banner1313

banner1300

banner1334

Yargıtay'dan flaş güvenlik kamerası kararı!

Yargıtay'dan flaş bir güvenlik kamerası kararı geldi. Güvenlik kameralarının komşu evinin penceresini ve avlusunu görecek şekilde konumlandırılamayacağına hükmetti.

GÜNCEL 03.03.2019, 12:48
Yargıtay'dan flaş güvenlik kamerası kararı!

2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran bir vatandaş, komşusunun dairesine taktırdığı güvenlik kamerasının açısının kendi evinin penceresi ve avlusunu görüntülediğini iddia etti. 
Davacı vatandaş, üst katta oturan davalının evin girişine, avlusuna, merdiven bölümüne ve balkonuna kamera koyduğunu ifade etti. Komşu, kameraların kendi evinin giriş kapısı ve pencerelerine yöneltilerek kayıt işlemi gerçekleştirildiğini, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğine değinerek, kameraların kaldırılmasına karar verilmesini istedi. Mahkemede savunma yapan davalı komşu ise kameraları güvenlik için taktırdığını, davanın reddini talep etti.

GÜVENLİK KAMERASI KOMŞUNUN EVİNİ GÖRECEK ŞEKİLDE TAKILAMAZ

Mahkeme, davanın kabulüne ve müdahalenin önlenmesine, bilirkişi raporunda yerleri ifade edilen 2, 3, 4, 5 numaralı kameraların kal’ine (sökülmesine) hükmetti. Hüküm, davalı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Daire, mahkeme kararında kanuna aykırılık görülmediğine değinerek kararın onanmasına hükmetti. Bu kararla beraber güvenlik maksadıyla takılan kameralar, açıları komşunun evini görmeyecek şekilde takılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!