banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1334

banner1534

02.09.2020, 08:23 32

Hakkı ödenemez öğretmenler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öyle bir laf etti ki, ne kadar özür dilese, ne kadar gönüllerini alsa hatasını telafi edemez.
“Eğitimde asıl yük öğretmen maaşı ile ilgilidir” diyerek, koruması gereken eğitim emekçilerini, personelini kurbanlık koyun gibi toplumun önüne attı. O öğretmenler ki,  ıssız dağ başlarında, köylerde, ulaşımı zor olan yerlerde kendisi gibi yarının yöneticisi olacak halk çocuklarını Atatürk ilkeleri doğrultusunda yetiştirmek için çaba harcayan emekçilerdir.
Toplumda ne zaman öğretmenden söz açılsa, hep “günah keçisi”  olarak  görülürler. “Yatarak çok maaş alıyorlar, tatilleri uzun “ gibi inandırıcı olmayan gerekçelerle öğretmene, olumsuz bakanların sayısı az değildir. Oysa, bilmezler ki, çocuklarını sıfırdan alıp, üniversite eğitimine dek hazırlayanın, koşuşturanın, gecesini gündüzüne katanın yüksek maaş almakla suçladıkları öğretmen olduğunu. Aslında bilirler de yine de  gerçek olmayan söylemlerde bulunurlar. Bu tartışma hep sürer.
Yeni öğretim yılı öncesi Milli Eğitim Bakanı’nın “” asıl yük maaş ile ilgilidir” sözü   eğitim emekçilerine yönelik  bazı kişilerce öne sürülen yanlış değerlendirmenin  adeta tuzu biberi oldu. Bakan, “maaş ödemekten yatırıma fırsat kalmıyor” diyerek  yeni okulların açılamamasının faturasını öğretmen maaşına bağladı. Hem de gözlere batan maaşların çok yüksek olmadığı ortada iken.
Ekonomik  Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerine göre, Türkiye öğretmen maaşları açısından 33 ülke arasında 27. sırada yer alıyor. Hesaplamalara göre, Türkiye’de en üst düzeyde görev yapan bir öğretmen halen net 5 bin 634 lira maaş alıyor. Yoksulluk sınırı dayanmış 7 bin liraya. Gel de geçin bakalım bu parayla, tüm ihtiyaçlarını karşıla.  Temel tüketim maddelerinin  dışında kültürel etkinliğe katılarak kendisini sürekli yenilemeye parası yetmiyor eğitim emekçilerinin.  
Uluslararası çalışmanın acı gerçeği gün gibi ortada iken öğretmen maaşını dile dolamak son derece haksız ve doğru olmayan bir tutum. Aslında eli öpülesi öğretmenler görevlerinden ötürü daha çok maaş ve sosyal hakka layık. Bırakın eleştirilmeyi, her daim övülmesi gereken kitle milyonlarca eğitim ordusu.
Milli Eğitim Bakanı  Selçuk’un, incittiği öğretmenlerin gönlünü alması için onlara birer özür borcu var. Önümüzdeki 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde birer maaş ikramiye yaparak jestte bulunabilir örneğin. Tabii, niyet varsa.
 

Yorumlar (0)