banner5

banner6

banner3

banner7

banner10

banner20

DHA YURT BÜLTENİ - 21

GÜNDEM 07.02.2022, 16:04 07.02.2022, 16:04
0
DHA YURT BÜLTENİ - 21

1.5 yıldır taciz edilen genç kız sosyal medyadan çağrı yaptı, şüpheli gözaltına alındı (2)

TUTUKLANARAK HASTANEYE SEVK EDİLDİ

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde, sosyal medya üzerinden 1.5 yıldır Tuğçe Ç.’yi (21), taciz ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Nurettin Şeyhmusoğlu tutuklandı. Paylaşımlarındaki ve ifadelerindeki tutarsızlıklar sebebiyle Şeyhmusoğlu’nun, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gözlem altına alınmasına karar verildi. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Soruşturma kapsamında mağdure Tuğçe Ç.’nin beyanı alınmış, şüphelinin üzerinde ve ikametinde suç delillerinin tespitine yönelik arama yapılmış, şüpheli Nurettin Şeyhmusoğlu gözaltına alınmıştır. Şeyhmusoğlu, 22/07/2020 tarihinde Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinin ardından Bodrum Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklanması talebi ile sevk edilmiş ve tutuklanmıştır. Paylaşımları ve ifadesinde tutarsız davranışlar sergilemesi ve Bodrum Devlet Hastanesi’nden alınan rapora istinaden Şeyhmusoğlu’nun, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gözlem altına alınması talep edilmiş ve Sulh Ceza Hakimliği’nce gözlem altına alınmasına karar verilmiştirö denildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
------------------------------
-Zanlı adliyeye getirilirken görüntü
-Adliyeden görüntü

Haber – Kamera: Selçuk AKBAŞ / BODRUM (MUĞLA), ()

===============================

Pınar Gültekin cinayetini protesto eden kadınlara laf atan kişiye tepki

SAMSUN'da, Pınar Gültekin'in vahşice öldürülmesini protesto eden kadınlara laf atan kişiye, vatandaşlar tepki gösterdi. Kimliği belirsiz kişi, polis ekiplerince alandan uzaklaştırıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin'in, Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesinin ardından Türkiye'nin birçok yerinde protesto eylemleri sürüyor. İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen Samsun Kadın Dayanışması üyeleri de kadın cinayetlerini protesto etti. Hazırladıkları pankart ve dövizlerle bir araya gelen kadınlar, basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında yoldan geçen kimliği belirsiz bir kişi, kalabalığa laf attı. Bunun üzerine alanda bulunan kadınlar, şahsa tepki gösterdi. Laf atan kişi, Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince alandan uzaklaştırıldı.

'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Kadınlar adına açıklama yapan Emine Uyarer, "Dün bir kadının daha erkek şiddetiyle aramızdan alındığının haberini aldık. Pınar Gültekin, 'hayır' dediği bir erkek tarafından işkenceyle öldürüldü. Pınar maalesef ilk değil ama son olması için biz kadınlar mücadelemizi sürdüreceğiz. Erkek şiddetini önleyen ve kadınları koruyan yasal düzenlemeler tartışmaya açıldıkça Pınar'ı katleden eski sevgilisi gibi biz kadınlara karşı, bedenlerimize ve yaşamlarımıza karşı gösterilen bu cüret güç kazanıyor" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Alandan geçen şahsın laf atması
-Kadınların tepki göstermesi
-Alkışla protesto edilmesi
-Açıklamadan detaylar

Haber-Kamera: Tayfur KARA/SAMSUN, ()

==============================

Eskişehir'de 'kadın cinayetleri' protestosu
 
ESKİŞEHİR'de Kadın Meclisi üyesi yaklaşık 100 kadın, trafiğe kapalı olan Adalar mevkiinde bir araya gelerek Muğla'da vahşice öldüren Pınar Gültekin başta olmak üzere tüm kadın cinayetlerini protesto etti. Grup adına açıklama yapan Neslihan Alğan, "Tüm kadınlar için hiç durmadan yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerini durduracağız" dedi.

