banner5

banner6

banner3

banner8

banner10

banner13

DHA YURT BÜLTENİ - 12

GÜNDEM 08.02.2022, 03:40 08.02.2022, 03:40
0
DHA YURT BÜLTENİ - 12

Park halindeki otomobile pompalıyla ateş açıldı, 19 yaşındaki Rabia öldü (2)
RABİA'NIN BEBEĞİNİ BABASI KAÇIRMIŞ

Manavgat'ta pompalı tüfekle açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Rabia Çerçi'nin, bir süre nikahsız yaşadığı E.Ş.'den hamile kalarak erkek bebek dünyaya getirdiği ortaya çıktı. Geçen 3 Mayıs'ta yaşanan olay şöyle gelişti; Annesiyle birlikte Aşağı Pazarcı Mahallesi'nde oturan Rabia Çerçi, çocuğu görmek amacıyla E.Ş.'yle tartıştı. Sonrasında E.Ş., o dönem 4 aylık olan bebeği zorla alıp genç kızı sokak ortasında darbetti. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen polisi gören E.Ş., bebeği bırakması yönündeki uyarılara küfrederek karşılık verdi. Diğer yandan kucağındaki bebeğin boğazına bıçak dayayan E.Ş., "Ne konuşuyorsunuz, doğratmayın bu çocuğu bana" diye tepki gösterdi. Aşağı Pazarcı Mahallesi'nden 1 kilometre uzaklıktaki Yunus Emre Parkı'na kadar kucağında çocukla yürüyen E.Ş.'nin etrafı polis tarafından sarıldı. Polisin 'teslim ol' uyarılarına E.Ş., "Keserim bu çocuğu" diyerek tehditlerini sürdürdü. Polisin tüm uyarılarına rağmen çocuğu teslim etmeyen E.Ş. "Siz istediniz bunu" diye bağırıp, kucağındaki bebeğin boynuna bıçağı dayadığı sırada polis memurunun bacaklarına 2 el ateş etmesiyle yaralanıp yakalandı. Tüm yaşananlar ise kameralarına yansıdı. Bebek, annesi Rabia Çerçi'ye teslim edilirken, polis tarafından gözaltına alınan E.Ş., tedavisinin ardından sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

SOSYAL MEDYADAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM
Diğer taraftan 19 yaşında hayatını kaybeden Rabia Çerçi'nin, sosyal medya hesabından 2016 yılında profil fotoğrafıyla birlikte paylaştığı 'Hikayenin sonu malum. Ölü bir kadın, katil olduğundan habersiz bir adam' sözleri dikkati çekti. Çerçi'nin, 2015 Ekim ayında 'Manavgat'ta yaşamak istemiyorum' diyerek ortadan kaybolduğu, bir süre sonra da bulunduğu da öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------
 Şüphelinin kucağında bebekle caddede yürümesi (Cep telefonu)
- Şüphelinin parkta vurularak yakalanması (Cep telefonu)
- Manavgat adliyesinden görüntü
- Şüphelinin adliyeye getirilmesi

HABER -KAMERA: Mithat ABAKAN /MANAVGAT (Antalya), ()

=======================================

Osmaniye'de, koronavirüs tedbirleri denetimleri

OSMANİYE Valisi Erdinç Yılmaz'ın katılımıyla, Fakıuşağı Mahallesi'ndeki tüm yaşam alanlarında, 'Sağlık için hepimiz için' sloganıyla koronavirüs tedbirleri denetimi yapıldı. Vali Erdinç Yılmaz, iş yerlerine yaptığı denetimlerde uyarılarda bulunarak, "Denetimlerimizde iş yerlerimizin kurallara uyduklarını görmekten mutlu oldum" dedi.

