banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

26.11.2020, 08:24 34

HADİSLERDE İSTİĞFÂR VE TÖVBE

 İstiğfâr ve tövbe konusunda hadislere göz atalım.
Resûlullâh sav, şöyle buyuruyor:
* "Hayfâ ki, benim kalbime bazı kere hicap arız olur. Bundan dolayı ben, günde yüz defa “istiğfar” ederim." buyurmuştur.  
Yüce Allah elçisi Hz. Muhammed,”Allah'a yemin ederim ki, ben muhakkak Allah-u Teâlâ'ya günde yetmiş defadan fazla “istiğfar” ediyorum." buyurmuştur. 
Hz. Muhammed aşağıdaki hadislerinde şöyle buyurmuştur:
"Her kim (günahtan tövbe ile) “istiğfar”a devam ederse, Allah-u Teâlâ, o kimseyi (dünyevî ve uhrevî) her darlıktan halâs ve her gamdan, kederden azat kılar, onu ummadığı yerden rızıklandırır." 
Müslüman kardeşlerimiz hangi sözlerle “istiğfar” etmelidir? Hz. Muhammed şu öğütte bulunuyor.
— "(Estağfirullah,   estağfirullah =)   Allah-u Teâlâ'dan mağfiret isterim, Allah'tan af vü mağfiret dilerim, dersin."  cevabında bulunmuştur. 
Günahlar ne kadar büyük olursa olsun, yeter ki, Müslüman yürekten yüce Rabbimizden af dilesin, mutlaka bağışlayıcı olan yüce Allah’ın bağışlayacağını yani günahlarımızı sıfırlayacağını Hz. Muhammed şöyle belirtmektedir:
"Allah-u Teâlâ buyurdu ki: 'Ey Âdemoğlu! Sen benden ümitli bulundukça, senden sudur eden günahları -her ne olursa olsun- mağfiret ederim. Ey. Âdemoğlu! Senin günah¬ların gökyüzünü ihata edecek dereceyi bulsa da benden mağ¬firet dilesen, sana mağfiret ederim. Ey Ademoğlu! Bütün yer dolusu günahlarla gelip de bana hiçbir şerik koşmayarak huzuruma çıkarsan, ben seni bütün yer dolusu mağfiretle karşılarım". 
Ayet ve hadisleri okuduktan ve duyduktan uygulamaların nasıl yapılacağını dinledikten/okuduktan sonra, her gün-gece arınalım,”istiğfar” edelim, günahlarımızı sildirelim, sıfırlatalım. Yüce Allah’a iyi bir inançlı kul, Türkiye Cumhuriyeti’ne iyi bir yurttaş, insanlığa iyi bir insan olalım. Her türlü günah ve çirkinliklerden uzak duralım. İsteyelim yüce Rabbimizden: bağışlamasını, günahlarımızı silmesini / sıfırlamasını.
***
MASKEYİ TAM TAKIN
BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. 
MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ. 
KENDİNİZE VE BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!
MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ. TEMİZLİK (HİJYEN) İMANIN YARISIDIR buyuruyor peygamberimiz Hz. MUHAMMED sav. 
Yüce Allah’ın buyurduğu
وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ
“kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)
Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan ve başka sıkıntılardan kurtaracak ve de kucaklaştıracak
Odur O(Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)