banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1534

19.10.2020, 08:39 40

HADİSLER NE ZAMAN YAZILMAYA BAŞLANDI?

Resulullah sav, kendi söz ve davranışlarının yazılmasını yasaklamıştır.
Hz. Ebû Bekir’in Resûlullah sav’den duyduğu ve sahâbelerin yazdığı 500 hadisi yakmıştır.  Hadislerin yazılmasını düşünen Hz. Ömer, ileri gelen sahâbelerle bir ay boyunca görüştükten sonra, bu işin Kur’an’a gölge düşüreceğini düşünerek vaz geçmiştir.  
Hadisler Hicri 1. Yıl sonlarına doğru H.95 yılında yazılmaya başlanmıştır.
Hicri 95 / M 717 tarihinde Ömer b. Abdülazîz, Süleyman’ın ölümü üzerine Emevî Halifesi ilân edildi. Saltanatın, Hilafet haline dönüştürülmesini kabul etmedi. Önceki Emevi halifelerinden farklı olarak halkın huzuruna çıkıp gerçek anlamda biat istedi ve halk severek verdi.
Hutbetlerde Hz. Ali’ye ve taraftarlarına okunan laneti kaldırdı.
Hadis yazılmasına izin verdi.
Kur’ân’ın= yüce ALLAH Kelamının dışında her şey eklentidir / bid’at’tır.
Resulullah sav, yüce Allah tarafından seçilmiş ve peygamber olarak gönderilmiş bir bir insandır: انا بشر مثلكم  
Hadîs’lerin peygamberin ağzından çıktığını veya yaptığını gördüğü olaylardır. Resulullah sav’den 95 yıl sonra M 717 yılında yazılmasına izin verilen Hadîs’ler / SÜNNET, İslâm’ın Kur’ân’dan sonra 2. Kaynağıdır.
Ölçü şudur:
BIR HADÎS, KUR’ÂN’A UYUYORSA ALINIR, UYMUYORSA ALINMAZ. Çünkü Resulullah sav’in davranışları yüce Allah’ın ve Kur’ân’ın denetimindeydi. HADîS, DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI OLARAK KUR’ÂN’a TERS OLAMAZ. Yorumla da olsa olmaz.
Yüce Allah’ın ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem’den insanlık seçtiği din “İSLÂM”dır. 
Geriye kalanlar, İslâm adina da olsa, Yüce Allah ve Elçisi Hz. Muhammed’ tam olarak inanmak temel olarak, Müslümanlığı ayrılığa ve adaletsizliğe veya ikileme götürüyorsa, İslâm adına geçersizdir.
Sözgelimi “Bir kimse Ramazanda kasten orucunu bozarsa, Ebu Hanife’ye göre yerine 61 gün, Şafi’î’ye göre 1 gün tutar.” İslâm’da böyle eşitsizlik ve adaletsizlik olmaz.” Müslümanın biri bir gün tutacak, diğeri 61 gün kaza orucu tutacak, bu tür fetvalar veya uygulamalar önce İslâm’a ve Müslümanlar arasındaki eşitliğe ve adalete asla uymaz. 
Yüce Allah’ın âyetlerinin toplandığı “Talimat Kitabı” olan Kur’ân,”Kâinât Kitabı” olan Evren’in âyetlerini okuyan ve icatlar bulan İslâm Dünyasından değil, maalesef Batı’dan Müslüman olmayanlardan çıkmaktadır. 
Bunun nedeni Kur’ân’ı okuyup uygulamayan ve yüce Allah’ın “Kâinât Kitabı”nı / Evren’i hiç okuyup araştırıp keşif/icad yapmayan Müslüman “Taklîdî Âlimler”dir. 
Günümüz gerçek İslâm âlimi olmak için çalışmak gerek. Doç. Profesör olmak da bir çalışmadır, onun ötesinde daha fazla çalışmak gerek. 
Bazı müstesnalar vardır, ama yeterli değildir.
Bu arada Hadîsçilere haksızlık etmeyelim gayretler görüyorum. Hadîslerin dijital ortama aktarılması ilk fitilini ateşleyen bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığında bu iş için göreve çağrılan alanıyla ilgili çok verimli çalışma ortaya koyan Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın çalışmasının hakkını teslim etmek gerekir. Ben onda öğrenciliğinden itibaren, muhafazakar, kişilikli, sonsuz azim ve kararlılık görüyorum. Yüce Allah’ın izniyle başaramayacağı iş yoktur.
وَمَا النَّصْرُ اِلَّا مِنْ عِنْدِ اللّٰهِۜ
“…Yardım sadece yüce Allah’tandır…” Kur’ân Enfâl 8/10 
Teknik Çalışmak! Teknik Çalışmak! Teknik Çalışmak!
Unutmayalım: Serahsî, 30 ciltlik Mebsût adlı taklidi eserini hapiste çıra ve mum ışığında çalışarak 13 yılda tamamlamıştı.
Yüce Allah, geleceğimizi ve sonumuzu hayırlı eylesin! Âmin!
***
MASKEYİ TAM TAKIN
 BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. 
MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ. 
KENDİNİZE VE BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!
MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ. TEMİZLİK (HİJYEN) İMANIN YARISIDIR buyuruyor peygamberimiz Hz. MUHAMMED sav. 
Yüce Allah’ın buyurduğu
وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ
“kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)
Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan ve başka sıkıntılardan kurtaracak ve de kucaklaştıracak
O’dur O(Hu Allah Hu).

ZÜMRÜT KALEM
Prof. Osman ZÜMRÜT
e.Mail: haravul38266@yahoo.com

Yorumlar (0)