Samsun’da 'İş Dünyası Buluşması'nda açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentteki iş adamlarını gayretlerinden dolayı tebrik ederek, övgüler yağdırdı

Hazine Maliye Bakanı Nebati, Samsun'daki iş insanlarını çalışmalarından dolayı tebrik ederek, "Bütün iş dünyamız, Samsun el ele vermiş, gayret içinde, müthiş bir performans gösteriyor" dedi.

IMG_7782.JPG

'SAMSUN'U TEBRİK EDİYORUM'

Bakan Nureddin Nebati, Samsun’da iş dünyası ile buluşma etkinliğine katıldı. Atakum Sanat Merkezi'nde Programın açılış konuşmasını Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Bakan Nebati, iş adamlarına seslenerek Türkiye ve dünya ekonomisi hakkında önemli bilgiler verdi. Samsun'un 3 limanı, serbest bölgesi ve 8 OSB ile Anadolu'nun Karadeniz Bölgesi üzerinden açılan kapısı durumda olduğunu kaydeden Bakan Nebati, "Sanayi sektörünün hızlı bir biçimde artmaya devam ettiğini görüyorum. Samsun'un toprağı verimli. Samsun çiftçisi hamarat. Samsun'un emekçisi çalışkan. Samsunlu iş insanları ferasetlidir. Bunu çok iyi biliyorum. Samsun'da 2021 yılında 162 farklı ülkeye 1.3 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu rakam 2002 yılı ihracat rakamına göre 34 kat artış anlamına geliyor. Samsun'u tebrik ediyorum. Bütün iş dünyamız, Samsun el ele vermiş gayret içinde müthiş bir performans gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Samsun'da panik dolu anlar! Samsun'da panik dolu anlar!

IMG_7721.JPG


BAKAN NEBATİ'DEN SAMSUN'DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomiye ilişkin önemli gelişmeleri de 'Samsun İş Dünyası Buluşması’nda duyurdu. Bakan Nebati enflasyon ve döviz kuruna yönelik açıklamalar yaptı. Nebati, "Kur stabil hale geldi, kontrolümüz altında. Tam bu ülkenin beklediği, öngörülebilir bir durumdayız. Çözüm üreten Türkiye, sorunların üstesinden gelen Türkiye, enflasyonun üstesinden gelecek olan Türkiye'dir, yine biziz. Paydaşlarımızla bu işin üstesinden geleceğiz" diye konuştu.

WhatsApp Image 2022-04-15 at 17.36.55.jpeg

ENFLASYONUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Türkiye'nin enflasyonun üstesinden geleceğini dile getiren Bakan Nebati, "Sorun ne? Enflasyon. 2018'den beri döviz kurunun oynak olması, yükselmesi enflasyonla birleşince enflasyonun artmasına sebep oldu. Bizi üzüyor mu? Üzüyor. Sorun alanı olarak görüyoruz. Bildiğimiz bir şey var. Samsun'daki özgüven ruhu bizim ruhumuzdur. Bizim özgüvenimiz yüksek. Ne yaptığımızı biliyoruz, bu işin üstesinden de geleceğiz. Sosyal medyayla yaygara yapanlara enflasyonla ilgili konuşacaksınız. Toplum anlamında zarar görecek kim varsa bunlara zarar vermeden yolumuza devam edeceğiz. Bu ülkeyle beraber herkes büyüyecek, büyümeye de devam edeceğiz. Bizim önümüzü kimse engelleyip, kapayamaz. İş dünyasına sesleniyorum, işinizi büyütmüyor musunuz, işiniz iyi değil mi, ihracatta yarışa girmemiş misiniz? Kazanmıyor musunuz, çalışanlarınızla paylaşmıyor musunuz? Bütün bunlar varken yandık, bittik. Bu ülke yanmaz" dedi.

IMG_7725.JPG

TÜRK LİRASI'NA GÜVENİN

Bakan Nebati "Türk Lirasına güvenin, bu ülke TL'ye güveni yakalayan bir sürece girdi. Bundan sonda döviz kredisi, dövizle işlem yapmaktan vazgeçin, ülkemize güvenin, paramıza güvenin. Finansman alanını düzenlemiş olalım, TL'yi daha kuvvetli bir şekilde kullanılabilir hale getirelim. Yatırım amaçlı kredi verilecek. Kalkınma bankası üzerinden olacak. 2023'e farklı bir havayla gireceğiz. Bizim yatırım yapılacak imkanlarımız sınırsız, yeter ki yatırım yapın. Bizim için çok önemli bir yıl. 2023'te bu kredilerin hızlı şekilde döndüğünü göreceğiz. 2023'te Karadeniz gazının ilk vanasını çevireceğiz" diye konuştu.

IMG_7759.JPG

"TEDBİRLER ALIYORUZ"

Küresel enerji fiyatları artmış. Tedbirler alıyoruz. Enflasyonu kalıcı olarak ortadan kaldıracağız" diyen Bakan Nebati, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Bazı bakliyat, yemlik, karkas et gibi ürünlere ihracat kısıtlaması getirdik, yağlarda gümrük vergisini sıfırladık. Ülke genelinde denetimler devam ediyor. Şu ana kadar 40 bini aşkın işletmeye bakanlık olarak ayrıntılı denetimler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Böylesi dönemde felaket çığırtkanlığı yapmaya çalışanlara asla prim vermeyeceğiz. Milli seferberlik anlayışının ne demek olduğunu yine beraberce göstereceğiz. Bu ülke Samsun, Mardin, İstanbul ,Ağrısı, Edirnesiyle artık küçük hayallerle avunanların ülkesi değil, büyük ideallerin ülkesi. Büyük idealleri olmayan toplumlar yarına liderlik edemezler. Biz küresel düzeyde lider ülke yolunda kararlı adımlarla beraberce ilerlemeye devam edeceğiz."

Hakan AKGÜN, Dilber BAHADIR, Umut Can EREN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

AW596313_01.jpg

AW596313_02.jpg

WhatsApp Image 2022-04-15 at 14.01.58.jpeg 

WhatsApp Image 2022-04-15 at 17.36.56 (3).jpeg 

WhatsApp Image 2022-04-15 at 17.36.55 (1).jpeg