İkinci el robotlar

Kimisi böyle felaket tellallığı yapmayı çok seviyor, yok ihracat şöyle oldu, yok iş adamları artık böyle oldu. Açık açık hükümeti de eleştiremiyorlar, zira hüküm sürenlerle aralarını iyi tutmaları gerekiyor. Çözüm önerisi sunuyorlar mı? Sunuyorlar tabii, azıcık inovasyon, bir tutam yüksek teknoloji.

Artık milletin içi boş, tatlı sözlere karnı tok. Madem söz alacak kadar toplum nezdinde bir karşılığınız var, o zaman bazı mekanizmaları harekete geçirebilmeniz gerekir.

Bizim sanayimiz hala emek yoğun bir sanayi. El emeği ile dünyada rekabet etmeye çalışıyoruz, fark yaratmaya çalışıyoruz, dünya markaları açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Dünün büyükleri bugünün küçükleri. Ve kimse demiyor ki, sanayimiz kendisini yenilemedi.

Artık her tarafta bir sürü yüksek teknolojik videolar görüyoruz, en basitinden her türlü robotları görmeye başladık. Çilek toplayanı, kaynak yapanı, inşaatta çalışanı, pizza yapanı… Bir insan vücudu ile ne yapabiliyorsa bunu artık robot dediğimiz metal yığınlarına yaptırabiliyoruz.

Bu metal yığınları, bir insana göre hem daha hızlı çalışıyor, hem de daha kaliteli, hatasız ürünler açığa çıkarıyor.

Ecnebiler bunun tadına öyle bir varmışlar ki, öyle bir kar etmeye başlamışlar ki, 2 yıl önce almış olduğu robotu, daha hızlı üretim yapabilmesi için, daha kaliteli ürünler açığa çıkarabilmesi için yenileri ile değiştirmeye başlamış.

Robot imal etmeyi geçtim, robot yazılımlarını açığa çıkarmayı geçtim, mevcut robotları bile kullanabilecek bir nesil yetiştiremiyoruz. Ne okul müfredatları, ne fabrika sahipleri bu konuya ilgi duyuyor.

Bu kadar robot olunca işsizlik ne olacak diye soruyoruz elbette. Ama galiba farkında değiliz, eğer ki robotlara geçmez isek, sadece bugünkü orta yaş değil, gençlerimiz, yeni neslimiz de işsiz kalacak. Ayrıca orta yaşı da tekrar eğitemeyeceğimizi kim söylemiş? Ben 11 yaşındaki çocuklara, eskilerin bitirme tezinde yaptıkları oyunları yaptırabiliyorsam, orta yaşı da tekrar eğitebilirim diye düşünüyorum.

İkinci el robotların faydalarını şimdilik yazmak istemiyorum. Ancak memleket kötüye gidiyorsa, biraz da kendimize bakmamız gerekmiyor mu? Sabah erken kalkanın müteahhit olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Son model Mercedeslere binerken, üretim hanesini Almanya’dan çıkma, Çin’den çıkma ikinci el makinalar ile yenileyenlerin olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.

Yerli otomobil dendiğinde, cayır cayır arsa bulup hükümete davetler gönderen bir ülkeyiz. Kimse de demedi ki, bu araçlar 10bin çeşit parçadan oluşuyor, şu birkaç çeşit parçayı üretmeye talibiz.

Yetkili kurum ve kuruluşların, önümüz açacak somut adımların atmasını dileğiyle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
M.ALADAG
M.ALADAG - 4 ay Önce

Üniversiteye 1994 yılında gelen 2 Adet robot kolu, CNC torna ve freze ayrıca birde CMM makinesi gelmiştir. Bu sistem kurulur ve kuran firma bir süre sonra Türkiyeden çekilir. Eğitim ve teknik destek alınamadığı için bu makineler çalışmaz ve bir kenara çekilip bekletilir. Ta ki 2017 Eylül ayına kadar... Bitirme projesi olarak bu robotları aktif etme girişiminde bulunduk. Uzun araştırmalar sonucu yazılım sistemini çözüp gerekli tamiratı yapıp çalıştırdırk. Şimdi bu sistemi DOS sisteminden çıkartıp daha görsel bir sistem ile çalıştırmayı planlıyorum.. Kısacası demem şu ki; Elimizde birileri tarafından yapılmış teknolojiler var. Bundan fikir alıp bir üst versiyonunu yapmamak için sebep yok. Önemli olan bunu yapmak istiyormuyuz? Tembellik içimize işlemiş. En güzel varlıklarımızı elimizden aldılar. Zeytin yağlı yiyemem aman şarkısı yazdırıp elimizdeki zeytin yağlarını aldılar. Bizleri hazıra alıştırdılar. Lafta yaparız ama icratte birbirimize bakıyoruz. Olmaması lazım.

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148