banner1496

banner1345

banner1334

DHA YURT BÜLTENİ - 20

banner1357

GÜNDEM 11.07.2020, 00:03
9
DHA YURT BÜLTENİ - 20
banner1353
banner1375

Alev alan otomobildeki hamile sürücü, başka bir sürücü tarafından kurtarıldı
 
MUĞLA'nın Milas ilçesinde, hareket halindeki otomobilin motor bölümü bir anda alev aldı. Hamile olan sürücü, durumu gören başka bir sürücü tarafından otomobilden çıkarıldı. İtfaiye ekiplerince söndürülen araç, yangında kullanılamaz hale geldi.

Olay, akşam saatlerinde, Milas'ın Alatepe mevkiinde meydana geldi. Ören'den Akbük yönüne giden hamile Pınar Karaman yönetimindeki 48 ACY 08 plakalı otomobil, bir anda bilinmeyen nedenle alev aldı. Karaman otomobili yol kenarına çekerken, olayı gören sürücülerden Ali Tiriç, Karaman'ı otomobilnden çıkardı. Motor kısmındaki alevler, kısa sürede otomobilin ön bölümünü sardı. Akyaka'da berberlik yaptığı öğrenilen Ali Tiriç'in ihbarı üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yanan otomobilde patlama sesleri gelirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas İtfaiye Grup Amirliği'ne bağlı ekiplerin müdahalesi sonrası alevler ormanlık alana sıçramadan söndürüldü.  Yangında araç kullanılmaz hale geldi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
-Otomolin yanarken görüntüsü
-İtfaiye ekiplerinin alevlere müdahale etmesi

Haber - Kamera: Cavit AKGÜN / MUĞLA, ()

===============================

Otomobil elektrikli bisiklete çarptı: 4 yaralı

ADIYAMAN’da otomobilin arkadan çarptığı elektrikli bisikletteki 4 kişi yaralandı. 

Kaza, gece saatlerinde Karapınar Mahallesi’nde meydana geldi. Sürücüsü öğrenilemeyen 33 L 1634 plakalı otomobil Suriyeli Abdurrahman Hancı idaresindeki elektrikli bisiklete arkadan çarptı. Kazada Abdurrahman Hancı arkasında oturan Ahmet Hancı, Teyyibe Hancı ve Abdulgafur Hancı yaralandı. İhbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıları Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Hastanede tedavi altına alınan yaralılardan Abdurrahman Hancı ve Ahmet Hancı’nın hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi. Otomobil sürücüsü ise gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------------
-Olay yeri
-Ambulanslar
-Kaza yapan otomobil ve bisiklet
-Hastane acili
-Polis ekipleri
-Özel hastane
-Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mahir ALAN -ADIYAMAN-)

============================

Ardahan'da avukatlardan 'Baro düzenlemesi' protestosu
 
ARDAHAN Barosuna kayıtlı avukatlar, çoklu baro sistemini içeren Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni protesto ederek oturma eylemi yaptı.

Avukatlar, Ardahan'ın Damal ilçesinde Karadağ sırtlarında 'doğal mucize' olarak nitelendirilen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün siluetinin görüldüğü Yukarı Gündeş köyü seyir alanında oturma eylemi yaptı. Baro Başkanı Osman Nuri Yıldız ve Baroya kayıtlı avukatların katıldığı eylem yaklaşık 1 saat sürdü. Burada bir basın açıklaması açıklama yapan Yıldız, "Mayıs ayından bu yana ülkemizin ve özellikle Avukatlık camiasını sıklıkla meşgul eden Çoklu Boru Projesi ve yasa çalışması ile ilgili defalarca açıklamalarda bulunduk. Buna karşı olduğumuzu defalarca muhataplarımıza bildirmeye iletmeye gayret ettik. Bugün Ardahan Barosuna kayıtlı Serbest avukatlar olarak ilimiz ve meclisteki görev yapan milli iradenin tecelligahı olan meclisimizde milletimiz adına hüküm kuracak olan Milletvekillerimize bir mektup gönderdik imzalarımızla. Bu mektubumuzu bu seferde 2 bin 500 rakımla Ardahan'ımızın Damal ilçesinde Karadağ mevkiinde, Atatürk'ün huzurundan tekrarlıyoruz." dedi.  

