İnşaat Mühendisleri Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan, şantiye şefleri hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair çalışmayı eleştirdi.

İMO Samsun Şube Başkanı Talak, şantiye şefleri hakkında hazırlanan yönetmelik değişikliğini eleştirerek, "Hazırlanan değişiklikler sorunları çözmekten çok uzaktadır" dedi.

Samsun haber | Vezirköprü'de Hititler'in kutsal şehri "Nerik" için sponsor aranıyor Samsun haber | Vezirköprü'de Hititler'in kutsal şehri "Nerik" için sponsor aranıyor

"İHTİYAÇ KARŞILANMADI"

Eleştirilerde bulunan Talak, konuyla ilgili şöyle konuştu: "Ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanması açısından elzem bir rolü olan şantiye şefliği yönetmeliği konusunda Bakanlık tarafından yapılan çalışmanın ne yazık ki ihtiyacı karşıladığını ifade etmek mümkün değildir. Yapılan düzenleme ile şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebilecekleri iş miktarı, inşaat alanı ile iş sayısı, farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğini üstlenebilecek meslek disiplinleri gibi konularda hazırlanan değişiklikler sorunları çözmekten çok uzaktadır. Sınırlı durumlar dışında, her şantiye şefi sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmelidir. Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde ilgili her kurum ve kuruluşun gözü önünde sadece kağıt üzerinde kalması halkın can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır." 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.