banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

18.02.2020, 10:03

Hedef belirlemek neden önemli?

Merhaba kıymetli okuyucularım; Hayatın her alanında olduğu gibi, sağlıklı, mutlu ve iyi yaşam yolunda da başarıya ulaşmanın yolu hedefler belirlemekten geçiyor. Neden mi?

Hedef belirlemek, hayatta istediklerinizi elde etmek için uygulayabileceğiniz en iyi tekniklerden biri. Çünkü hedef belirlemek, odaklanmamız gereken asıl şeyi bulmamızı sağlarken, motivasyonumuzu da artırıyor.

Net hedefler koymak, gideceğimiz yönü belirlememizi sağlarken, ulaşmak istediğimiz noktaya varmak için atmamız gereken adımları planlamamıza da yardımcı oluyor.

Varmak istediğimiz nokta ve şu an bulunduğumuz nokta arasındaki fark, davranışlarımızı doğru şekilde yönlendirmemize fırsat veriyor.

Hedef belirlemek ayrıca yolumuza devam etmek için ihtiyaç duyduğumuz itici gücü de veriyor. Attığımız adımlar bizi hedefimize yaklaştırdıkça, kendimize olan güvenimiz ve hedefe ulaşma isteğimiz de artıyor.

Hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar neler? Buyurun birlikte okuyalım.

1. Zorlayıcı değil, akıllı hedefler belirleyin; Örneğin hayaliniz “yaza daha fit girmek” ise,  bu yaklaşımla hedefinizi “4 ay içerisinde haftada en az 3 gün 1 saat egzersiz yaparak 8 kilo vermek” olarak belirleyebilirsiniz.

2. Kişiselleştirin ve içsel motivasyon kaynağınızı belirleyin; Sabahları daha enerjik uyanmak, daha zinde olmak ya da daha kaliteli bir yaşam sürmek. Ulaşmak istediğiniz hedefe “neden” ulaşmak istiyorsunuz? Hedefinize ulaştığınızda hayatınızda ne daha farklı olacak?” Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, içsel motivasyonunuzu bulmanızı kolaylaştırırken, tamamen size özel “kişisel başarı Planı’nızı hazırlamanız için de gerekli. 

3. Araştırın, plan yapın ve yolunuza çıkabilecek engellere karşı hazırlıklı olun; Araştırmak ve plan yapmak, hedefinize giden yolda atacağınız adımları belirlemenizi sağlarken, herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığınızda yeniden yönünüzü bulmanızı da kolaylaştıracaktır. Plan yaparken alternatif yol haritaları belirlemek, herhangi bir engelle karşılaştığınızda yolunuza devam edebilmenizi sağlayacak

4. Destek mekanizması oluşturun; Etrafınızı sizi ve hedeflerinizi destekleyen kişilerle çevreleyin. Hatta mümkünse, sizinle benzer hedeflere sahip kişilerle bir destek grubu oluşturabilir, birbirinizi motive edebilirsiniz. Başkalarının desteğini hissetmenin, kararlılığınızı ve cesaretinizi artıracağı kesin.

5. Gelişiminizi takip edin; Sizi hedefinize ulaştıracak olan, küçük de olsa adım atmaya devam etmek ve yolunuzda istikrarlı olmak. Gelişiminizi, yani başlangıç noktasından itibaren ne kadar yol kat ettiğinizi gözlemlemek ise, kısa vadede ulaşmak istediğiniz noktaları belirleyerek bir sonraki adımınızı daha kolay planlamanızı sağlayacak.

6. Başarılarınızı ödüllendirin; Küçük ya da büyük. Hedefinize giden yolda kazandığınız tüm başarıların kutlanmaya değer olduğunu ve başarılarınızı kutlamak eşsiz bir motivasyon kaynağı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

7. Temel iyi yaşam alışkanlıklarını ihmal etmeyin; Hedefiniz her ne olursa olsun, içinizde devam etme gücünü bulmak için kendinizi fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissediyor olmanız şart.

Sonuç olarak; Hepimiz daha sağlıklı, daha mutlu, daha huzurlu, daha tatmin dolu bir yaşam sürmenin peşinde olmalıyız. Benim dünyamda Hedefsiz insan ölü insandır.(Kazım İLHAN)

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.(Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

kilhan61@hotmail.com                                                                               KAZIM İLHAN

                                                                                                                  SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

Yorumlar (0)