banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Ücretsiz! Sadece kimlik yetiyor...

banner1357

En az bir tane yabancı dil bilmek, iş dünyasının olmazsa olmazı. Ancak yabancı dil eğitimi veren kursların ücreti cep yakıyor. Oysa dil öğrenmek için binlerce lira harcamaya gerek yok. Belediyeler de Çince’den Rumence’ye birçok dilde ücretsiz eğitim veriyor. İşte detayları...

GÜNDEM 04.02.2020, 10:43 04.02.2020, 10:53 Ayşe Çolak
Ücretsiz! Sadece kimlik yetiyor...
banner1353
banner1375

Dil bilmek iş dünyasının olmazsa olmazları arasında. Tam da bu nedenle Türkiye’deki ailelerin yüzde 83’ü çocuğuna yurt dışında dil eğitimi aldırmak istiyor. Ancak dolar ve eurodaki yükseliş son dönemde masrafları artırdı. Amerika ve İngiltere’de dil eğitimi yıllık 50 bin liradan başlayıp 200 bin liraya kadar çıkıyor. Bu nedenle Türkiye’de yabancı dil eğitimi veren kurumlara olan ilgi giderek artıyor.

Ücretsiz kurslar

Türkiye’de dil eğitimi için yılda yaklaşık 500 milyon TL harcama yapılıyor. Özel okullarda ya da kurslarda dil öğrenmenin maliyeti yurt dışı kadar olmasa da yüksek. Dil eğitiminde dünyada geçerli 6 seviye/kur (A1, A2, B1, B2, C1, C2) var. Eğitimin maliyeti bu kurlara göre değişse de Türkiye’de tüm seviyelerin dahil olduğu 6 kurluk bir eğitimin maliyeti 5 bin ile 10 bin lira arasında. Bu ücretleri karşılayamayan vatandaşlar için de ücretsiz seçenekler var. Bu konuda belediyeler destek oluyor.

Sadece kimlik yeterli

Belediyelerin kursları ücretsiz olmasının yanı sıra herhangi bir şart gerektirmediği için de çok uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda ilkokul mezunu, okuma yazma bilen ve 16 veya 18 yaşını tamamlamış herkes bu derslere kayıt olabiliyor. Üstelik kayıtların çoğu internet üzerinden yapılıyor. Şahsen başvurularda ise bazı belediyeler nüfus cüzdanı ve bir de fotoğraf talep edebiliyor.

Sertifika veriliyor

Ücretsiz dil eğitimi veren yerlerden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK), 12 dil ve 45 programda ders veriyor. İSMEK’te verilen dil eğitimleri, uluslararası bağlamda tanınmış bir standart olan ‘Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’ kapsamında veriliyor. İSMEK’te aynı zamanda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) için de hazırlık kursları bulunuyor. Bu kapsamda ise Arapça, İngilizce ve Basın Arapçası eğitimleri de veriliyor. Kurslara ‘www.ismek.ist’ internet sitesinden online kayıt yapılabiliyor.

Online siteler de var

Belediyeler dışında ücretsiz eğitim almanın bir yolu da internet. Online ücretsiz eğitim veren birçok internet sitesi var. Bu sitelerde neredeyse aradığınız her dilde ücretsiz dersler bulabiliyorsunuz. Bazı siteler sadece o siteye üyelik talep ederken, minik bir test yaparak seviyenizi belirleyen siteler de var. Ayrıca bazılarının mobil uygulamarı da bulunuyor. Böylece her yerde telefon üzerinden dil eğitimi alabiliyorsunuz. ‘loecsen’, ‘duolingo’, ‘lingusta’ ve ‘busuu’ bunlardan sadece bazıları.

Çince'den Rusça'ya

Belediyelerin çoğu ücretsiz yabancı dil eğitimlerine her yıl devam ediyor. Üstelik dil eğitimleri yalnızca temel diller olan İngilizce, Almanca ya da Fransızca olarak verilmiyor. Bazı belediyeler Arapça’dan Çince’ye, İspanyolca’dan Rusça’ya birçok dilde ücretsiz eğitimler vererek vatandaşların kariyer hayatlarına destek olmayı hedefliyor.

Posta - Hülya Çaylak

Yorumlar (0)