banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

03.11.2019, 08:51

Hangisi daha değerli?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan sosyal medya ki, hayatımıza internet olarak girip, sanal alem olarak devam ettirmiş sonrasında ise adını sosyal medya olarak hayatımızın her alanını kaplayan iletişim sarmalımız.

Sosyal medya dediğimizde, artık hayatımızın bütün başlıklarını içine alan ve kim hangi alanıyla uğraşıyorsa onu anladığı büyük bir derya haline geldi. Önceden herkes bir bölümüyle ilgili, kendi hayat akışına göre kullanırdı interneti.

İnternet ise bize sosyal medyayı getiren ana hattın ismi olarak kaldı. Peki doğru şekilde kullanabiliyor muyuz?  Aslında günümüzde doğru soru şu. Sosyal medya mı bizi kullanıyor, biz mi sosyal medyayı kullanıyoruz?

İnternete bağlanabildiğimiz her yerden ki artık internete bağlı olmadan hiç kimse kendini hayata bağlanmış gibi hissetmiyor. Hiç kimsenin kota falan dinlediği yok. İnternete bağlanmamak farklı bir kriz sebebi bile sayılabiliyor.

Sosyal medya, işini tanıtmak, kendini tanıtmak, uzmanlık alanını tanıtmak, reklamını yapmak, kampanya, algı oluşturmak ve yönetmek, satış yapmak, bağlantı kurmak, ürün geliştirmek, öğrenmek ve öğretmek, yazmak, okumak ve hayata dair hemen hemen bütün başlıklarda yer almak için olmazsa olmaz durumunda…

Bütün açık kaynaklara rağmen ise sosyal medyayı doğru kullanmak gerçekten önemli bir mesele olarak önümüzde duruyor. Böylesine büyük bir alan ve böylesine büyük bir ticari mecrada kendinizi ve hedeflediğiniz her ne ise onu doğru olarak aktarmak atacağınız doğru adımlara bağlı.

Sosyal medya aracılığıyla yaptığınız en ufak bir hamle, sizi olumlu ya da olumsuz olarak ciddi etkileme gücüne sahip. Sığ ve herkesin belli bir noktaya kadar kendini götürebileceği yerleri olduğu gibi, bir anda derinleşerek gerçekten sizi ve bütün emeklerinizi heba edecek kadar derinliğe de sahip.

Sosyal medya ile eğer sadece kendi kişisel sayfalarınızda şahsi paylaşımlarınızı yapacaksanız bu sizin uhdenizde ve keyfiyetinizdedir. Ancak mesele işinizle, markanızla, siyaset, ticaret, satış, pazarlama, kitle belirleme ve ulaşma gibi başlıklara doğru gidiyorsa; artık alanında uzman biri ya da kurumla çalışma vaktiniz çoktan gelmiştir.

Sosyal medya dediğiniz andan itibaren ise uzman olarak çalıştığınız kişinin sadece teknik bilgilere sahip olması asla işinizi görmez. Çünkü sosyal medya hangi alanda kullanırsanız kullanın ağın iletişim mecrasıdır.

Kullandığınız her cümle, bu cümleyi kullanış şekliniz, yazı fontları, renkler, zamanlama, dil bilgisi, kitle hareket analizlerine göre psikolojik hareketlenmeler sizi bir anda çok başka noktalara getirebilir.

Günümüzde herkes, sponsorlu reklamlarla sosyal medya mecralarında reklam yapabilir. Dikkat etmeniz gereken ise harcadığınız paralar ile kendinize değil de Google’a mı çalışıp çalışmadığınızdır.

Sosyal medyada reklam ve tanıtım yaparak hedef kitlenize ulaşmak, bir nevi orkestra şefi olmakla eş değerdir. İçinde birçok parametreleri barındıran bu geniş kadroyu doğru yönetemezseniz, sadece paranıza değil, hayallerinize, hedeflerinize ve duruma göre ekmeğinize ve aşınıza da zarar vermiş olursunuz.

Bu mecralar artık süresiz kampanya alanı gibidir. Ancak siz asla unutmayınız. Her şey yeterince olursa, yerinde olursa, zamanlama iyi planlanırsa ve belki de en önemlisi şov peşine düşülmez ise sosyal medya çok güçlü bir iletişim ağıdır.

Yorumlar (0)