banner1365

banner1345

Türkiye'de ilk! Yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor

banner1357

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan "Yargıda Hedef Süre" uygulaması kapsamında Türkiye'de ilk kez dava ve soruşturmalara ilişkin belirlenen süreler taraflara bildirilecek.

GÜNCEL 19.12.2018, 13:07
Türkiye'de ilk! Yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor
banner1353

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün talimatıyla Strateji Geliştirme  Başkanlığı, Türkiye'de yargıya olan güveni güçlendirmek, mahkeme ve savcılıkların  verimliliğini artırmak, tarafların davaların, soruşturmaların ne zaman  sonuçlandırılacağını öngörmelerini sağlamak amacıyla "Yargıda Hedef Süre"  uygulamasına yönelik çeşitli çalışmalar yürüttü.

Çalışmalar kapsamında her bir dava ve soruşturma türü için hedef  süreler belirlendi. Bu süreler Cumhuriyet başsavcılıklarına, mahkemelere  bildirildi. Uygulama çerçevesinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP)  düzenlemeler yapıldı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Bakan Gül'ün onayıyla, yeni  adli yılla birlikte 3 Eylül 2018'de adliyelerde "Yargıda  Hedef Süre" uygulaması  başlatıldı.

Bugüne kadar geçen sürede hedef sürelerin yargı makamlarına  iletilmesi, uygulamanın sorunsuz şekilde hayata geçirilmesi sağlandı.

Bakanlık, dava ve soruşturmalara yönelik belirlenen hedef sürelerin 1  Ocak 2019'dan itibaren taraflara bildirilmesi için de gerçekleştirdiği  çalışmaları tamamladı.

"Destek" vurgusu

Hedef süreler, aralarında davalıların, davacıların, şikayetçilerin,  suçtan zarar görenlerin, müdafilerin de bulunduğu taraflara soruşturma ve  kovuşturma aşamalarında hazırlanan belgelerle bildirilecek.

Soruşturmaların, davaların sonuçlandırılacağı tarihleri öngören hedef  sürelerin yer alacağı belgelerde, "Bu hedefin gerçekleştirilmesinde tarafların ve  avukatların katkı ve desteği büyük önem arz etmektedir. Taraflardan kaynaklanan  sebeplerden meydana gelen gecikmelerin hedef sürenin hesabında dikkate alınmadığı  da göz önünde bulundurularak, bu hususlara hassasiyet göstermenizi rica ederiz."  notu da bulunuyor.

Böylece, tarafların yargılama, soruşturma süreçlerine hem katılımları  hem de destek vermeleri sağlanacak.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:22
Güneş 06:48
Öğle 12:24
İkindi 15:21
Akşam 17:51
Yatsı 19:11