banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

TÜSİAD Başkanı İstifa Etti

Muharrem Yılmaz TÜSİAD başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

GÜNCEL 04.06.2014, 16:06 04.06.2014, 16:14
156

Muharrem Yılmaz, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.


TÜSİAD Başkanı Muharem Yılmaz, başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı. Aynı zamanda Sütaş'ın patronu olan Yılmaz, şirketteki 18 çalışanın sendikaya üye olduğu gerekçesiyle işinden atıldığı ve işten atılan işçilerin eylem yapmak istedikleri alana 13 ton gübre döktürdüğü iddialarıyla ilgili acil bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, TÜSİAD'dan istifasını bu toplantıda açıkladı. Bugün bazı basın organlarında Sütaş'ın işten atılan çalışanların eylem yapmasına izin vermemek için eylem alanına 13 ton gübre döktürdüğü haberi yer almıştı.

Yılmaz, "Sütaş ile ilgili iddiaların TÜSİAD'a zarar vermesine izin veremem. Yazılı basında yer alan haberler ile TÜSİAD istismar edildi. TÜSİAD'ın itibarı çok önemli bir emanet, zarar gelmesini istemedim. Sütaş'ta sendikal çalışmaları hızlandıracağım. Sendika üyeliği nedeni ile işine son verilen var ise gereğini yapacağım. Sütaş'ta sendikaya karşı herhangi bir yönetici yoktur. Benim üzerimden TÜSİAD'ı yıpratma operasyonu yapılıyor" dedi.

Yılmaz, gübre olayı ile ilgili olarak da "Gübre olayı tatil günü kimsenin olmadığı bir günde çevre düzenlemesi olarak yapıldı. Bir kasıt olsa önce ben cezalandırırım" ifadelerini kullandı.

Muharrem Yılmaz, TÜSİD'ın istifa eden ilk başkanı oldu. Muharrem Yılmaz istifa ettiğini açıklamasının sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz "Herhangi bir baskıya maruz kaldınız mı?" şeklindeki bir soruya görev süresi boyunca üstüne düşenleri yerine getirmeye çalıştığını belirterek "Hiçbir TÜSİAD başkanı baskı nedeniyle istifa etmez" dedi.

MUHARREM YILMAZ KİMDİR?

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'inde iktisat dalında yüksek öğrenimini tamamlayan Maharrem Yılmaz, babası Sadık Yılmaz'ın 1975'te kurduğu Sütaş'ın 1989'da genel müdürü ve 2005'te yönetim kurulu başkanı oldu. Yılmaz, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin 17 Ocak 2013'de ise gerçekleştirilen 43'üncü olağan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığı görevini Ümit Boyner'den devralmıştı. 
Yorumlar (0)