baskaynak https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Güneş Tutuldu! Görüntüler NASA’dan

featured

Güneş Tutuldu! Görüntüler NASA’dan… 2021in en önemli tutulması gerçekleşti Güneş tutulması uzaydan görüntülenebildi.  Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Güneş tutulmasının uzaydan çekilen görüntüleri yayınlandı. görüntüleri NASA yayınladı.

gunes tutulmasi 261 Güncel

2021’in en önemli gökyüzü olaylarından biri olan “Ateş Çemberi Güneş Tutulması”, geçtiğimiz haziran ayında gerçekleşmişti. 4 Aralık Cumartesi günü ise gökyüzü, yeni bir görsel şölene daha ev sahipliği yaptı.

Yılın son ve en önemli gök olayı olan Güneş tutulması, 1 saat 43 dakika sürdü ve dünyanın farklı noktasından gözlemlendi.

Türkiye’den gözlemlenemeyen tutulma, uzaydaki astronotların ve uyduların da dikkatini çekti.

gunes tutulmasi 8014 Güncel

UZAYDAN GÜNEŞ TUTULMASI

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin Triana (Derin Uzay İklim Gözlemevi) adındaki uydusunun çektiği görüntü paylaşıldı.

Paylaşılan görüntüde, Güney Kutbu’nda siyah bir nokta görülüyor. Antarktika’nın üstündeki gölge, Güneş tutulmasının en fazla hissedildiği noktaları işaret ediyor. Bu görüntü Dünya’ya 1.5 milyon kilometre uzaklıkta kaydedildi. NASA astronotu Kayla Barron; tutulmanın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda nasıl görüldüğünü paylaştı.

gunes tutulmasi 4279 Güncel

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayına deniyor.

 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.