banner1365

banner1345

Yağış miktarının yüzde 47 azaldığı Samsun'da nisan yağmurları bekleniyor

banner1357

Bu sene hava sıcaklığı ve yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesi sonrası tarım alanlarında yaşanabilecek kuraklıkla ilgili illerdeki gıda tarım ve hayvancılık il müdürlükleri bir takım önlemler almaya başladı. Söz konusu...

GÜNCEL 14.04.2014, 17:07
Yağış miktarının yüzde 47 azaldığı Samsun'da nisan yağmurları bekleniyor
banner1353
Bu sene hava sıcaklığı ve yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesi sonrası tarım alanlarında yaşanabilecek kuraklıkla ilgili illerdeki gıda tarım ve hayvancılık il müdürlükleri bir takım önlemler almaya başladı.

Söz konusu kuraklığın, il genelinde de etkisinin görüldüğünü belirten Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, şehirde yağış miktarında mevsim normallerine göre yüzde 47,3 oranında bir azalma olduğunu tespit edildiğini söyledi. Bakanlar kurulu kararı ile 'Tarımsal Kuraklıkla Mücadele ile Kuraklık Yönetimi Çalışmalarına İlişkin Usul ve Esaslar' hakkında çıkan karar gereğince Samsun’da oluşturulan Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi üyeleri, Vali Yardımcısı Haluk Şimşek başkanlığında toplandı.

İl Tarım Müdürlüğü binasında gerçekleşen toplantıda Samsun'un, Ocak-Şubat-Mart 2014 dönemi meteorolojik verileri, su rezervlerinin ve tarım alanlarının mevcut durumları değerlendirildi. Toplantı sonrası açıklama yapan Kadir Güven, “Samsun ilinde tarımsal kuraklık tehlikesinden henüz söz edemeyiz. Bunun için nisan ve mayıs ayları yağışlarının önemle takip edilmesi gerekiyor. Meteorolojik verilere bakıldığında, Samsun’da yağış miktarında mevsim normallerine göre yüzde 47,3 oranında bir düşüklüğün olduğu, sıcaklıkların 2013-2014 tarım yılında Mart-2014 tarihi itibari ile ilk 6 aylık döneminde mevsim normallerine göre ortalama 0.7 derece daha sıcak geçtiği, bahar yağışlarının normalleri civarında seyredeceğini beklediğimizden, tarımsal açıdan kuraklık riskinin ‘hidrolojik kuraklık’ kadar tehlike arz etmediğini söyleyebiliriz. Fakat tedbiri elden bırakmayıp, gerekli önlemlerin şimdiden alınmasının gerekli olduğunun da altını çizmek istiyorum.” dedi.
Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16