banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Özel Toros Sema Okulu 'Radyasyonu Engelleme Projesi' ile Türkiye birincisi oldu

banner1357

Özel Sema Toros Ortaokulu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Bu Benim Eserim' kaspamında hazırladığı 'Özel Karışımlı Çamurdan Gelen, Radyosyon Engelleme Harcı' projesi Türkiye...

GÜNCEL 14.04.2014, 18:30
Özel Toros Sema Okulu 'Radyasyonu Engelleme Projesi' ile Türkiye birincisi oldu
banner1353
banner1375
Özel Sema Toros Ortaokulu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Bu Benim Eserim' kaspamında hazırladığı 'Özel Karışımlı Çamurdan Gelen, Radyosyon Engelleme Harcı' projesi Türkiye birincisi oldu.

Antalya, Burdur, Denizli, Konya ve Isparta illerinden bin 9 proje sunuldu. Isparta'da yapılan elemelerde Manavgat'ta Özel Toros Sema Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Göktan Özturan ile proje danışmanı Mehmet Yılmaz'ın hazırladığı 'Özel Karışımlı Çamurdan Gelen, Radyasyon Engelleme Harcı' projesi en yüksek puanla birinci seçildi. Projenin hedefinin özel hazırlanmış harç sayesinde insan yaşam alanlarının radyasyondan korumak olduğu belirtildi.

Okulun fen bilgisi öğretmeni ve proje danışmanı Mehmet Yılmaz, öğrencisi Göktan Özturan'la birlikte birinci geldikleri proje hakkında bilgilendirme yaptı. Projelerinin önümüzdeki günlerde TÜBİTAK tarafından Ankara'da sergileneceğini belirten öğretmen Yılmaz, radyasyondan koruyan harç içeriğinin bir kilogram kalsit, bir kilogram tutkal, 400 gram saf tuz, 400 gram Bor, bir kilogram parçalanmış istiridye, midye kabuğu ve tutkal olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında öğrencisi Göktan Özturan'ın hazırladığı harçtan korunaklı minyatür ev yaptığını belirten Yılmaz, özel harçtan yapılan ev ve evin alt kısmına yaptıkları çekmece sistemiyle radyasyonun insan yaşam alanlarının etkileri üzerine değerlendirme yaptıklarını söyledi. Yılmaz, "Öğrencimizin özel harçtan yaptığımız ev içine cep telefonu koyduğumuzda radyasyonun yayımını kırdığını gördük. Çoğu zaman aileler, evde yatarken yastıklarının yanına cep telefonlarını koyuyor. Bu yanlış bir uygulama. Özel harçtan yaptığımız ev içine koyduğumuz cep telefonu radyasyon yayımı duruyor. Projemizin gayesi insanları radyasyonun etkilerinden korumak." diye konuştu.

Projeyi hazırlayan öğrenci Göktan Özturan, proje kapsamında radyasyonun olumsuz etkilerini bitkiler üzerinde de gözlemlediklerini söyledi. Normal beton harcı ile sıvanan evde yetişen fasulye ile özel karışımlı sıvanan fasulyenin yetişmesinin farklı olduğunu anlatan Özturan, radyasyondan korunmalı evde bulunan fasulyenin normal betondan yapılamayana göre kat kat daha hızlı büyüdüğünü kaydetti.

Okul Müdürü Hüsamettin Önder de yaptığı açıklamada, hazırladıkları proje ile okullarına Türkiye birinciliği kazandıran öğrenci ve öğretmenlerini canı gönülden tebrik ettiğini ifade etti.


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 05:43
Güneş 07:08
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:27
Yatsı 19:47