doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

İlaç Krizi Büyüyor! Samsun’da Eczacılar İsyanda

samsunda-ilac-krizi-buyuyor
Daha Fazla Göster

İlaç Krizi Büyüyor! Samsun’da Eczacılar İsyanda Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Hastalarımızla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. İlaç yokluğunun sorumlusu biz eczacılar değiliz. İlaç fiyatlandırma politikaları derhal güncellenmelidir” diye konuştu.

Türkiye’de ciddi anlamda ilaç yokluğu yaşandığını söyleyen Türk Eczacılar Birliği (TEB) 6. Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ilaç fiyatlandırma politikalarının acilen güncellenmesi gerektiğini söyledi.

WhatsApp Image 2021 11 15 at 18.19.01 Ana Manşet

TABLO DERİNLEŞİYOR

“Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor” diyen Başkan Karacan, “Bu krizin sorumlusu biz eczacılar değiliz. Eczacılarımız hastalarına ilaç veremiyorsa, hastalarımız ihtiyaçları olan ilaçlarına ulaşamıyorsa bunun sebebi hali hazırdaki ilaç fiyatlandırma politikalarıdır, 14 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesidir, yerli ilaç politikalarının istenen düzeyde olmamasıdır. Derinleşmekte olan bu kriz karşısında kamuoyunu uyarmak bizim görevimiz, çünkü halk sağlığını korumakla yükümlüyüz. Bunu yaptığımız için günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘HALK SAĞLIĞI YARA ALACAK’

Karacan sözlerine şöyle devam etti: “Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan Avro kuru 4.57 TL iken güncel Avro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Uyarıyoruz; eğer sesimiz duyulmazsa, İlaç Fiyat Kararnamesi hakkındaki çağrımız kamu otoritesi tarafından kabul görmezse ilaç krizi daha fazla derinleşecek, daha çok sayıda ilaç bulunamaz hâle gelecek, halk sağlığı geri dönülmez biçimde yara alacaktır. Kamu otoritesi, hangi dağıtım ağında bu ilaçların bulunduğunu beyan ediyorsa temin etmeye ve hizmetimizi kesintisiz sürdürmeye hazırız.”

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir