Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan işsizlik verileri sonrası açıklamalarda bulundu. Nebati, “İstihdam oranı en yüksek seviyesine ulaştı” dedi.

TÜİK MAYIS AYI İŞSİZLİK VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı işsizlik verilerini paylaştı. İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti.

2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 56 bin kişi azalarak 3 milyon 785 bin kişi oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı işsizlik verilerini sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmede bulundu.

"OLUMLU YANSIMALARINI GÖRMEKTEYİZ"

Bakan Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında atılan adımların ve ekonomik aktivitedeki canlı seyrin istihdam piyasasına olumlu yansımalarını görmekteyiz." dedi

"EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI"

Bakan Nebati, istihdam oranının en yüksek seviyelerine ulaştığını belirterek, "Mayıs ayında 358 bin kişi ilave istihdam sağlanırken, işsizlik oranı yüzde 10,9 oranına gerilemiştir. İstihdam oranı mayıs ayında yüzde 47,8 olmuş ve bugüne kadarki en yüksek seviyesine (2005 yılı sonrası) ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi!

İSTİHDAM ORANLARINI AÇIKLADI

Nebati son olarak ise toplam istihdam oranlarını açıkladı. "İş gücüne katılma oranı mayıs ayında yüzde 53,6 olmuş ve 2019 yılının Mart ayından bu yana en yüksek değerini almıştır. Toplam istihdamımız 2022 Mayıs ayı itibarıyla salgın öncesi seviyelerinin üzerindeki seyrini sürdürerek 30,8 milyon kişiye ulaşmıştır." açıklamasında bulundu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.