ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne müdahale: 25 gözaltı, bir yaralı

ODTÜ’de düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polisin biber gazlı müdahalesi sonucu 25 kişinin gözaltına alındığı, bir öğrencinin ise polis tarafından atılan plastik mermi ile başından yaralandığı öğrenildi.

ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne müdahale: 25 gözaltı, bir yaralı
banner1314

Ankara Valiliği’nin yasakladığı yürüyüş öncesinde polisin ODTÜ kampüsünü ablukaya alması üzerine öğrencilerin, kampüsün çeşitli yerlerine dağılarak eylemi sürdürmek istediği ancak polisin, buna da izin vermediği ve bu sırada çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bu müdahale sonrası bazı öğrencilerin, ODTÜ Fizik bölümü U3 amfisinde forum düzenlemeye başladığı öğrenildi. Burada kısa bir basın açıklaması yapılırken, açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Şimdi kampüsteki ve hayatın her alanındaki lgbti+ fobiye karşın aşkımızı, bizi silmek isteyenlere kimliğimizi, ayırmak isteyenlere ise sevgimizi göstereceğiz. Eşitlik, özgürlük, tanınma taleplerimizi  dile getiriyor, birlikte olmaya, aşkı arzuyu yaşamı örgütlemeye, dayanışmayı, neşeyi, umudu büyütmeye çağırıyoruz.”

GÖZALTILARDAN SONRA POLİS KAMPÜSTEN ÇEKİLDİ

Polisin amfideki foruma da müdahale etmesi sırasında ise biber gazı ve plastik mermiler kullanılırken, bu sırada ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Mehmet Mutlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltılar sonrasında polis, ODTÜ kampüsünden çekildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 08:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300