banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Önce vurdu sonra çöp kamyonuna attı

banner1357

Sokak köpeklerini uyuşturucu iğneyle vuran ardından da çöp kamyonuna atan belediye görevlileri, hayvanseverelri ayağa kaldırdı. Belediye başkanı "Gereken soruşturma açılmış, idari ve hukuki işlem yapılmıştır" ifadesinde bulundu.

GÜNCEL 12.02.2019, 14:38
Önce vurdu sonra çöp kamyonuna attı
banner1353
banner1375

7 Şubat'ta, Isparta'ya bağlı Kuleönü beldesinde meydana gelen olayda  edinilen bilgilere göre Kuleönü Belediyesi Temizlik İşleri ekiplerinin, evin ahırına kaçan köpeği uyuşturucu tüfekle vurmalarının ardından yerde sürükleyip, çöp kamyonuna atarak, götürdüğüne dair görüntüler, sosyal medyada gündem oldu. Görüntüleri sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşan Isparta Hayvan Koruma Derneği üyeleri, olayla alakalı olarak savcılığa da suç duyurusunda bulundu. 

'KÖPEĞİ ÇÖPLÜKTE BULAMADIK'

Isparta Hayvan Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Sabri Kocabaş, beraberindeki ekiple kendilerine gelen ihbarı değerlendirmek için bölgeye gittiklerini, güvenlik kamerası görüntülerini izledikten ve detaylı araştırma gerçekleştirmelerinin ardından savcılığa şikayette bulunduklarını ifade etti. Kocabaş, "Köpeğe önce uyuşturucu iğne atılıyor daha sonra sürükleyerek, çöp kamyonuna atıyorlar. Çöp kamyonunda presliyorlar.

Çöplüğe gittik ama köpeği bulamadık. Sadece tek vurulan hayvan olmadığını ve 1 haftadır yapıldığını öğrendik. Oradaki vatandaşlar genelde geceleri vurulduğunu söylüyor. Biz de olayın yakın takipçisiyiz. Barınağı olmayan belediyelerde gizlice benzer katliamlar yapılıyor. Belediyeler ceza kapsamına alınmadığı ve görevini yapmadığı sürece bu görüntüleri görmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

İDARİ VE HUKUKİ İŞLEM YAPILDI

Kuleönü Belediye Başkanı Sezai Çakır ise olayla alakalı yayımladığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde kasabamızda yaşanan, gerekçesi ne olursa olsun hiçbir şartta kabul edilemeyecek bir olay ile ilgili kamuoyunu bilgilendirerek böylesi kötü bir olayda bile menfaat beklentisi içinde olanların gerçek yüzlerini herkesin görmesini sağlamak için açıklama gereğini duyuyorum. Bir toplantı için il dışında olduğum bir günde belediyemize bir şikayet gelmiş ve sokakta çocuklara saldıran bir köpek olduğu bildirilmiştir. Belediye görevlileri köpekleri uyuşturucu ile etkisiz hale getirip gereken müdahaleyi yaparken görüntülerde göründüğü gibi çok dikkatsiz ve içimizi yakan bir görüntüye sebep olmuşlardır. Hangi sebeple olursa olsun bu olayı duyar duymaz gereken soruşturma açılmış, idari ve hukuki işlem yapılmıştır."

'GÖRÜNTÜLERİN YAYINLANMAMASI KARŞILIĞINDA TALEPTE BULUNDULAR'

Güvenlik kamerası görüntülerini servis edenler hakkında da şikayette bulunacağını ifade eden Başkan Çakır, "Şunu da belirtmek isterim ki bu görüntüleri servis eden kişinin maalesef niyeti bu olayı ortaya çıkarmak ve suçlularla ilgili gerekenin yapılması değildir. Bu görüntülerin yayınlanmaması karşılığında bizden talepte bulunmaları da bizi üzmüştür.

Şiddetle reddettiğim bu çirkin teklif için de gereken hukuki işlem yapılacaktır. Bizleri derinden üzen bu kötü muameleye maruz kalan köpeğimizin sağlık durumu iyi ve şu anda Isparta Belediyemize ait hayvan barınağında gözetim altındadır. Üzüntülerimi belirtirken, bir kez daha suçlusu kim olursa olsun kasabamızda yaşanan bu olaydan dolayı herkesten özür diliyorum" dedi. 

Yorumlar (0)