banner1496

banner1499

banner1334

13.12.2019, 08:50 41

Hamsi de göç ediyor…

Av sezonu öncesi az balık avlanacağı ve kısır sezon yaşanacağı dile getirilmişti. Nitekim öyle de oldu, hamsinin dışında tezgahlara çok fazla balık gelmedi.

Deneyimli balıkçıların öngördüğü gibi,  sezonun başladığı 1 Eylül’den bu yana hamsi bolluğu ile yüz güldürürken, geçen sezonun baş aktörü palamut neredeyse yok denecek kadar az avlandı. Numunelik olarak tezgahlarda yerini alanların fiyatı cep yaktı.

Başlarda boy gösteren çinakop, sarı kanat, lüfer, kalkan gibi denizin prensi lezzetli balıklar ilerleyen günlerde iyiden iyiye elini ayağını çekti. Avlananla da  çok pahalı. Fiyatından ötürü yüksek gelirli kitle tarafından tercih edilen balıklar bunlar. Dar gelirli zaten yıllardır kilosu 150-200 liradan satılan kalkan ile lüferi mutfağına sokamıyor.     

Kıyı balıkçıları ile troller tarafından istavrit, barbun, zargana, mezgit, tirsi daha çok Karadeniz’de belli miktarda yakalanıyor. Tezgah onlara kaldı. Ancak fiyatı da ucuz değil. Bir de kültür balıkları süslüyor tezgahları.

Sezon başında bolca avlanan, palamutun açığını kapatan hamsi de son bir haftadır nazlanmaya başladı. Bir ara 5 liraya kadar düşen hamsi 15-25 lira arasında satılıyor. Dar gelirli balık severler, ucuz fiyatından ötürü hamsi ile yetinmeye çalışıyordu. Ancak son günlerde az avlanınca fiyatı arttı yanına yaklaşılmaz oldu.  Havaların ve deniz suyunun soğuması ile birlikte hamsi Gürcistan ve Abhazya’ya göç etmeye başladı. Önceden daha uzun süren hamsi avının giderek kısalması balıkçıları kaygılandırıyor.

Denizlerde her sezon artarak yaşanan kıtlığının temel nedenleri kuşkusuz yanlış avlanma sistemi, boy yasağına uyulmaması, denetimlerin yetersizliği, deniz suyunun sıcak olması ve denizlerin kirletilerek çöplüğe dönüşmesi.

Deniz suyunun kirlenmesi ve küresel iklime paralel giderek ısınması balıkçılığı tükenme noktasına getirdi. Denizler çöp yığınına dönüştü.  Soğuk ve temiz suyu ile örnek gösterilen Karadeniz bile kirlenmeden, ısınmadan olumsuz etkilendi. Bir zamanlar temiz suyu ve plajları ile övünen Karadenizliler şimdi kirlenmeden yakınıyor.

Kuralsız balık avına disiplin getirme amacıyla geçtiğimiz günlerde su ürünleri yasasında değişiklilik yapıldı. Düzenlemeye göre, kuralsız avlanmaya ağır yaptırımlar  ve para cezaları uygulanacak, trollere, teknelere el konulacak.

Bilim insanlarının yıllardır dile getirdiği avlanma sistemindeki yanlışlık, kirlenme ne yazık ki hep kulak ardı edildi. Sonuçta, hamsiyi, palamutu arar hale geldik. Yanlış ve kaçak avlanma uyarılarını dikkate almayan, boy yasağına uymayan bazı bilinçsiz  balıkçıların  tutumundan ötürü denizler “stop” dedi.   

Olayın vahametini  nihayet anlayan siyasi irade, geçtiğimiz günlerde su ürünleri yasasında değişiklik yapmak zorunda kaldı, katı kurallar getirildi. Yasa dışı balık avlayanlara, boy yasağını ihlal edenlere karşı  ağır kuralların ve yaptırımların ödünsüz uygulanması balıkçılığın kurtuluşu adına şart.

Düzenlemenin çok önceden hayata geçirilmesi gerekiyordu. Ötelendi, durumun ciddiyeti ortaya çıkınca su ürünleri yasasında değişiklik yapıldı. Umarım yasa eksiksiz uygulanır, denizlerden yine balık fışkırır. Yoksa  gelecekte bugünleri  mumla ararız.

Yorumlar (0)
banner1474
20°
az bulutlu
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:41
Güneş 05:25
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 19:57
Yatsı 21:33