banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Ali Ağa Ormanı Satın Almışsın Hayırlısı Olsun

Geçen haftanın en hareretli gündemi Fatih Ormanları'na ilişkin tartışma idi... Ormanın mesire alanına ilişkin ortaya çıkan 4 Kasım 2012 tarihli fiş, aslında fazla da bir söze gerek bırakmadı.

GÜNDEM 06.11.2012, 15:11 06.11.2012, 15:11
248
Ali Ağa Ormanı Satın Almışsın Hayırlısı Olsun
 Fatih Ormanları'nın rantiye haline getirildiği ve talan edildiğine ilişkin iddialar üzerine ilk açıklama Orman Bakanlığı'ndan gelmişti. Bakanlık, son günlerde bazı basın organlarında İstanbul Fatih Ormanı'nın Ağaoğlu Grubu'na konut projesi amaçlı tahsis edildiğine ilişkin haberlere yer verildiği belirtirerek, şu açıklamayı yapmıştı:

''Söz konusu grup tarafından yapılacak inşaat projesi, Fatih Ormanı sınırları dışında yer almaktadır. Fatih Ormanı'ndan herhangi bir tahsis söz konusu değildir. Ayrıca projenin tanıtım filminin, Bakanlığımız sorumluluk alanında yer alan Fatih Ormanı sınırları içinde çekilmesine dair Bakanlığımızdan alınmış bir müsaade de bulunmamaktadır.

Projenin web sitesinde, proje alanının kuzeyden Fatih Ormanı'na komşu olduğu ve ormanın kullanım haklarının grubun elinde bulundurulduğu ifadelerine yer verilmiştir.

Gerçeği yansıtmayan bu iddia, kamuoyunu ve vatandaşlarımızı yanıltmakta ayrıca Bakanlığımızın adı ticari maksatla hukuksuz şekilde kullanılmaktadır. Bu tür yanlış beyanlara itibar edilmemesi hususu basının ve kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.''

AĞAOĞLU'NDAN JET YANIT GELMİŞTİ

Bakanlığın açıklamasının ardından Ağaoğlu grubundan şu açıklama yapılmıştı:

"T.C Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 02.11.2012 tarihli basın açıklaması içeriğinde belirtilen aşağıdaki hususlar hakkında açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Son günlerde Maslak 1453 projesinin orman arazisi içerisinde olup olmadığı kamuoyunda tartışılmaktadır.

Bakanlıkça yapılan açıklamada projenin; Fatih Ormanı sınırları dışında yer aldığı açıkça beyan edilmiştir.

Halkın duyarlılık ile yaklaştığı inşaat sahasının orman sahası dışında kaldığı ve ormanla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmıştır.

Ancak Bakanlığın proje ile ilgili olmayıp, Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmadığı gibi hangi maksatla beyan edildiği de anlaşılamamıştır.

Fatih Ormanları’nın Park Orman olarak bilinen bölümü önce Borusan Grubu’na daha sonrasında Sn. Serdar Bilgili’ye ait olduğu bilinen Ege Turizm A.Ş.’ne tahsis edilmiştir.

Yine Fatih Ormanları’nın diğer bir bölümü mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009 tarih 09900 yevmiye nolu Beyoğlu 51. Noterliğince yapılan sözleşme kapsamında A.K.C Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ne tahsis edilmiştir.

Yine bakanlık açıklamasında projemizin kuzeyden Fatih Ormanlarının bir parçası olan Park Orman’a komşu olmadığı beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.

Grubumuzun hiçbir ticari faaliyetinde yasal çerçeve dışına çıkan uygulaması bulunmadığı gibi ayrıca ticari maksatla Orman Bakanlığı’nın adının da hiçbir mecrada kullanılmadığını açıkça kamuoyuna beyan ederiz.

Ancak, olumsuz yorumlara dayalı bakanlık açıklamalarının ne maksat taşıdığını anlayamadığımızı da belirtmek isteriz."

FAZLA SÖZE GEREK VAR MI?

Bu kadar uzun açıklamaların ardından yaşananlar ise "Bu kadar söze ne gerek vardı?" dedirtti. 4 Kasım 2012'de Fatih Ormanlarının mesire alanına girmek isteyen bir vatandaşa üzerinde "AKC Petrol ürünleri Sanayi ve Ticaret LTD ve ŞTİ Ağaoğlu MY WORLD Batı Ataşehir İstanbul" yazılı bir fiş verildi. 4 Kasım 2012 tarihli Maliye Bakanlığı kaşeli fişin altında ise Fatih Ormanı Mesire yeri otomobil 10 TL yazıyor...

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sözkonusu fiş sosyal medyada da altına şu not yazılarak paylaşıldı:

Fatih Ormanı objektif durum raporu :-)) Dün ormana girdim. Giriş serbest, araç için 10 TL ödeniyor. Fiş ekte. Fişte göreceğiniz gibi, Fatih Ormanı Ağaoğlu İşletmesi altında. Orman gerçekten kiralanmış, kiralamadık diyen bakanlık doğru söylemiyor. İnşaat ormanda değil, ormanın dışındaki, daha TEM'e doğru olan arazide olacak.

Ormana siteden geçiş olacak, orman içine de sitenin reklamda sözü verilen aktivite alanları yapılacak. İstedikleri zaman halka kapatabilirler. Bu durumda durum şunu gösteriyor: Ağaoğlu doğasever bir kişi değil, bir tüccar. Doğayı esas koruması gereken Bakanlık korumuyor. Projeye karşıyız ama esas karşı durmamız gereken, bu zihniyet...


Kaynak: İsmail Gıyasoğlu/Haber365 
Yorumlar (0)