banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Liman işçileri, yere yatarak yolu kapattı

banner1357

Ambarlı Limanı önünde eylem yapan işçiler, yere yatarak yolu trafiğe kapattı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden işçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Liman İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Kumport...

GÜNCEL 14.04.2014, 18:04
Liman işçileri, yere yatarak yolu kapattı
banner1353
banner1375
Ambarlı Limanı önünde eylem yapan işçiler, yere yatarak yolu trafiğe kapattı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden işçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

Liman İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Kumport Limanı’nda yaşanan iş kazaları ile işten çıkartılmaları protesto etmek için liman önünde eylem yaptı. Çalışma şartlarının da düzeltilmesini isteyen işçilere HDP Milletvekili Levent Tüzel ve DİSK üyeleri de destek verdi.

Eylem için toplanan işçiler, önce limana girmek istedi. Güvenlik görevlilerinin izin vermemesi üzerine işçiler, yere yatarak yolu trafiğe kapattılar. Bunun üzerine limanın güvenlik görevlileri, işçilere müdahale etmek istedi. İşçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Bu sırada işçiler, ‘Bu kaza değil cinayet’, ‘Susma haykır sendika haktır’, ‘İşçiye uzanan eller kırılsın’ şeklinde slogan attı. Bir süre eylemlerine devam eden işçiler, daha sonra özel güvenlikçilerin yanından geçerek limana girdi. Polisle yapılan anlaşma çerçevesinde işçiler liman içerisine çelenk bıraktı.

Limanda basın açıklaması yapan Levent Tüzel, iş kazalarını ‘cinayet’ olarak niteledi.
Yeterli iş güvenliğinin alınmaması durumunda ölümlerin devam edeceğine dikkat çeken Tüzel, son 12 yılda 12 bin dolayında işçinin iş kazaları sonucu yatını kaybettiği hatırlattı. Tüzel, işçilerin çalışma şartlarının da düzeltilmesini istedi.

Basın açıklamasının ardından işçiler, limandan ayrıldı.
Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40