banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

15.09.2019, 09:11

“İF l WERE A RİCH MAN” AH ! BİR ZENGİN OLSAM

 GÜL TURAN’DAN DENEMELER;

Bakmayın attığım şu başlığa. Dikkatinizi çekmek ve uzun sayılabilecek bu yazıyı okumanızı istememdendir salt. Güne yine çok karamsar başladım, böyle vahşi bir dünyada yaşamış olmak beni çok kederlendiriyor. Aslında anama, babama pulsuz dilekçe vermedim bu dünyaya gelmek için. Ama heyhat geldim bir kez.

 

Bu sabah yine Türkiye'nin hemen her yerinden kıyım ve vahşet haberleri var. Herkes birbirini boğazlıyor. Öldürüyor, bıçaklıyor eğlenmek adına kurşunluyor ve kurşun adres sormuyor. Evet, bütün iyi ve kötü güdülerle doğuyoruz ama oto kontrol diye de bir mekanizma var. Allah insanlara merhamet diye bir duygu vermiş. Ne oldu bize nereye gidiyoruz? Vahşice öldürülen kadınlar, çocuklar, bebekler.

           

 Ve katledilen hayvanlar.

Her gün yüzlerce kedi, köpek, kuş öldürülüyor. Yaz gelince karetta kaplumbağalarını bile öldürüyorlar. Kaplumbağaların kanını meylerine katıp afrodizyak olarak kullanacaklar, kargadan rahatsız olup, biraz da güvercinin tadına bakacaklar entel takılıp ıstakoz hikâyeleri anlatacaklar.

                   

Bu nasıl bir zihniyet nasıl bir kafa ben anlamıyorum . Çözemiyorum bir türlü.

Açık oturumları, sosyologları, toplum bilimcilerini izliyorum.

Onlar da çözemiyor. Vahşetin çıkış noktasını.

                  

Acaba hiç düşündük mü bütün bu topraklar, ormanlar, denizler, gökyüzü, nehirler kısaca doğa onlarındı aslında. Biz dağdan geldik bağdakini kovduk. Bize “ üre” dediler bilinçsizce üredik. Beşinci çocuğu doğurduk” Allah verdi” dedik.

 Ormanı yaktık. Failini her ne hikmetse bulamadık. Ama ertesi yıllarda yedi yıldızlı oteller bitiverdi o yerlerde. Cep telefonları çıktı arılar gitti. Denizi kirlettik, atıkları nehirlere derelere bıraktık. Biz canavar mıyız?

Herkes üç maymunu oynuyor. Lütfen zehirlenen hayvanların gözyaşlarını görün, seslerini duyun ve söyleyin. Sonra da Müslüman bir millet olmanın faziletlerinden bahsediyoruz.  Buradan katliam yapanlara sesleniyorum önce insan olun sonra zaten Müslümansınız. Bir kuşu gözleyin,  bir sabah bir kargaya bakın. Sabahın seherinde bir bülbülün sesini dinleyin yüreğinizi yıkayın biraz. Bir çiçeğe “günaydın” dediniz mi hiç? Kendinize bir çiçek armağan ettiniz mi? Bir göle en son ne zaman bir taş atıp da yayılan halkaları saydınız? Ya da bir dere kenarına oturup elinizi şakağınıza dayayıp Tanrı’nın ne kadar da bonkör olduğunu düşündünüz mü? Kaya üzerinde güneşlenmekte olan bir yılanın ritmik hareketlerini izlediniz mi? En son ne zaman bir kediyi okşadınız? Ya da bir kuşa ne zaman yem attınız?

Yoksa hala kapınızın önüne bir kap su bile koymadınız mı? Geçmiş yıllar da bahçemde bir serçe yavrusu bulmuştum. Onu bir ağaca koymaya çalışırken annesi geldi ve üzerime pike yaparak bana aklınca saldırdı, annelik dürtüsü ile. Bir gün yine yerde uzun bir yeşil yılan gördüğümü sanarak yaklaştığımda onun bir tırtıl sürüsü olduğunu fark ettim. O kadar disiplinliydiler ki. Nereye hangi görev için gidiyorlardı bilmiyorum. Samsun Tarım Lisesi’ne verdiğim kangalımın bir kediye nasıl annelik yaptığını daha sonra da deontoloji adına yemin edenlerin zavallı hayvanı bir kirli mendil gibi attıklarını asla unutamıyorum. Onu çok aradım  “bulacağız” diyenlerden hala ses yok..                       

                Tanrı bize lütuf edip her şeyi sunmuş ama bilen yok. Ben çok zenginim çünkü düşünüyorum, çünkü yaratılanı yaratandan ötürü çok seviyorum. Bir kuşun gagasını ıslatmak, yaralı bir hayvanı tedavi etmek, bir açı doyurmak, yem verdiğim kuşların sesini dinlemek bir örümceğin, bir karıncanın hayatına saygı duymak yıkanan bir kuşun etrafına saçtığı su damlalarını izlemek, beni çok keyiflendiriyor

 Belki bir yunus görebilirim ümidi ile saatlerce denize bakmaktan çok mutlu oluyorum. Bir köpeğin gözlerine baktığımda bana ne demek istediğini anlamak, onu kucaklamak ona  “merhaba” demek beni gönül zengini ediyor.

 Bizler azız. Ama varız. Sizleri de gönül zengini olmaya davet ediyorum

 Hani bir Cumhurbaşkanı vardı bir zamanlar, bir kaset koyuyordu teybine sonra köprüden geçiyordu ya…

 Ben de gönül telime bir şarkı koyuyorum… “İF l WERE A RİCH MAN…”

Yorumlar (0)
banner1474
hafif yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42