banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Okullar artık onlara emanet!..

banner1357

İçişleri Bakanblığı'nın başlattığı 'Güvenli Okul Güvenli Gelecek' projesi kapmasında kırklareli'nde bir çok okulun güvenliğini kadın güvenlik görevlileri yapıyor.

GÜNCEL 14.11.2018, 12:01
Okullar artık onlara emanet!..
banner1353
banner1375

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla geçen yıl başlayan ve  bu yıl da devam eden proje çerçevesinde, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında  36 güvenlik görevlisi istihdam edildi. Kırklareli'nde istihdam edilen 36 güvenlik görevlisinin 24'ü ise kadınlardan seçildi. Okulların emanet edildiği kadın güvenlik görevlileri, sabahın erken  saatlerinde görevli oldukları okullara gelerek, önce okulun içini, daha sonra da  çevresini kontrol ediyor. Öğrencilerin gelişinden okuldan çıktıkları zamana kadar herhangi bir  olumsuzluk yaşanmaması için çaba gösteren güvenlik görevlileri, okul çevresinde  gördükleri olumsuzlukları başta emniyet müdürlüğü olmak üzere gerekli yerlere  iletiyor. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, yaptığı açıklamada,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatlarıyla başlayan uygulamanın tüm  okullarda devam ettiğini söyledi. Türkiye'deki tüm okullarda gerek özel güvenlik gerek ise kolluk  güçlerince önlemler alındığını ifade eden Bilgin, Kırklareli'nde de polis ve TYP  kapsamında güvenlik görevlilerinin okullarda görev yaptığını aktardı. Kentteki okullarda özellikle kadın güvenlik görevlisi sayısının daha  fazla olduğuna dikkati çeken Bilgin, "Bu konuda özellikle kadınların seçilmesinin  nedeni, hem çocuklarla iletişim açısından hem de çocukların içerisinde  bulundukları ruh halini anlamaları açısındandır. Bu nedenle kadın güvenlik  görevlilerimizin sayısı daha fazla. İlimiz başta olmak üzere çok ciddi bir  güvenlik sorunu da giderilmiştir. Uyuşturucu kullanımı ve diğer güvenlik  zafiyetleri konusunda da başarılar elde edilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"GÖZÜM ÇOCUKLARIN ÜZERİNDE"
Cumhuriyet Ortaokulu'nda güvenlik görevlisi olarak görev yapan Esen  Ünsal (38) görevinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Okullarda özellikle kadın güvenlik görevlileri bulunmasının önemli  olduğunu belirten Ünsal, kadınların erkeklere göre işlerine daha titiz  yaklaştıklarını anlattı. Okulda güvenlik görevlisi olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu ifade  eden Ünsal, "Öğrencileri içeriden veya dışarıdan gelebilecek her türlü  tehlikelerden korumak için biz buradayız. Bizim gözümüz öğrenci, öğretmen, veli,  okulda tüm personelin üzerinde oluyor. Her türlü tehlikeyi hissetmemiz ve  görmemiz gerekiyor ki ona göre tedbir alalım. Biz görevimizi ne kadar titizlikle  yaparsak velilerin de içi o kadar rahat ediyor." diye konuştu. Ünsal, Kırklareli'nin ve okullarının güvenli olduğuna işaret ederek,  "Biz yine de tedbiri elden bırakmıyoruz. Öğrencilerimize en iyi şekilde hizmet  ediyoruz. Öğrencilerimizi canım pahasına korumaya hazırım. Bu işin sorumluğunu ve  ciddiyetini bildiğim için zaten buradayım." dedi. Velilerin de okulda kadın güvenlik görevlisi gördüklerinde çok memnun  olduklarını belirten Ünsal, her kadında annelik duygusu olduğu için okullarda  kadın güvenlik görevlisi olmasının daha iyi olduğunu dile getirdi. Ünsal, öğrencilerle çok yakın temas halinde olduklarını anlatarak,  "Her şeyi gelip bana soruyorlar. Gözümün üstlerinde olduğunun bilinciyle hareket  ediyorlar." ifadelerini kullandı.

"ÖĞRENCİLERİ KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARDAN KORUYORUM"
Hamdi Helvacıoğlu İlkokulu'nun güvenlik görevlisi Çiğdem Atlı ise  kendisinin de anne olduğunu belirterek, sorumluluğunu bilerek hareket ettiğini  söyledi. Zorlanmadan görevini yerine getirdiğine dikkati çeken Atlı, çocukları  korumak ve kollamaktan gurur duyduğunu anlattı. Atlı, okulda görev yapmanın çok güzel bir duygu olduğunu kaydederek,  "Öğrencileri kötü niyetli insanlardan koruyorum. İşinizi severek yaparsanız  hiçbir problem olmuyor. Ben, çocukları ve okulu seviyorum. Onları anlayarak,  görev yapıyorum. Şüpheli gördüğüm kişileri hemen emniyet güçlerine bildiriyorum."  şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:47
Öğle 12:52
İkindi 15:23
Akşam 17:47
Yatsı 19:10