banner595

Mahkemeden internette "Şehit Savcı" yasağı...

Serpil KIRKESER / İstanbul, () - İSTANBUL 1. Sulh Ceza Hakimliği, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alma olayında kullanılan fotoğraf, ses ve video görüntülerinin yer aldığı facebook, twitter, youtube ve haber sitelerinin de aralarında...

Mahkemeden internette "Şehit Savcı" yasağı...

Serpil KIRKESER / İstanbul, () - İSTANBUL 1. Sulh Ceza Hakimliği, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alma olayında kullanılan fotoğraf, ses ve video görüntülerinin yer aldığı facebook, twitter, youtube ve haber sitelerinin de aralarında...

06 Nisan 2015 Pazartesi 19:37
Mahkemeden internette "Şehit Savcı" yasağı...

Serpil KIRKESER / İstanbul, () - İSTANBUL 1. Sulh Ceza Hakimliği, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alma olayında kullanılan fotoğraf, ses ve video görüntülerinin yer aldığı facebook, twitter, youtube ve haber sitelerinin de aralarında bulunduğu 166 link uzantısının içeriklerinin çıkarılmasına, çıkarılmadığı takdirde internet sitesinin tamamıyla erişiminin durdurulmasına karar verdi.

SAVCILIK TALEP ETTİ

11 sayfalık kararda, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Teör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun talep yazısına yer verildi. Savcılık, "31 Mart 2014 tarihinde Çağlayan'da İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın odasında DHKP-C terör örgütü mensupları tarafından rehin alınması şeklinde gerçekleşen olayda, yapılan müzakerelere rağmen şüphelilerin teslim olmayarak adı geçen Cumhuriyet Savcısı'nı silahla vurmak suretiyle şehit ettikleri, kendilerinin de çatışmada ölü olarak ele geçirildikleri anlaşılmıştır. Bu süreç içerisinde ve sürecin devamında, bir kısım internet sitelerinde konuyla ilgili haberler yapıldığı ve bu haberlerin içeriğinde resim, video ve ses kayıtları yayınladıkları, bu yayınlarda DHKP-C Silahlı Terör Örgütü'nün propagandasına yönelik paylaşımlarda bulunulduğu gibi, olayda görev yapan emniyet görevlileri ile birlikte bir kısım yargı mensuplarının görüntülerinin yayınlandığı, kamu düzenini ve güvenliğini tehlikeye sokacak nitelikte yorumlara yer verildiği, ayrıca TCK'nın 216. maddesinde düzenlenen 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etmek' suçunun işlendiği görüşmüştür" denildi.

"YAYINLARIN ÖNCELİKLE İÇERİKTEN ÇIKARILMASI, BUNUN MÜMKÜN OLMADIĞI DURUMLARDA..."

Savcılık talebinde şu ifadelere yer verildi:

"Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, kamu düzeninin bozulmaması, suç işlenmesinin önlenmesi ve vatandaşların hak ve özgürlüklerinin tehlikeye sokulmaması için, internet ortamındaki bu tür yayınların ivedilikle kaldırılması veya bunların erişimine engellenmesine karar verilmesi gerekliliği hasıl olmuştur. Bu nedenle, yaşanan süreçte milli güvenliğin ve kamu düzeninin korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasadışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğratılmaması ve hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi için internet ortamında yayınlanan ve tespit edilebildiği ölçüde aşağıdaki listede belirtilen 166 adet internet yayınlarını ve aynı mahiyetteki yayınların özellikle 'Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin' başka internet adresinde yayınlanmasının tespiti halinde ilgili yayınların öncelikle içerikten çıkarılması, bunun mümkün olmadığı durumlarda erişimin engellenmesine, teknik olarak ihlale ilişkin erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesine karar verilmesi; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 22/2. fıkrası, 5651 sayılı yasanın 8/2. maddesi ve 9. maddesi uyarınca karar verilmesi kamu adına talep olunur..."

SAVCILIĞIN TALEBİ KABUL EDİLDİ

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun, 3 Nisan Cuma günü verdiği kararında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talebini kabul etti. Hakim Altun, talep olunan 166 internet sitesinde yayınlanan haber ve içeriklere erişimin engellenmesine karar verdi.

İHLALİN ÖNLENEMEDİĞİ DURUMLARDA SİTENİN TÜMÜNE ERİŞİM ENGELLENMESİNE KARAR VERİLDİ

Kararda, şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin başka internet adresinde de yayınlanmasının tespiti halinde, ilgili yayınların öncelikle içerikten çıkartılmasına, bunun mümkün olmadığı durumlarda erişimin engellenmesine karar verildi.

Hakim Altun, teknik olarak erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişim engellenmesine karar verdi.

Hakim Altun, kararın yerine getirilmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne de kararın bir örneğinin gönderilmesine hükmetti.

SAVCILIK, KARARIN HEMEN UYGULANMASINI İSTEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, bugün Ankara'da bulunan Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne 1 sayfalık yazı gönderdi.

Savcı Mesut Erdinç Bayhan'ın imzasını taşıyan yazıda, 3 Nisan tarihinde Hakim Bekir Altun tarafından alınan karar hatırlatıldı. Kararın faks yoluyla Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderildiğine dikkat çekilen yazıda, halen internet sitelerinde video, görüntü ve seslerin yayınlandığının görüldüğü belirtilerek, kararın uygulanması talep edildi.

Savcılık, yayınların kaldırılması ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilgi verilmesini, aksi takdirde yetkililer hakkında 5651 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun' gereğince 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından yasal işlem başlatılacağını belirtti.

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801