banner1365

banner1345

"Ukrayna’daki olaylar Kırımoğlu’na verilecek Cumhuriyet Nişanı’nı geciktirdi"

banner1357

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Kırım Tatarların efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Cumhuriyet Nişanı verildi. Gül, nişanı iki yıl önce vermeyi düşündüklerini ancak Ukrayna’da yaşanan gerginliğin tevdi törenini...

GÜNCEL 15.04.2014, 13:07
banner1353
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Kırım Tatarların efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Cumhuriyet Nişanı verildi. Gül, nişanı iki yıl önce vermeyi düşündüklerini ancak Ukrayna’da yaşanan gerginliğin tevdi törenini geciktirdiğini kaydetti.

Tüm hayatını Kırım Tatarların var oluş mücadelesine adayan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Çankaya Köşkü’nde düzenlenen bir törenle Cumhuriyet Nişanı ve beratı takdim edildi. Cumhuriyet Nişanı'nı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden alan Kırımoğlu, Türkiye’yi ülkesini zor durumda yalnız bırakmadığı için teşekkür etti. Hayatının 15 yılını hapis ya da sürgünde geçiren Kırımoğlu, ‘‘Maalesef asırlar geçse de Rusya’nın siyaseti hiç değişmedi. Ukrayna’nın zor durumundan faydalanarak bizim topraklarımızı işgal etti.’’ dedi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Tatarların ‘Milli Kahramanı’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Gül, tevcih edilen Cumhuriyet Nişanı'nın Türkiye’de devlet adamlarına verilen en üst nişan olduğunun altını çizdi. Nişan’ın Kırımoğlu’na aslında iki sene önce vermeyi düşündüklerini kaydeden Gül, ‘‘Dışişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu gerekli çalışmaları yaptı, şüphesiz ki bunlar belli bir zaman aldı. Geçen sene bitirdiğimizde Ukrayna’da ilk olaylar ortaya çıktı. Onun üzerine ‘biraz bekleyelim, ortalık sakinleşsin ve ona göre bu nişanı tevdi edelim’ diye düşündük. Ama daha sonra görüldü ki, bu olaylar geçici değil. Bunun üzerine bu nişanı sahibine vermenin zamanının geldiği kanaatine vardık.’’ şeklinde konuştu.

‘ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR’

Cumhurbaşkanı Gül, Tatarların öz yurtlarda sürgünlerle azınlık durumuna düştüklerine dikkat çekerek ‘‘Sayın Kırımoğlu’nun hayatı adeta Kırım halkının çektiği çilelerin kısa bir özetidir. Davası kutlu, azmi samimi olunca çekilen çileler elbette karşılıksız kalmamıştır. Kırım Tatarları anavatanlarından atılamayacaklarını tüm dünyaya ispatlamışlardır. Sayın Kırımoğlu’nun liderliğindeki bu özgürlük mücadelesi tarihe altın harflerle kazınmıştır.’’ sözlerine yer verdi. Tatar halkının Kırımoğlu’nun etrafında kenetlenerek geleceklerini birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket edeceklerine inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, ‘‘Temennimiz, bu zorlu günlerin diyalog, karşılıklı saygı ve anlayış temelinde atılacak adımlarla geride bırakılmasıdır.’’ dedi.

‘ASIRLAR GEÇSE DE RUSYA’NIN SİYASETİ HİÇ DEĞİŞMEDİ’

Bir dönem Kırım Tatar Milli Meclisi'ne başkanlık yapan ve halen Ukrayna Parlamentosu’nda milletvekilliği yapan Kırımoğlu, ise Nişan tevdi töreninde yaptığı teşekkür konuşmasında 70 yıldan sonra ülke topraklarının yeniden Rusya tanklarının işgali altında olduğunu ifade ederek ‘‘Kırım bugün çok zor durumda. Maalesef asırlar geçse de Rusya’nın siyaseti hiç değişmedi. Ukrayna’nın zor durumundan faydalanarak bizim topraklarımızı işgal etti. Hukuksuz olarak Kırım’ı kendi topraklarına ilhak etti.’’ şeklinde konuştu. İşgalin en kısa sürede sona ermesini ümit ettiğini ifade eden Kırımoğlu, Türkiye’nin Ukrayna ve halkının zor günlerinde tarafsız kalmayarak yardım elini uzatmasından dolayı şükranlarını dile getirdi. Kırımoğlu, kendisine tevdi edilen Cumhuriyet Nişan ve beratı Türkiye’nin Kırım halkına verdiği manevi destek olarak kabul ettiğini ifade etti.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDEKİ TÖRENE ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Kırım Tatarların efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na tevdi edilen Cumhuriyet Nişanı ve beratı töreninde Hayrünnisa Gül ve Kırımoğlu’nun eşi Safinar Cemieva’nın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Emrullah İşler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’la birlikte aralarında Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi başta olmak üzer yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Çankaya Köşkü’ndeki nişan tevdi töreni, aile fotoğrafı çekilmesinin ardından Kırımoğlu onuruna verilen resepsiyonla devam etti.
Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16