Samsun'un İlkadım ilçesindeki Anakent İş Merkezi'nin yıkımı devam ederken, çevredeki dükkanlar tedbir amaçlı kapatıldı. Günlerdir iş yapamadıklarını dile getiren esnaf yetkililere seslenerek, yardım istediklerini söyledi. 

"ÖDEMELERİMİ YAPAMIYORUM"

Hasan UZUN: Yıkımda önlem alınmadı. Yukarıdan taşlar yağıyor. Biz binanın yıkılmasına karşı değiliz ama mağduriyetimiz var. Yetkilere mağduriyetimizin giderilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Tozdan dolayı nefes alamıyoruz. Sulama işi yetersiz. Yıkım bu şekilde devam ediyor. Ben balık satıyorum. Satamıyoruz, çöpe atıyoruz. Ben bu mevsimde para kazanamazsam, sezon bittikten sonra nereden para kazanacağım. Çoluk çocuğumun rızkını ben buradan kazanıyorum. Bu aylarda kazanmam gerekiyor, ödemelerimi dahi yapamıyorum. 

"HALİMİZİ GELİP GÖRSÜNLER"

Huriye GÜMÜŞ: Durumu görüyorsunuz, çay ocağında oturuyoruz. Bugün dükkanımız kapandı ve bu saate kadar siftah bile yapamadık. Mağduriyetimizin acil bir şekilde giderilmesi gerekiyor. İşlerimiz yüzde 100 düştü desek yeridir. Başkanımızın gelip şu halimizi görmesini isteriz. Halimizi anlaması ve bi şekilde yardımcı olmasını istiyoruz kendisinden. 
  

"TİCARET BİTTİ"

Alican DAN: Yıkımda tedbir yok, güvenlik yok. Buradaki herkes gibi biz de mağduruz. Gerekli güvenlik önlemlerini almadılar. Alanın, bölgenin kapatılmasıyla ticareti de düşürdü. Fakat özellikle sağlık konusunda şikayetçiyiz. Sağlık olmadan iş olmaz. Vatandaştan çok bu bölge esnafının mağduriyeti çok. Bölge sanki karantinada, tecrit alanı gibi oldu. Bir an evvel bu yapının kaldırılıp, işlerin eski, normale dönmesini istiyoruz.

Samsun'daki anıt taşın hikayesi: Tarihçi-Sosyolog Emin Günaydın Kanal S'de açıkladı Samsun'daki anıt taşın hikayesi: Tarihçi-Sosyolog Emin Günaydın Kanal S'de açıkladı

"GİDERLER VAR"

İslam ACAR: Burası merkezi bir yer, 50 tane etkilenen esnaf var. Belediye ihaleyi vermiş güzel fakat diyebilirdi ki siz burada yıkımı yapın, harfiyatı götürdüğünüz yerde kırımı yapın. Ve bu iş bu kadar uzamazdı. Bu esnafın giderleri var. Çalışanları, kiraları var. Bu 5-6 bitmez. Bu esnaf, geçimini sağlıyor. Biz seyyarız ama kendimi düşünmüyorum esnafı düşünüyoruz. Çok güzel bir proje, önlemleri alsalardı çok daha iyi olurdu.

Haber Kaynak: Ömer Faruk KOCABAŞ

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.