İçişleri Bakanlığınca 'Sağlık için hepimiz için' sloganıyla Türkiye genelinde uygulanan yeni tip koronavirüs  tedbirleri denetimleri Osmaniye'de de yapıldı. Fakıuşağı Mahallesi'nde Şehit Ömer Halisdemir Meydanı'nda oluşturulan polis uygulama noktasında, araç sürücüleri maske kullanımı konusunda denetlendi. Denetim ekipleri, daha sonra kent merkezi başta olmak üzere tüm yaşam alanlarında sürdürdüğü çalışmada, koronavirüs tedbirlerine yönelik bilgilendirme yaptı. Vali Erdinç Yılmaz, beraberin de İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Tombul, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle birlikte TOKİ Caddesi'ndeki denetimlere katılarak, esnaf ve vatandaşları maske takmaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu.
Koronavirüsle topyekun mücadelenin önemli olduğunu vurgulayan Vali Yılmaz, "Amacımız koronavirüs ile etkin ve sonuç alıcı bir mücadele vermeliyiz. Burada istediğimizde, vatandaşlarımızın kurallara uyup uymadığını görmek, denetlemek, eksiklikler varsa gidermektir. Bu kurallara uymanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu hepimizin sağlığı için önemli ve gereklidir. Sevdiklerimiz, yakınlarımız, kendimiz için bu kurallara uymalıyız. Bu günkü denetimlerimizde iş yerlerimizin kurallara uyduklarını görmekten mutlu oldum. Bu kurallara uymaya devam edeceğiz. Uymayan vatandaşlarımız olursa uyaracağız, uymaları konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz" dedi.  
Denetimlerin gün boyunca il genelinde devam edeceği kaydedildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------
- Vali Erdinç Yılmaz'ın gelişi, kendisini karşılayanlarla selamlaşması
- İş yerlerinde yapılan denetimlerden detaylar
- Çalışanların Vali Yılmaz'a kolonya sunması
- Vali Yılmaz'ın çalışanları uyarı konuşması
- Vali Erdinç Yılmaz ile röportaj

Haber/Kamera: İbrahim EMÜL - OSMANİYE

=======================================

Cinsel saldırı suçundan aranıyordu, metruk evde ölü bulundu

BOLU'nun Gerede ilçesinde, 87 yaşındaki bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarıldıktan sonra kayıplara karışan doğa fotoğrafçısı Menderes Atay'ın(38) yaylada metruk bir binada ölü bulundu.
Gerede ilçesine bağlı Havullu Yaylası'nda bir vatandaş, dün hayvan otlatmak için gittiği yayladaki bir metruk evde erkek cesedi ile karşılaştı. Vatandaş, durumu jandarmaya haber verdi. Yaylaya gelen jandarma ekipleri yaptıkları incelemede cesette doğa fotoğrafçısı Menderes Atay'a ait ehliyet buldu. Yapılan çalışmada cesedin Menderes Atay'a ait olduğunu belirlendi. Yaklaşık 1 ay önce öldüğü tahmin edilen Atay'ın cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
CİNSEL SALDIRI SUÇUNDAN ARANIYORDU
23 Haziran'da Gerede ilçesi Çoğullu köyünde 87 yaşındaki S.G. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Menderes Atay hakkında 2 Temmuz günü yakalama kararı çıkarıldı. Atay'ın olayın ardından kayıplara karıştığı belirtildi.

ARŞİV GÖRÜNTÜLER
HABER: Murat KÜÇÜK/BOLU,)

=======================

Koronavirüs tedavisi gören kadın, 72 saatte 5 düğünü gitmiş

Kayseri'de koronavirüs denetimine katılan Vali Şehmus Günaydın, hastanede koronavirüs tedavisi gören 80 yaşındaki kadının 72 saatte 5 düğüne gittiğini söyledi.
İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda Kayseri'de gerçekleştirilen kapsamlı koronavirüs denetimine Vali Şehmus Günaydın da katıldı. Günaydın, denetim öncesi yaptığı açıklamada gün boyu denetimlerin devam edeceğini söyledi. Günaydın, "Amacımız farkındalık yaratmak; ama buna rağmen sahada hala mesafe ve maske konusunda ciddi eksiklerimiz olduğunu görüyoruz. Özellikle düğün gibi organizasyonlar ve pazarlarda kurallara riayet edilmediği konusunda tespitlerimiz var. Net söylüyorum eğer biz tedbirlere uyarsak daha büyük kısıtlamalar gelmez. Daha büyük kısıtlamaların gelmemesi için mevcut kurallara uymamız yeterli. Hassasiyet göstermezsek, zafiyet gösterirsek o zaman düğünlerde olduğu gibi diğer olayları da kısıtlayabiliriz. Düğünlerdeki vakaların önüne geçmek için her türlü tedbiri aldık; ama biz tedbirleri sıklaştırdıkça vatandaş civar vilayetlere gidip düğün yaptı. Onlar da tedbir alınca maalesef kaçak düğünler yapıldı. Düğün sahipleri, jandarma ve polis merkezine gidip izin almadan kaçak düğün yapıyor" diye konuştu.
HASTANELERDE YER SIKINTIMIZ YOK
Kayseri’nin riskli vilayetler arasında olduğunu vurgulayan Günaydın, "Vaka sayısında artış var, bunun önüne geçmek bizim elimizde. 15 gün kendimizi kısıtlayarak, kalabalık alanlara gitmeyelim, hep beraber göreceğiz ki çok önemli sonuçlar alacağız. Kayseri’deki hastanelerde ve yoğun bakımlarda şu anda sıkıntımız yok; ama bu böyle gidecek anlamına gelmez, kurallara uymayıp 'nasıl olsa hastanelerimiz var' diye bakanlar var, çok yanlış bir düşünce. Sağlık sistemimiz işliyor; ama bu anlayışla kurallara uymayıp sağlık sistemimizi zorlarsak bunun sıkıntılarını ileride hepimiz yaşarız" ifadelerini kullandı.
72 SAATTE 5 DÜĞÜNE GİTTİ
Daha sonra denetimler sırasında nişan ve düğün malzemeleri satan esnaf ile sohbet eden Günaydın, "Düğünlerin kapatılmasının, yasaklanmasının sebebi kurallara uyulmamasıdır. 1 Temmuz’da düğünleri serbest bırakmadık mı, şimdi neden yasakladık? Kurallara uyulmadığı içindir. Başhekimimizin net söylediği, 80 yaşında teyze hala hastanede Covid-19’dan yatıyor. Teyzeye 'Son 72 saatte nereye gittin' diye soruyorlar. O da '5 tane düğüne gittim' demiş. Şimdi bu düğünlerin yasaklanmasının nedeni kim? Kurallara uymayanlardır. Kuralların hepsini kenara bırakıp, tedbirlere uymazsanız, vaka sayısı artacak, tekrar kısıtlamalar gelecek" dedi.
Koronavirüs denetimlerinde Vali Günaydın’a Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da eşlik etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Kayserş Valisinin kent merkezin sosyal mesafe ve maske denetimi
- Esnaf kontrolünde 80 yaşındaki Nine'nin 5 düğüne gittiği açıklaması
- Çay ocağında sosyal adımlayarak sosyal mesafe kontrolü

Haber-Kamera: Şeref KAHRAMAN/KAYSERİ, ()

=========================

Korona denetimi yapan Vali Canbolat: İlimizde vakalar artıyor

İÇİŞLERİ Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen ‘Covid­19 Tedbirleri Kapsamında 4 Eylül 2020 Denetimi’ konulu genelge doğrultusunda Bursa Valisi Yakup Canbolat, İnegöl ilçesinde koronavirüs denetimi gerçekleştirdi. Vali Canbolat, Bursa'da vakaların arttığını kaydetti.
İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine ‘Covid-19 Tedbirleri Kapsamında 4 Eylül 2020 Denetimi’ başlıklı genelge gönderildi. Bursa ve ilçelerinde de genelge doğrultusunda büyük bir denetim başladı. Bursa Valisi Yakup Canbolat, İnegöl’deki denetimlere katıldı. İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve protokol üyeleri Vali Canbolat ile birlikte; esnaf, ticari taksi, toplu taşıma araçları ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı bölgeleri denetledi. Polis ekipleri de denetim sırasında vatandaşların maske kullanımını ve sosyal mesafe kuralına uyup uymadıklarını kontrol etti. Kurallara uymayan vatandaşlara cezai işlem uygulandı. 
İLİMİZDE VAKA SAYISI ARTIYOR
Koronavirüse karşı esnaf ve vatandaşları uyaran Bursa Valisi Yakup Canbolat, kurallara uymayan vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Vali Canbolat burada yaptığı konuşmada: “Temizlik kurallarına bütün vatandaşlarımız hem iş yerinde, hem ev şartlarında, hem mahalle şartlarında dikkat etmeli. İlimizde maalesef ki vaka sayısı da artıyor, riskli illerden bir tanesi. Sadece yasaklarla, konulan kurallarla bunu çözmemiz mümkün değil. Vatandaşın sağduyulu davranması, basiretli davranması ve titiz davranmasından geçiyor bu iş. Bu bir toplumsal görev. Buna dikkat etmemiz gerekiyorö dedi.
BULAŞLARIN ANA NEDENİ; DÜĞÜN VE CEMİYETLER
El birliğiyle koronavirüsü en alt noktaya indireceklerini belirten Canbolat, “Genel şartlar itibariyle de ilçe kaymakamımıza da, belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. İlçede bir farkındalık, duyarlılık oluşmuş. Daha fazla duyarlılık bekliyoruz. Özellikle düğünler ile ilgili çıkan genelgeyi biliyorsunuz, artık düğünlerde yemek işi yasaklandı. Kına gecesi yasaklandı, sokak ve köy düğünleri, sünnet düğünleri yasaklandı. İlimizdeki en fazla bulaş olaylarına rastladığımız vakalar, düğün, kına gecesi, taziye ziyaretleri kapsamında görülüyor. Dolayısıyla cenazesi olan, taziyesi olan, düğünü olan hemşehrilerimize de şunu rica ediyoruz ki; tedbirlere uyalım, kurallara uyalım. Bir mutlu günümüzü paylaşırken, birilerini hasta hale getirmeyelim. Dolayısıyla herkesten sağ duyu bekliyoruz, fedakarlık, titizlik bekliyoruz. İlimizde inşallah el birliği ile bu hastalığı en alt seviyeye indirme noktasında gayret sarf edeceğiz.ö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ;
-Valinin açıklamaları
-Deneletmelerden detaylar

Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), ()

========================

RTEÜ, dünyanın en saygın üniversiteleri arasına girdi

RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), Times Higher Education’ın (THE) hazırladığı '2021 yılı Dünyanın En İyi Üniversiteleri'  sıralamaları sonuçlarına göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girdi. RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman "Üniversitemiz ailesi için bu durum övünç ve gurur kaynağıdır" dedi.
Dünyanın saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Londra merkezli Times Higher Education (THE), '2021 yılı Dünyanın En İyi Üniversiteleri' sıralaması sonuçları açıklandı. 93 ülkeden 1500 üniversiteyi içeren sıralamada Türkiye’den 43 üniversite listede yer aldı. Oxford, Stanford ve Harvard gibi üniversitelerinde yer aldığı listeye giren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi en yüksek puanını araştırma kategorisinde elde etti.
'KATEDECEK ÇOK YOLUMUZ VAR'
RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Londra merkezli Times Higher Education'nun yaptığı değerlendirmenin çok önemli olduğunu söyledi. Karaman, "2021 Dünya Üniversite Sıralaması listesi oluşturulurken sadece kriterleri sağlayan üniversiteler değerlendirmeye alınıyor ve RTEÜ de değerlendirmeye alınan üniversiteler arasında yer alma başarısı gösteriyor. Henüz daha kuruluşunun 14. yılında olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Times gibi saygın bir değerlendirme kuruluşunun dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında girme başarısı göstermesi RTEÜ ailesi için övünç ve gurur kaynağıdır. 43 Türk üniversiteden birisi olarak kendisinden yıllar önce kurulmuş olan pek çok köklü üniversiteyi de geride bırakıyor. Bu başarıda emeği geçen tüm RTEÜ ailesine teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan bu tablo bizler için çok önemli olmakla birlikte yeterli değildir, çünkü daha kat edecek çok yolumuz varö dedi. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Üniversite tanıtım videosundan okul detayları
-drone görüntüleri
-Öğrenci detayları
-Rektör Karaman Röportaj
-Muhabir anonsu (Arzu ERBAŞ )

HABER:Arzu ERBAŞ Kamera:Doğancan İLEK/RİZE ()

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:21
Güneş 05:09
Öğle 12:36
İkindi 16:32
Akşam 19:54
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31