banner1313

banner1300

banner1334

Yüz binlerce vatandaş akın ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir hafta önce açıkladığı Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 67 ilde 140 proje ile başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut projesine olan talep artıyor.

GÜNCEL 14.03.2019, 10:34
Yüz binlerce vatandaş akın ediyor

6 Mart’ta taleplerin toplanmaya başladığı konutlarla ilgili bilgi almak ve şehirlerindeki projelere talep oluşturmak isteyen vatandaşlar, TOKİ’nin internet sitesinde yoğunluk oluşturuyor. Yoğunluktan dolayı siteye erişim ve başvuru bilgilendirme formuna ulaşmanın bile uzun zaman aldığı belirtildi.

YOĞUN TALER VAR

Vatandaşların yoğun talep gösterdiği konutların yüzde 64’ün alt gelir grubu için oluşturulan 2+1 konutlar oluşturuyor. Kalan yüzde 36’sı ise orta gelir grubuna hitap eden 3+1 konutlardan meydana geliyor. 3 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutlar, yatay mimari esas alınarak hayata geçirilicek.

MÜRACAATLAR BANKALARA

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri için 15-19 Nisan, en az yüzde 40 engelliler için 8-12 Nisan, emekliler için 25 Mart-5 Nisan, diğer başvurular için ise 6-22 Mart tarihleri belirlendi.

Bilgi almak için TOKİ’nin internet sitesinde yoğunluk yaratan vatandaşlar, aynı yoğunluğu bankalarda da yaşatıyor. 

ÖN KAYIT ÖDEMESİ ZORUNLULUĞU

Vatandaşların başvuru için talep toplama işlemlerini yapan Ziraat ve Halk Bankası şubelerine giderek, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1.000 lira ön kayıt ödemesi yapması gerektiği ifade edildi.

Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘hak sahibi belirleme’ kurası çekileceği, kura sonucunda ev sahibi olanlardan peşinat tahsil edilerek, taksit ödemeleri ev teslimini takip eden ayda başlayacağı ifade edildi. Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabileceği bildiridli

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR İSE ŞÖYLE:

- TC vatandaşı olmak.

- 2+1 konutlara başvuracakların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak.

- TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak.

- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı evi olmamak.

- Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!