banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

26.12.2018, 12:43 458

Hüseyin Nihal Atsız’ın kültür ve ahlak telakkisi 

Bir tarihçi, Türkolog, şair, yazar ve entelektüel kimliği ve kişiliği ile Hüseyin Nihal Atsız Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok konuşulan, değerlendirmeler yapılan, referans alınan, kimi zaman da eleştiri oklarına maruz kalan kişilerinin başında gelmektedir. Ancak onu “Atsız” yapan yılmadan savunduğu Türkçü görüşleri olmuştur. Bütün bir ömrünü Türkçülük davasına adamış olan Atsız’ın kültürle ve ahlakla ilgili görüşleri de vardır ve bunlar sosyal bilimciler açısından elbette önemlidir. Burada onun çeşitli kitaplarında ve makalelerinde konu ile ilgili fikirlerinden bir seçki yapılacaktır.

Kültürle ilgili görüşleri:

“Kültür; dil, din, tarih, gelenek, edebiyat, sanat, tören, giyim ve göreneklerin bütününden ibarettir ve tiyatro yabancılardan gelen bir müessese olduğu gibi bugün millîleşmiş diye kabul edilse bile en sonralarda akla gelmesi gereken bir unsurdur. Neden Karagöz ile Orta Oyunu aklınıza gelmiyor da önce tiyatroyu düşünüyorsunuz? Neden aklınıza cirit, okçuluk, binicilik, kılıç gelmiyor da bale geliyor? Niçin erkek oyunu olan Zeybeğe el atmıyorsunuz da kız oyunu olan baleye yöneliyorsunuz?” (Atsız, Makaleler IV: 277)

“Kültür nedir? Millet fertleri arasındaki ortak değer ve inançlar değil mi? O halde Türk kültürü deyince ilk düşünülecek konu “dil”, sonra “ahlak”, “tarih”, “müzik”, “mimarlık”, “süsleme sanatları” ve “folklor”dur. Kültür Bakanlığı’ndan ilk önce tiyatroyu köye kadar götürmesini değil, “Türk Kültürünü Koruma Kanunu” adlı bir kanunla milletimizin temelini baltalayan sebepleri ortadan kaldırmasını beklerdik.” (Atsız, Türk Tarihinde Meseleler: 83)

“Bir millet yalnız Keban Barajı, Ayşe Fırını, Hilton oteli ile beslenmez. Geçmişin büyüklüğünden hız alarak daha büyük gelecekler için ümidini bilemezse yozlaşır. Türk Kültürünü Koruma Kanunu, kültürün mühim bir bölümü olan ahlakı da koruyacağı için Türk ahlakını yıkıcı yazılar, resimler, piyesler, filmler, reklamlar, dernekler bu kanunla yasaklanacak, böylelikle millî çöküntü önlenecektir.” (Atsız, Türk Tarihinde Meseleler: 84)

“Tiyatro kurmak kolaydır. Şimdi herkes artist olduğu için sahne sanatkârı bulmak da güç değildir. Fakat Türk milletine ve onun halk tabakasına millî şuur, zevk ve kültürü aşılayacak tiyatro eseri nerede? Kültür Bakanı Türk köylüsüne Hamlet yahut Faust’u yerli piyes diye de solakların devrik cümleli eserlerini seyrettirecekse hiç zahmet etmesin.” (Atsız, Makaleler I: 176)

Ahlakla ilgili görüşleri:

“İnsan terbiyesi, aile terbiyesi, meslek terbiyesi, millî terbiye diye kavramlar vardır. Bizim millî terbiyemizde yaşça ve mevkice büyük olanlara karşı terbiyeli davranmak şarttır, vazifedir.” (Atsız, Makaleler IV: 77)

“Başbakanı sevmeyebilirsin. Düşman da olabilirsin. Bunların hepsi senin hakkındır. Üstün hürriyetler ülkesi olan Türkiye’de bunlara kimse bir şey diyemez. Fakat okuluna konuk gelen birine yuh çekersen sana sadece seviyesiz denir. Bu seviyesizlik medeni insanların değil, palikaryaların işidir.” (Atsız, Makaleler IV: 77)

“İnsanlar mizah ve şaka yapabilirler. Fakat bazı konular vardır ki onlar asla şakaya gelmez. Orada ciddi olmak insanlık borcudur. Bayrakla alay edemezsin. Millî tarihle eğlenemezsin. Kur’an-ı mizah konusu yapamazsın. Aile namusunu hiçe sayamazsın. Bunlar millî mukaddesattandır. Millî mukaddesatı olmayan millet, millet değil, hayvan sürüsüdür.” (Atsız, Makaleler IV: 121)

“Milletin temeli ahlaktır. Ordu, bilgi, teşkilat gibi şeyler, ahlaktan sonra gelir. Gerek Türk milleti olsun, gerek başka milletler olsun ahlakça yüksek oldukları zaman gelişip büyümüşler, ahlak sağlamlıkları bozulduğu zaman da çürüyüp dağılmışlardır. Roma, Bizans, İran, İspanya’daki Gotlar, Araplar hep ahlaksızlıklarının bozukluğu yüzünden battılar… Türk tarihinde geçirilen sarsıntıların baş sebebi de ahlakın gevşemesidir.”(Atsız, Makaleler IV: 145)

“Sözün kısası: kendimize dönelim. Ahlak, edebiyat, musiki, giyim, zevk, yemek, eğlence, hukuk, aile, âdet, an’ane ve her şeyde millî olalım.” (Atsız, Makaleler III: 147)

Yorumlar (4)
Erdoğan kara 2 yıl önce
Güzel ve anlamı çokça olan bir yazınız daha, teşekkürler hocam
Cemal divanı 2 yıl önce
Allah'a atsizlara rahmet etsin onları bir vatan sever olarak saygıyla anıyorum
Mehmet BOZKURT 2 yıl önce
Böyle değerli şahsiyetleri tanıtıp ve onların fikirlerini anlattığınız için size çok teşekkür ederim hocam.
ilyas Yavuz 2 yıl önce
Teşekürler Hocam.
banner1474
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10