banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Tunceliler, beklentilerinin karşılanmadığını düşünüyor

banner1357

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan 'En mutsuz olan il Tunceli' değerlendirmesine Tuncelilerden destek geldi.Tunceli’nin tarih boyunca yaşadığı travmaların hayatlarını olumsuz etkilediğini belirten...

GÜNCEL 15.04.2014, 12:40
Tunceliler, beklentilerinin karşılanmadığını düşünüyor
banner1353
banner1375
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan 'En mutsuz olan il Tunceli' değerlendirmesine Tuncelilerden destek geldi.

Tunceli’nin tarih boyunca yaşadığı travmaların hayatlarını olumsuz etkilediğini belirten vatandaşlar, siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda beklentilerinin karşılanmadığı için mutsuz olduklarını düşünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2013 yılına ilişkin 'İl Düzeyinde Yaşam Memnuniyeti Araştırması' sonuçları Tunceli’nin en mutsuz il olduğunu gösterdi. TÜİK tarafından 2013 yılına ait 'İl Düzeyinde Yaşam Memnuniyeti Araştırması' sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu il, yüzde 77,7 ile Sinop olurken en mutsuz il yüzde 42 ile Tunceli oldu.

Tuncelililerin büyük bölümü anket sonuçlarının doğru olduğunu belirtirken, mutsuzluklarında 1938 yılında yaşanan olaylar, bölgede uzun sürede devam eden çatışmalı ortam ile Alevi kimliklerinin önemli etken olduğunu düşünüyor. Tunceli’nin yaşadığı travmaların ardından kendini var etmeye çalıştığını ifade eden Belgesel Yapımcısı Belgin Cengiz, “1938-1994 arada 1980 siyasi süreçlerinin etkisi. Alevi inancına sahip olması, egemen olanla sürekli çatışma durumuna düşmesi, gelirdeki düşüş, istihdam eksikliği yatırımların yeterince yapılmaması, üvey evlat muamelesi görmesi, muhafazakarlığın dışında azınlıkta pozisyon alması gibi sebepler bu bölgenin insanını en mutsuz insan haline getiriyor.” dedi.

Kemal Özer isimli esnaf, işsizlik, yoksulluk ve göç olaylarının mutsuzlukta önemli bir etken olduğunu belirtirken, Malik Kaya isimli fotoğraf sanatçısı, zamanla insan yüzlerinin bile değiştiğini söylüyor. Kaya, “Eskiden belki insanlar yoksuldu ama mutluydular. Şimdi maalesef bunu göremiyoruz. Bunun çok sebepleri vardır. Bölgemizde yaşanan çatışmaları da ekleyebiliriz. Benim mutsuzluğumu sorarsanız insanların mutsuzluğu beni mutsuz ediyor.” ifadesini kullandı.

Nadir de olsa anket sonuçlarının yanlış olduğuna inanan Tuncelililer de var. Bunlardan biriÖzgür Elcan isimli esnaf. Elcan, “İlimde yaşamaktan çok mutluyum. Anketi yapanlar yanlış yapmışlar. Ben çok mutluyum.” diye belirtti.

“SOSYAL, SİYASAL VE EKONOMİK ANLAMDAKİ BEKLENTİLER KARŞILANMADI”

Tunceli Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabit Menteşe, TÜİK verilerini normal karşıladığını dile getirerek, “Çünkü bakıldığı zaman Tunceli halkının kamu hizmetleri başta olmak üzere diğer bütün hizmet alanlarından yeterince faydalanmadığını, bunların kendisinin mutluluğuna yansımadığını söyleyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Tunceli’de sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik; bireysel tüm beklentileri karşılayabilecek kamusal nitelikli hizmette problem olduğunu ifade eden Menteşe, şunları söyledi: “Bana öyle geliyor ki hizmet ile sistemin kendisini algılayışı arasında bağlantı kuruyor. Bir yerde Tunceli, Dersim halkı sistem tarafından dışlanma, ötekileştirme ve sahipsizlik nedeniyle kendini mutsuz hissediyor.”

Yrd. Doç. Dr. Sabit Menteşe, Gezi olayları ile Berkin Elvan’ın ölümünün ardından kentte gösterilen yüksek düzeyli tepkiyi de dışlanmışlığın dışavurumu olarak değerlendirdi.
Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40