banner1365

banner1497

banner1499

banner1334

Meteorolojiden 59 il için turuncu uyarı

banner1357

Meteoroloji, 5 Şubat için 59 ile turuncu uyarı verdi. Yurdun büyük bölümünde şiddetli rüzgar bekleniyor

GÜNCEL 04.02.2020, 15:50
Meteorolojiden 59 il için turuncu uyarı
banner1353
banner1375

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden alınan bilgilere göre, bu gece saatlerinden sonra Çanakkale il geneli ile Balıkesir'in batı kıyısı (Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran, Gömeç) ve Edirne'nin güney (Meriç, Uzunköprü, İpsala, Enez, Keşan) ilçelerinde görülecek sağanakların, yarın kuvvetli olması bekleniyor.
Bu gece saatlerinden itibaren Muğla geneli ile Antalya'nın batı kıyı ilçelerinde (Kaş, Finike, Demre, Kumluca) görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, perşembe günü sabah saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması öngörülüyor.

SAMSUN İÇİN DE TURUNCU ALARM

samsun haber
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, perşembe günü Orta ve Doğu Karadeniz için fırtına uyarısında bulunuldu.

ZEHİRLENMELERE DİKKAT
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren Marmara ve Kıyı Ege’de güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak başlayacak olan rüzgarın, zamanla iç ve kuzey kesimlerde etkisini artırarak kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın, yarın (Çarşamba) akşam saatlerinden sonra batı bölgelerde etkisini kaybederek yerini kuzeybatılı (Karayel) rüzgara bırakacağı, ancak Perşembe (06.02.2020) akşam saatlerine kadar İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde etkili olmaya devam edeceği beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

Öte yandan Antalya'nın doğu ilçelerinde (Manavgat, Alanya, Gazipaşa, İbradı, Akseki, Gündoğmuş) görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanakların ise perşembe gece saatlerine kadar 48 saatlik periyotta metrekareye 100-200 kilogram kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
Sel, su baskını, yıldırım, kıyıya yakın kesimlerde hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem taşıyor.  

İSTANBUL İÇİN DE UYARI YAPILDI


İstanbul için şiddetli rüzgar ve kar uyarısı
Yapılan son değerlendirmelere göre, yarın sabah saatlerinden itibaren Marmara'da güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak başlayacak olan rüzgarın, zamanla iç ve kuzey kesimlerde etkisini artırarak kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi tahmin ediliyor.
Fırtınanın, yarın akşam saatlerinden sonra batı bölgelerde etkisini kaybederek yerini kuzeybatılı (Karayel) rüzgara bırakacak.

TURUNCU ALARM NEDİR?
Kuvvetli meteorolojik hadiselerde vatandaşlar "yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı" renk kodlarıyla uyarılıyor.
Turuncu, havayla ilgili uyarı "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)