Eskişehir Kadın Meclisi üyesi kadınlar, İstiklal Mahallesi Porsuk Çayı kenarında Adalar mevkiinde bir araya geldi. Ellerinde 'Asla yalnız yürümeyeceksin', 'İstanbul sözleşmesi uygulansın', 'Kadın cinayetlerini durduracağız' yazılı pankart ve dövizleri taşıyan kadınlar aynı cümlelerle sloganlar attı. İsmet İnönü-1 Caddesi'ndeki alışveriş merkezinin önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüyen kadınlar, daha sonra basın açıklaması yaptı. 

Topluluk adına konuşan Neslihan Alğan, "Pınar Gültekin reddettiği erkek tarafından eziyet edilerek öldürüldü. Münevvet Karabulut, Şule Çet, Helin Palandöken, Güleda Cankel, Aleyna Çakır, Zeynep Şenpınar, Ceren Özdemir ve adını sayamadığımız yücelerce kadın gibi gencecik yaşında yaşamı elinden alındı. Biz katili tanıyoruz, cesareti nereden aldığını, daha ilk ifadesinde Pınar'ı itibarsızlaştırmayı nereden öğrendiğini çok iyi biliyoruz. Artık yeter yaşamak istiyoruz, hiçbir kadın nerede olduğuyla, ne giydiğiyle, ne içtiğiyle suçlamanıza izin vermeyeceğiz. Pınar Gültekin için ve öldürülen tüm kadınlar için hiç durmadan yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerini durduracağız" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
--------------------------------
-Kadınların toplanması
-Pankart açmaları
-Protesto yürüyüşü
-Slogan atmaları
-AVM önündeki kalabalık
-Neslihan Alğan’ın konuşması
-Kadınlar ve pankartlar detay
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN-Caner AKSU/ESKİŞEHİR,()-

===============================


Kayseri'de 'kadın cinayetleri' protesto edildi

KAYSERİ Kadın Bileşenleri Platformu ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri üyeleri, bir araya gelerek kadın cinayetlerini protesto etti. Yapılan basın açıklamasında, "Artık yeter, biz yaşamak istiyoruz" denildi. 

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasında Kayseri Kadın Bileşenleri Platformu ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri üyeleri yer aldı. Grup, açtıkları pankartlarla kadın cinayetlerini protesto etti. Kayseri Kadın Bileşenleri Platformu adına konuşan Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Nilüfer Bıçakçıoğlu, "Haykırıyoruz, ölmek istemiyoruz. 'Kadına şiddet son bulsun. Kadınlar öldürülmesin' diyoruz. Ülkemizde her gün bir kadın cinayeti haberi duyarak kadın cinayetlerinin sıradanlaşmasını istemiyoruz. Minibüste evine giderken öldürülen üniversite öğrencisi Özge Can, eşiyle tartıştığı için başından kurşunlanarak öldürülen 4 çocuk annesi Çilem, boşandığı eşi tarafından kızının önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut, işe giderken sevgilisi tarafından kurşunlanarak öldürülen Gülnur. Son olarak ayrılmak istediği sevgilisi tarafından önce öldürülen, sonra varilin içine konulup benzinle yakılmaya çalışılan, bununla da kalmayıp üzerine beton dökülen Pınar Gültekin. Vahşet, kan dondurucu. Yüreğimizi derinden yaralayan, anlatmaktan utandığımız, boğazımızı düğüm düğüm yapan cinayetler" diye konuştu.

'KATİLLERE CAYDIRICI CEZALAR VERİLMELİDİR'

İstanbul Sözleşmesi'ne değinen Bıçakçıoğlu, "İstanbul Sözleşmesi kadın, erkek, engelli, yaşlı, çocuk, cinsel yönelim ayırmaz. Herkes içindir. Amaç her türlü şiddeti önlemek, şiddete uğrayanı korumak, şiddete sebep olanı cezalandırmaktır. Şiddet uygulanırken gelenek, örf-adet ve törenin arkasına sığınılmasını, bunların bahane edilmesini önlemektir. Ülke çapında devletin kurumları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları aynı dili konuşmalı, şiddeti önlemek için bir arada olmalıdır. Şiddete uğrayan kadın şikayetinden vazgeçse bile, failler takip edilmeli ve cezalandırılmalıdır. Adil yargılama yapılmalı, katillere caydırıcı cezalar verilmelidir" dedi.

