banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

25.06.2019, 09:05

Her şey "nasıl" olacak

Malum altı aydır devam eden bir seçim süreci,  önceki gün itibarıyla sona erdi. Her seçim kendine özel çok canlı bir zaman dilimidir. İstanbul, İstanbul olalı böyle seçim görmedi dersek hiç de abartmış olmayız.

Dün bir kazanan bir de kaybeden vardı. Kaybeden tarafın adayı Binali Yıldırım, resmi sonuçları beklemeden kameraların karşısına geçti ve, “ Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum. İstanbul için yapacağı her çalışmada yanında olmaya gayret edeceğiz” diye tarihi bir konuşma yaptı.

Elbette tarihi olan konuşmanın içeriği değil, sonucun bizzat kendisi tarafından ilan edilmesiydi. Biz kaybettik demesiydi. Kaybetmeyi kabul etmesiydi. Herkesin demokrasi havarisi kesildiği dünyamızda; yıllar sonra AK Parti, çok ama çok önemli bir seçimde kazananı tebrik etmesiydi.

Çünkü kazanmayı da kaybetmeyi de taşıyabilmek diye çok önemli bir tavır ve duruş vardır. O sırada Samsun Canlı Haber ekranlarında canlı yayındaydık. Samsun Medya Grubu Yayın Kurulu Başkanı, usta gazeteci Necdet Uzun, Binali Yıldırım’ın bu kısacık açıklaması sonucu “duygulandım, gerçekten gözlerim doldu” diyerek tam da bu duruma parmak basmıştı.

İhtiyacımız olan buydu. İhtiyacımız olan, kaybetmenin de kazanmak kadar hak olduğunu bilmek ve göstermekti. Yeni gerilimlere yol açacak ya da karşı tarafın zaferini gölgede bırakmaya yönelik açıklamaların kimseye faydası olmayacaktı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “Milletin iradesi tecelli etmiştir” diyerek ve “İstanbulumuz” vurgusu yaparak kazananı tebrik etmişti. Bu açıklamalar, demokrasi adına çok ama çok önemliydi.

Sonra yeni seçilen başkan kameraların karşısına geçti ve bu sıfatla ilk açıklamasını yaptı. Uzun bir konuşma yaptı. Biraz gergin gibi geldi bana. Sonra bir ara dedi ki, “Sandıktan sadece oy pusulası değil, hesap pusulası da çıkmıştır” diye bir cümle kurdu.

O kadar konuştu bunu mu aldın derseniz, derdim cımbızla kelime avı yapmak değil ama can alıcı nokta buydu sanırım. Zaten dikkatli hiç kimsenin de gözünden kaçmamış bu ayrıntı.

Sayın Ekrem İmamoğlu’na çağrımdır, sandıktan demokrasi çıkar, oy çıkar, yansıyan irade çıkar, umut çıkar, inanç çıkar, güven çıkar bir ve birçok düşüncenin yansıması çıkar.

O çok benimsenen slogan gibi “Her şey çok güzel olacak” diye ümitler çıkar. Daha başından bir rövanş çıkarmak ise amaç, bize “Her şey nasıl olacak?” diye sormak düşer.

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 17 Şubat 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:54
İkindi 15:48
Akşam 18:16
Yatsı 19:37