Bu arada Karadağ sırtlarına yansımasıyla oluşan Atatürk'ün silüeti, havanın bulutlu olması nedeniyle görülmedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
------------------------------
-Yukarı Gündeş köyünde oturma eylemi yapan avukatlardan görüntü
-Avukatlardan detay görüntüler
-Atatürk Silüetinin çıktığı karadağ sırtından görüntü
-Baro başkanı Osman Nuri Yıldız’ın konuşması

Haber-Kamera -Deniz BAŞLI - / ARDAHAN ()

================================

Ağrı'da Taşlıçay Deresi taştı, işçiler ölümden döndü
 
AĞRI'da etkili olan sağanak nedeniyle taşan Taşlıçay Deresi'nde ıslah çalışmaları yapan işçiler, son anda kurtuldu. Şantiyedeki iş makineleri sular altında kaldı.

Ağrı'da akşam saatlerinde aniden etkili olan sağanak, akarsuların debisini yükselterek taşkına yol açtı. Kentte birçok köyde taşkınlar, baskınlara neden olurken merkeze bağlı Aşağı Saklıca köyü Namık Mezrasında çok sayıda küçükbaş öldü.

Sağanak, Taşlıçay deresini ıslah çalışmaları yapan işçileri de korkuttu. Taşlıçay Deresi'nde sağanak sonrası su seviyesinin aniden yükselmesi korkuya neden oldu. Dere ıslah çalışması için kurulan şantiyeyi su bastı. Şantiyede kullanılan çok sayıda iş makinası suda kaldı. İşçiler de son anda kurtularak ölümden döndü.

Yaşanan sel baskınının ardından İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Taşlıçay Deresi etrafında güvenlik önlemi alırken Ağrı Belediyesi İtfaiye ekipleri ve Devlet Su İşlerine bağlı ekipler kent genelinde sel sularının daha fazla hasara yol açmaması için çalışma başlattı.

Yaşadıkları korku dolu anları anlatan şantiye işçilerinden Deniz Yılmaz, "Şantiyede çalışıyorduk. Ne olduğunu anlayamadık. Sel sularını son anda fark edip canımızı zor kurtardık. Şiddetli akan su kamyonu sürükledi" dedi.

Yetkililer, sel baskınlarının yaşandığı bölge ve köylerde hasar tespit çalışması başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
Köylerden cep telefonu görüntüleri
Sel baskınları detay görüntüler
Kent merkezi Taşlıçay deresi sel baskını,
Şantiyede iş makinelerinin suda mahsur kalması,
İşçi Deniz Yılmaz röportaj

Haber-Kamera: Ramazan DEMİR / AĞRI, ()

==========================

Varto'da yağmur suları tarım arazilerini tahrip etti
 
MUŞ'un Varto ilçesinde etkili olan yağmurun yol açtığı sel tarım arazileri ile bağ ve bahçelere zarar verdi.

Varto'da akşam saatlerinde etkili olan yağmurla birlikte ilçe merkezindeki Hoşan deresi taştı. Dereden taşan sular ilçenin alt kısmındaki bazı ev ve ahırları tehdit ederken, yol ve menfezleri ise tahrip etti. Varto ilçesinde etkili olan yağmurun sele neden olduğunu söyleyen Suat Baba, "Yağmurun akşam saatlerinde sele dönüşmesi sonucunda ilçe içerisinde geçmekte olan Hoşan Deresi'nin coşması sonucu ilçemizde sele neden oldu. Gelen sel yakacak olarak kestiğimiz tüm ağaçlarımızı götürürken eve ve ahırlarımızı tehdit etti. Şimdilik yağmurun dinmesiyle suyun debisi de düşmüş durumdadır. İlçenin alt kısmında bulunan ev ve ahırlar tehdit altında, bostanlar bağ ve bahçeler zarar gördü" dedi.