'YÜZLERCE GENCECİK KADININ YAŞAMI ELİNDEN ALINDI'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri adına konuşan Gülfem Sungur ise, "Pınar Gültekin, reddettiği erkek tarafından eziyet edilerek öldürüldü. Münevver Karabulut, Şule Çet, Helin Palandöken, Güleda Cankel, Aleyna Çakır, Zeynep Şenpınar, Ceren Özdemir ve adını sayamadığımız yüzlerce kadın gibi gencecik yaşında yaşamı elinden alındı. İşte o isimlerini bile sayamayacağımız kadar çok kadın gereken adımlar atılsaydı, kadınların yaşaması için politikalar uygulansaydı şimdi yaşayacaklardı. Biz katili tanıyoruz. Bu cesareti nereden aldığını, daha ilk ifadesinde Pınar'ı itibarsızlaştırmayı nereden öğrendiğini çok iyi biliyoruz. Daha önce defalarca karakollarda, duruşma salonlarında karşımıza çıktı. Artık yeter, biz yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Nilüfer Bıçakçıoğlu konuşması
-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri adına konuşan Gülfem Sungur
-Kadınların protestosu
-Genel detay


Haber-Kamera:Olcay DÜZGÜN-İlyas KAPLAN-KAYSERİ-

=============================

Kahramanmaraş'ta orman yangını

KAHRAMANMARAŞ'ta ormanlık alanda çıkan yangın, orman işçilerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. 1 hektarlık örtü alanının yandığı belirlendi.

Yangın, saat 18.30 sıralarında Yedikuyular Kayak Merkezi yolundaki ormanlık alanda çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında yükselen dumanı gören çevredekiler, durumu Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirdi. İhbar üzerine 50 yangın söndürme işçisi ile 11 arazöz sevk edildi. Sağlık ekibinin de hazır beklediği bölgedeki yangın, ekiplerin müdahalesiyle yangın, kısa sürede söndürüldü, 1 hektarlık örtü alanının yandığı belirlendi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-Söndürme çalışmalarından detay
-Ambulans ve arazözler
-Arazözün gelişi
-Ormanlık alandan detay
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ömer KOÇ-KAHRAMANMARAŞ-)

==============================

Bakan Varank: Pandemiye rağmen ülkemizde üretim durmadı (2)
'KÜRESEL REKABET İÇİN İNOVASYONA YATIRIM YAPMAK GEREKİR' 

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (İMES) Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’nin temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir  Büyükakın, İMES Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay, sanayici ve iş insanları katıldı.  Bakan Varank törende yaptığı konuşmada, "Kocaeli'ne her gelişimde aynı şeyi söylüyorum. Türkiye'de sanayinin kalbi burada atıyor. 14 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge, 4 Teknopark ve Bilişim Vadisi'nden aldığınız güçle üretimde, istihdamda ve ihracatta kritik bir rol oynuyorsunuz" dedi.

İnovasyona yatırıma değinen Bakan Varank, "Değerli sanayiciler, küresel rekabette vazgeçilmez bir oyuncu olmanın yolu, inovasyona yatırım yapmaktan geçiyor. Biz de buradan hareketle ülkemizin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssünü Kocaeli'ne, Bilişim Vadisine konumlandırdık. Biliyorsunuz Türkiye'nin otomobilinin ön gösterim araçlarını burada halkımızın beğenisine sunmuştuk. Aralık ayından bu yana Vadiye olan firma başvurularında yüzde 50'lik bir artış görülüyor. Yerleşik firma sayısı 79'dan 112'ye çıktı. Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için burası bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv Endüstrisinde önemli bir konuma sahip "EDAG" Vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden 'FEV' ile sözleşme imzalandı. Bu şirket genişleme planlarını Bilişim Vadisinde yapmayı planlıyor. Biz vadiyi aynı zamanda teknoloji tabanlı girişimciliğin de merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu amaçla 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması için çalışmalara başladık. Ulaşım, haberleşme, nesnelerin interneti, finans, siber güvenlik, robotik ve otomasyon gibi alanlardaki projeleri bu fonla birlikte değerlendirmek istiyoruz. İstanbul ve Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarının finansmanıyla, Bilişim Vadisi ile TÜBİTAK TÜSSİDE ortaklığında Türkiye Açık Kaynak Platformunu kurduk. Burada elbette özel sektör şirketlerimiz ve STK'larımız da var. Bu platformla kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu kritik yazılımları üretmeyi, yazılımcı havuzunu büyütmeyi ve yazılım konusunda dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'YAZILIM OKULLARI AÇACAĞIZ'

Açık Kaynak Platformu kanalıyla kodlama eğitim programları düzenleyeceklerini ve yazılım okulları açacaklarını söyleyen Bakan Varank, şöyle konuştu: 

"Bu okullardan birisi de Bilişim Vadisinde kurulacak. Böylece gençlerimize teknolojinin farklı alanlarında yeni kabiliyetler kazandıracağız. Bununla birlikte, gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. İşte temellerini bugün atacağımız Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi bu açıdan kritik bir öneme sahip. 16 milyon liralık bu projenin 10 milyon lirası kalkınma ajansımızca finanse edilecek. Bu merkezin hayata geçmesiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin 500 kişiye uygulamalı eğitimler verilecek, Üniversite- Sanayi İşbirliği projeleri hayata geçecek, Çevre OSB'leri de dahil ettiğimizde 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak, yalın üretim ve verimlilik konularında firmalara danışmanlık desteği verilecek, Ar-Ge yapmak isteyen işletmeler, Merkezin sahip olduğu tasarım ve ileri mühendislik programlarından yararlanabilecek, firmalar ayrıca bu merkezin prototipleme, imalat, test ve ölçüm imkanlarından da faydalanabilecek. Böylece hem beşeri sermayenin hem de çevre OSB'lerdeki firmaların yetkinlikleri çeşitlenerek gelişecek. İş bulmak kolaylaşacak ve sanayici nitelikli eleman ihtiyacını daha hızlı bir şekilde karşılayabilecek."

GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ 

Salgında yeni bir dalgayla karşılaşmamak için tedbirlere azami seviyede uymamız gerektiğini ifade eden Bakan Varank, "Rehavete asla kapılmamalıyız. Biz tam da bu noktada, sanayide ve hizmetler sektöründe ürün güvenliğini artırmak adına önemli bir adım attık. Türk Standartları Enstitüsü üretim ve hizmetler sektörüne yönelik kılavuzlar hazırladı. Kılavuzlarda yer alan tedbirleri uygulayan firmalara, COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi ve Güvenli Hizmet Kalite Belgesi veriyoruz. Şimdiye kadar 351 firma Güvenli Üretim belgesi alırken, hizmetler sektöründe 34 firmaya Güvenli Hizmet Belgesi verdik. Sizlerin de en temel önceliği, çalışanlarınızın sağlığını güvence altına almak olmalı. Üretimin her aşamasını en ince detayına kadar planlamalı ve belgelendirme için TSE'ye başvurmalısınız. Bu sayede siz kazanırken, çalışanlarınız da kendilerini daha güvende hissedecek. Salgın boyunca, sizlerin desteği ve sanayimizin güçlü altyapısı sayesinde, ihtiyaç duyulan her ürünü kolayca üretebildik. İnşallah bundan sonraki dönemde de yeni başarı hikayelerine beraberce imza atacağız" dedi.

YILLIK 2 BİN 500 KİŞİYE EĞİTİM VERİLECEK

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) güdümlü projede Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle 16 milyon TL'ye mal olan bin 900 metrekare alana kurulacak projede 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak. Yıllık 2 bin 500 kişiye uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor. Organize Sanayi Bölgelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını yetiştirilmesinin hedeflendiği, işletmelerde çalışan personeller için nitelik kazandıracak eğitim programlarının düzenleneceği projede KOBİ'lerin kullanımına yönelik olarak ortak makine parkuru alanı da oluşturulacak. Önümüzdeki yılın ilk yarısında da tesisin açılışı yapılacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------ 
-Bakan Mustafa Varank konuşması 
-Butona basılarak temelin atılması 
-Törene katılanlar 
-Temel atılan yerden detaylar 
Haber-Kamera-Ergün AYAZ-Alişan KOYUNCU/DİLOVASI (Kocaeli), ()

===============================
 

Yorumlar (0)
11
açık
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:15
Güneş 05:05
Öğle 12:36
İkindi 16:33
Akşam 19:58
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31