banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

22.10.2016, 14:53

Herşeyin Başı Sağlık...

Değerli okurlarımız bugün sizlere toplumda her yirmi kişi de bir görülen Karpal Tünel Sendromundan (KTS) bahsedeceğiz.
 
KTS; el bilek seviyesinden geçen en büyük sinir olan Median sinirin beraber geçtiği 9 tendon ile el bileği kemiklerince oluşturulan ve transvers karpal ligament isimli bağ tarafından çatısı oluşturulan tünelde sıkışması ile oluşur. Bu tünel içerisinde normalde 30 mm/hg olan basınç, bağ kalınlaştığı durumlarda 110 mm/hg’ye kadar yükselmekte ve buna bağlı bulgular ortaya çıkmaktadır.
 
Karpal Tünel Sendromu 40-60 yaş aralığındaki bayanlarda daha sık görülmekle birlikte, bilgisayar kullanımının artması ile birlikte görülme yaş aralığı ve sıklığı artmaktadır. Alkol kullananlarda, diyabeti olan hastalarda, romatoid artritli hastalarda görülme sıklığı artmaktadır.
 
Elin baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının orta parmağa bakan yarımında uyuşukluk, karıncalanma, ağrı,  güç kaybı ile kendini gösteren bu tabloda gece uykudan uyandıracak kadar fazla el ve bilekte ağrı ve uyuşukluk görülebilmektedir.
 
Hastalığın tanısında ilgili hekimlerce uygulanan özel testler,  EMG isimli sinir ileti testi ile tanısı konulur. Tedavisinde  ağızdan veya enjeksiyon ile kortizon kullanılabilmekle beraber tavsiye edilmemektedir. Geceleri kullanmak üzere el bilekliği; parmak hareketlerine imkan verirken el bileğinin istirahat etmesini sağlar. İlerlemiş olgularda ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen olgularda cerrahi tedavi önerilmektedir. Cerrahi tedavi, lokal veya genel anestezi altında  uygulanabilmektedir ve hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.
 
Her ne kadar tanısı ve tedavisi kolay olsa da ehil ellerde yapılması ameliyatın ve tedavinin başarısı için çok önemlidir.
 
El bileğinde uykudan uyandıracak şiddette ağrı, uyuşukluk, kavrama gücünde zayıflama, el avuç içi kaslarınızda küçülme, gerileme ve zayıflama mevcut ise hiç zaman kaybetmeden Karpal Tünel Sendromu açısından hekiminize başvurmanızı önerir, sağlıklı mutlu günler dilerim.
Yorumlar (0)