banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Önlenebilir risk faktörleriyle kalbinizi koruma altına alın

banner1357

Gaziantep Sağlık Müdürü Prof.Dr. Metin Karakök, önlenebilir risk faktörleriyle kalbin koruma altına alınarak, olası kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasının ve ilerlemesinin önüne geçilebileceğini söyledi. Karakök, Kalp Haftası...

GÜNCEL 15.04.2014, 13:15
17
Önlenebilir risk faktörleriyle kalbinizi koruma altına alın
banner1353
banner1375
Gaziantep Sağlık Müdürü Prof.Dr. Metin Karakök, önlenebilir risk faktörleriyle kalbin koruma altına alınarak, olası kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasının ve ilerlemesinin önüne geçilebileceğini söyledi.

Karakök, Kalp Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kalp damar hastalıklarının, koruyucu bir takım önlemler ile önüne geçilebilecekken, toplum olarak hala bunun farkına varılmadığının altını çizen Karakök, “Yaş, cins, aile öyküsü gibi değiştirilemez risk faktörlerinden çok, değiştirebilir risk faktörlerinin önüne geçebilmek kalp damar hastalıklarından korunmanın en önemli yöntemlerinden biridir.” dedi. Kalp damar hastalıklarının, soğuk algınlığı, grip gibi geçici ve iyileştiği zaman arkasında iz bırakmayan hastalıklar olmadığına dikkat çeken Karakök, “Hastalık geliştiği zaman devamlı ilerlemeye ve problem çıkarmaya eğilimlidir. Bu nedenle bu risk faktörleriyle mücadele, hastalığın ortaya çıkışını önlemesi, hastalık gelişenlerde ise hastalığın ilerleme hızının yavaşlatılması hatta durdurulmasını sağladığından dolayı son derece önemlidir. Dolayısıyla kalp damar hastalıkları ile mücadele, değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadele demektir.” ifadelerini kullandı.

Değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Karakök, bunları şöyle açıkladı: “Risk faktörlerinden, yaş, cins ve aile öyküsünü değiştirmek mümkün değilken, diğer faktörlerle mücadele edilmesi bizim elimizdedir. Doktorunuz size bu konuda yol gösterecektir. Sigara mutlaka bırakılmalı, hipertansiyon kontrol altına alınmalı, şeker hastalığında şeker normal sınırlarda tutulmalı, egzersiz yapılmalı, kolesterol yüksekliğinde ise mutlaka diyet yapılmalı, ayrıca doktorunuz ilaç öneriyorsa kullanılmalıdır.”

KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN

Kalp sağlığı için sigaranın bırakılması gerektiğine vurgu yapan Karakök, “Eğer sigara içiyorsanız, kalbiniz, aileniz ve ülkeniz için sigarayı bırakın. Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrıca direkt olarak akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sağlıklı beslenme konusunda kesin kararınızı verin. Çoğunlukla sebze ve meyveye dayalı, tuz tüketiminin az olduğu, kolesterolden uzak bir diyet uygulayın. Bu konuda sadece güvenilir kaynakların bilgilerine itibar edin.” tavsiyesinde bulundu.

Hareketsiz yaşamdan uzak durulması gerektiğine değinen Karakök, şu uyarıları yaptı: "Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, ‘spor’ kelimesi ile eş anlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.”
Yorumlar (0)
banner1474
27°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:06
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:02