doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Her Gün Su Tüketin Değişimi Görün!

Her-Gün-Su-Tüketin-Değişimi-Görün!
Daha Fazla Göster

Her Gün Su Tüketin Değişimi Görün! Suyun vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmez doktorlar sağlık açısından her gün yeterli su tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Yeterli Miktarda su içmeniz vücudunuzda iyi yönde bazı değişimlere neden oluyor. İşte vücudunuzda yaşanacak 6 değişim…

Su, vücudumuzdaki en önemli bileşenlerden biridir. Zira vücudumuzun %60’ından fazlası sudan oluşur! Akciğerlerimizin %85’i, kaslarımızın ve böbreklerimizin %79’u, beynimizin ve kalbimizin %73’ü, kemiklerimizin ise %32’si sudur. Doğru miktarda su içmek, baş ağrısından cilt sağlığına pek çok konuda olumlu etkilere sahiptir. Her gün düzenli miktarda su içerseniz vücudunuzda yaşanabilecek değişimleri araştırdık ve yazdık. Bu bilgilerden sonra sıvı alımınıza dikkat edeceksiniz!

Eklemleriniz daha iyi çalışır

Eklem yerlerimizde bulunan kıkırdakların %80’i sudan oluşur. Bu nedenle yeterince su içmemek eklemlerdeki şok emme yeteneğini azaltabilir, eklemlerinizin zarar görmesine neden olarak ağrılarınızı arttırabilir. Ek olarak gün içerisinde yeterli miktarda su içmek, gut hastalığını önlemek açısından da önemlidir.
İdrar yolu enfeksiyonlarını önlerken böbrek taşı riskini en aza indirebilirsiniz

Böbreklerimiz atıkların kandan uzaklaştırılmasından sorumludur. Yani yeterince su içmediğimiz takdirde böbreklerimiz bu atıkları temizlemekte zorlanır ve miyoglobin adı verilen bir proteinle tıkanır. Gün içerisinde yeterli miktarda su içerek idrar yolu enfeksiyonlarını engelleyebilir, böbrek taşı riskini en aza indirebilirsiniz.

Hafızanız hatta konsantrasyonunuz gelişir

Tükettiğimiz su miktarı, beynimiz üzerinde de etkilidir. Günde gereken miktarın yarısı kadar su içmek bile beyin fonksiyonlarımızı önemli ölçüde etkileyebilir. Yapılan araştırmalar, sıvı kaybının ruh halini bozabileceğini, kaygıya ve yorgunluğa neden olabileceğini doğruluyor.

Kalp ve damar sağlığınız olumlu etkilenir

Yeterli miktarda su içtiğinizde kalbiniz de bu durumdan olumlu etkilenir. Hafif dehidrasyon, vücudunuzdaki kan miktarının azalmasına neden olabilir. Bu da aynı anda kalp atış hızınızı yükselterek kan basıncınızı düşürür. Yeterli miktarda su içerek şok riskini azaltabilirsiniz.

Baş ağrılarınız azalır

Yapılan araştırmalar, günde 1.5 litreden fazla su tüketmenin migren ağrılarını hafiflettiğini doğruluyor. Eğer sık sık başınız ağrıyorsa yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.

Bağırsak sağlığınız olumlu etkilenir

Artan sıvı alımı, bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine de yardımcı olur. Özellikle kabızlık gibi problemlerle mücadele etmek için bol bol su tüketmeniz gerekiyor. Hatta kimi zaman uzmanlar, bağırsak hareketlerini düzenlemek için maden suyunu öneriyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir