banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

banner1357

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mehmet Acet'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Başkent Kulis'nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor

GÜNDEM 31.05.2020, 11:08 31.05.2020, 11:31 esra vural
357
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar
banner1353
banner1375

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mehmet Adet yönetimindeki Başkent Kulisi'ne katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Kalın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde.

KORONAVİRÜS SÜRECİ
Koronavirüs sürecinde uygulanan karantina döneminin nasıl geçtiğine ilişkin değerlendirme yapan İbrahim Kalın şunları söyledi:

"2,5 ayın ilk bir ayı Ramazan'dan önceydi. Bizim için çok yoğun geçti. Ramazan ile bereketlendiğin de söyleyebiliriz. Vakti biraz daha verimli kullanma imkanımız oldu. Çünkü Cumhurbaşkanımızı artık herkes tanıyor, biliyor, nasıl bir iş disiplinine sahip olduğu herkesin malumu. Burada da kendisi boş durmadı, hee ki devlet yönetiminde bir boşluk oluşması durumu söz konusu dahi olamaz. Devletin başı nereyse, devletin ofisi makamı orasıdır. Kendisi de fiziken buradaydı. İyi ki de bu düzeni burada kurduk. Çünkü Koronavirüs'le mücadelede hem bir devlet başkanının nasıl korunması gerektiğine dair çok güzel bir örnek sergilendi. Ama en az onun kadar önemli olarak da salgınla mücadelede, Türkiye tarihe geçecek bir mücadele sergiledi. Hamdolsun bunun neticelerini de hep birlikte gördük. Bugün yavaş yavaş normalleşme sürecine girmiş bulunuyoruz. Tabi Cumhurbaşkanımızla birlikte bizim de günlük mesaimiz, ritmimiz biraz değişti. Yüz yüze, bire bir, seyahat ederek, misafir kabul ederek ya da bir masanın etrafında toplanarak toplantı yapmak yerine bunların tamamına yakınını telefon ve video konferans yoluyla yaptık. Baktığınız zaman hemen ulusal hem de uluslararası düzeyde cumhurbaşkanımızın temaslarında bir azalma, gerileme olmadı. Buradan G20'ye, İslam İş birliği Teşkilatı üyeleriyle, Türki Cumhuriyetleri ülkeleriyle toplantılara katıldı. Ki kendisinin yaptığı onlarca telefon görüşmesi, ulusa sesleniş ve bakanlar kurullarını yaptı. Buralarda bir aksama gecikme yaşanmadı.

HALK İLE BULUŞMA
Sözcü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı ile yeniden bir ara gelmeyi özlediğini ifade ederek "İnsan tabi özlüyor. Ara ara tabiki insanımızla buluşmayı, kavuşmayı bire bir onlarla konuşmayı özledi. Nitekim son bir hafta on gndür yavaş yavaş çıkmaya başladık. Milletin Cumhurbaşkanımızı ne kadar özelediğini de gördük. Kendisinin o doğal iletişim dili üzerinden samimi olarak insanlarla nasıl bağ kurabildiğini bir kez daha gördük. 10 gün kadar önce Çam ve Sakura Hastanesinin açılışını yapmıştık. Çok sınırlıydı katılım anlamında. Evvelsi gün  Sancakete Feriha Öz Hastanesi ve ardından burada bazı programlarımız vardı. Vatanşla kurallar çerçevesinde teması oldu Cumhurbaşkanımızın. Orada bile ilişkinin ne kadar canlı olduğunu gördük. O da özlemiş insanlarımız ile bir araya gelmeyi. Belli bir mesafede olsa da insanımız ile temas kurmayı özlemiş Cumhurbaşkanımız." dedi.

SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI
Doktorlar, sağlık çalışanı ekipler çok iyi bir iş çıkardı. Koydukları kurallara herkes uydu, en başta Cumhurbaşkanımız uydu. Çünkü gördük bu virüsün şakası olmadığını, tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini. Dolayısıyla hem kendimizi korumak hem de vatandaşımıza örnek teşkil etmesi açısından Cumhurbaşkanımız da bu kurallara ttizlikle riayet etti, bundan sonra da etmeye devam edeceğiz. Bugün iki hastanenin açılışı var Yeşilköy ve Hamdıköy'de; bu açılışlarda da belli kurallar gözetiliyor kalabalık olmaması, testlerin yapılması, maske takılması gibi. Demokrasi ve Özgürlükler adasına gittiğimizde de orada da bu kurallara sıkı bir şekilde riayet ettik. Bundan sonra da zaten korona sonrası dünyada öğrenmek durumunda kaldığımız temel değerler bunlar. Bunları hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz. 

AYRINTILAR GELİYOR...
 

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03