Aniden suyun seviyesinin yükseldiğini söyleyen Sezai Baba ise, "Yağmur yağmasından sonra ani olarak suyun seviyesinin yükseldiğini gördük. Bağ bahçelerimiz tamamen zarar gördü" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-------------------------------
İlçeden görüntü
Sudan görüntü
Selden görüntü
Evler ahırlar görüntü
Bostanlar tahrip oldu
Köprü altından görüntü
Konuşmalar
Suat Baba röp.
Sezai baba röp

Haber-kamera: Fatih ÇELİK / MUŞ/ VARTO,()

==============================

Eski depoda çıkan yangın kısa sürede söndürüldü
 
İZMİR'in Konak ilçesinde, henüz belirlenemeyen nedenle eski deponun bahçesinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Yangın, saat 22.30 sıralarında, 1414 Sokak'ta atıl vaziyette duran eski deponun bahçesinde çıktı. Bilinmeyen nedenle çıkan yangında eski depodan dumanlar yükseldiğini gören çevredekiler, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine kısa sürede olay yerine gelen ekipler, yangına müdahalede bulundu. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, kısa sürede söndürüldü. Yangın, kısa süreli paniğe neden oldu. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: 
--------------------------------
-Yangından görüntü 
-Genel ve detay görüntü 

Haber - Kamera: Halil İbrahim KARABIYIK/İZMİR, ()

==============================

Nevşehir'de Ayasofya Müzesinin camii oluşu nedeniyle şerbet dağıtıldı

NEVŞEHİR'de Belediye Başkanı Rasim Arı, Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanın imzasıyla Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılması kararı üzerine kent halkına şerbet dağıttı.

Nevşehir Güzelyurt Mahallesi'ne getirilen belediyeye ait ikram çeşmesinden şerbet dağıtıldı. Belediye Başkanı Rasim Arı'nın da katıldığı etkinlikte "1934 yılında Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir karar vardı. Caminin tekrar Ayasofya müzesi olarak kullanılmasıyla alakalı olarak Danıştay, bugün oy birliğiyle o kararı red etti. Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle birlikte Ayasofya cami olarak Diyanet işleri başkanlığına devredildi. İnşallah 24 Temmuz'da ilk namaz kılınarak cami olarak açılıyor. Yıllardır ülkemizdeki her bir ferdinin beklediği bir karardı. Türkiye'nin içinde verilecek her hangi bir kararın sadece Türk yargısı ve Türk milletinin vermesi gereken bir karar ve yargı olduğunu bütün dünyaya bu gün tekrar ispat edilmiştir. Uzun süredir hasretle, muhabbetle, heyecanla beklenen bir şeydi ki bu günde bunun heyecanını görüyoruz. Biz de şehrimizde onun anısına, onun hatırasına, onun sevgisine, onun şerefine halkımızla kucaklaşıyoruz. Belediye olarak bu kararın üzerine şerbet, lokma, kandil simitleri dağıtıyoruz. İstanbul'daki heyecanı şehrimizde yaşamak istedik ve bunu da başardık" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
------------------------------
-İkram çeşmesi etrafında Belediye Başkanı Rasim Arı nın gelmesini bekleyen vatandaşlardan genel görüntü
-Belediye Başkanı Rasim Arının gelişi ve vatandaşlarla sohbet etmesi
-Belediye başkanı Rasim arının şerbet dağıtmasından genel ve detay görüntü
-Belediye başkanı Rasim Arı'nın ya yaptığı açıklama
-Şerbetlerden genel görüntü

Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR()- 

Yorumlar (0)
banner1474
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:52
Güneş 05:32
Öğle 12:45
İkindi 16:36
Akşam 19:48
Yatsı 21:21