza sevgi ve huzur vermeyen bir toplum olduğumuz için kendimiz de huzur bulamadık.

Evrim teorisine inanır veya inanmazsınız o sizin bileceğiniz iştir. Bu dünyada onlar bizden önce vardılar. Onlara çok şey borçluyuz. En önemlisi de Tanrı yarattığı her canlıyı bir görev için yaratmıştır. İnsan ve hayvan onurları da Tanrı gözünde eşit olup sadece statüleri farklıdır. Herkesin sağlıklı ve dengeli bir yaşam hakkı vardır. İçinde bulunduğumuz eko sistem sadece bize ait olmayıp hayvan ve bitkileri de kapsar. Madem biz insanlar sosyal hayvan isek, asosyal hayvanları da korumalı ve sevmeliyiz. Bu dünya hepimizin.

Yorumlar (1)
Meryem zinzade 12 ay önce
Bu dünya yaradanın yarattığı tüm canlıların ,çok haklısın ..
banner1474
23°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02